Bakan Uraloğlu trabzon’da basın toplantısı düzenledi

Bakan Uraloğlu trabzon’da basın toplantısı düzenledi

Bir dizi programlar gerçekleştirmek için ilimize gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Trabzon Valisi Aziz Yıldırım’ı ziyaret etti. 


Trabzon Valiliği ziyaretinde Valilik şeref defterini imzalayan Bakan Uraloğlu, Vali Aziz Yıldırım ve ilgili kurumların katılımı ile İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı gerçekleştirdi.


Buradaki toplantının ardından basın açıklamasında bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, “  “Fatih'in fethettiği, Yavuz'un yönettiği, Kanuni'nin doğduğu ve Atatürk’ün üç kez ziyaret ettiği bu şanlı toprakların bir evladı olarak aranızdayım.


Ben, bu şehrin sokaklarında büyüdüm. Bu şehirde okudum. Sizlerle baba ocağım Trabzon’da bir arada olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Trabzonlular olarak ülkemizin ihtiyaç duyduğu her alanda Türkiye’nin dört bir yanına kök saldık. İşçi olduk, doktor olduk, memur olduk, asker olduk, esnaf olduk, sanayici olduk. Âmâ her gittiğimiz yerde yediden yetmişe kültürümüzü yaşattık. Hiçbir zaman memleketimizi unutmadık. Çünkü Trabzon’un her yanı bir başka güzel…


 Ve biz Trabzon’un bölgesinde lider, refahın her alanda hissedildiği bir dünya kenti, marka şehir olması için çabalıyoruz. Bu kapsamda da Sayın Valimizle, milletvekillerimizle, belediye başkanlarımızla, il başkanlarımızla ve şehrimizin önde gelen siyasetçileriyle bir araya geldik.


 İl koordinasyon toplantısını gerçekleştirerek Trabzon’umuzun ihtiyaçlarını ve neler yapabileceğimizi masaya yatırdık.
 Kıymetli Hemşerilerim,


 Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye Yüzyıl’ını inşa edecek adımları atmaya devam ediyoruz. O’nun liderliğinde büyük bir özveriyle çalışarak Türkiye’ye ulaştırma alanında çağ atlatan nice projede emek verdik. Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim, Osmangazi ve 1915 Çanakkale Köprüleri, İstanbul Havalimanı, Ordu-Giresun ve Rize Artvin Havalimanları, İstanbul -İzmir, Kuzey Marmara, Ankara-Niğde Otoyolları gibi küresel ölçekli mega projelerde birlikte çalıştık. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak son 21 yılda ülkemiz ulaşım ve iletişim altyapısına yaklaşık 4 trilyon 173 Milyar lira yatırım gerçekleştirdik.2003 yılı öncesi mevcut 6 bin 100 kilometre uzunluğundaki bölünmüş yol ağımızı 29 bin kilometrenin üstüne çıkardık. Bin 714 km olan otoyol ağımızı, 3 bin 633 kilometreye yükselttik. Havayolunu halkın yolu yaptık. İç hat uçuş nokta sayımızı 26’dan 57’ye, dış hat uçuş noktamızı 343’e yükselttik. 149 olan liman sayımızı 217’ye, 37 olan tersane sayımızı ise 84’e çıkardık. Tüm ülkemizde olduğu gibi Trabzon’umuzu da dev yatırımlar ile dört baştan imar etmeye devam ediyoruz. Son 21 yılda Trabzon’un ulaşım ve iletişim altyapısı için yaptığımız yatırımlarım miktarı yaklaşık 78 milyar liradır.
 Trabzon’un 2003’e kadar sadece 56 kilometre bölünmüş yolu vardı biz 184 kilometre daha yaparak 240 kilometreye ulaştık. Yollarının 89 kilometresi BSK kaplamalıydı, 488 kilometreye yükselttik.2007 yılında yıllarca bitmeyen adeta bir yılan hikâyesine dönen Karadeniz Sahil Yolunu biz tamamladık.


 Karadeniz Sahil Yolu ile Samsun’dan Sarp Sınır Kapısı’na kadar hareket geldi.


 Trabzon’da kuzeyden güneye ulaşım sağlayan birçok yolu bitirdik. Bir kısmında da çalışmalarımız devam ediyor. Müsadenizle bunları tek tek saymayayım.
 
 Size Zigana’dan bahsetmek isterim” dedi.


YENİ ZİGANA TÜNELİ İLE İKİ ASRA YAKIN BİR SÜREDİR YAPIM, İYİLEŞTİRME GİBİ PEK ÇOK ÇALIŞMANIN YÜRÜTÜLDÜĞÜ GÜZERGAHA ADETA BİR MÜHÜR VURDUK


 Trabzon’u Gümüşhane üzerinden Bayburt, Aşkale ve Erzurum’a bağlayan 14,5 km uzunluğunda Yeni Zigana Tüneli’ni çift tüplü olarak inşa ettiklerini ifade eden Bakan Uraloğlu, Açıldığı günden bu yana yeni Zigana Tünelimizden 880 bin üzerinde araç geçti.


 Yeni Zigana Tüneli, Türk mühendisliğinin gurur ve yüz akı projelerinden birisi olmuştur. Yine, Maçka-Karahava kesiminin de bölünmüş yol haline getirilmesiyle Trabzon’dan Erzurum, Ağrı ve İran sınırına uzanan yolun standardı da yükseldi. Böylece güzergahtaki trafiğin Karadeniz sahil kesimindeki merkezlere ve limanlara sorunsuz akışını sağlanmış oldu.


 Kıymetli Hemşerilerim,


 Trabzon genelinde şu anda yaklaşık 40 milyar proje bedeli ile 23 karayolu projemiz devam ediyor.Hiç şüphesiz devam eden en önemli karayolu projelerimizden biri Kanuni Bulvarı Yolu’ndaki çalışmalarımızdır. Bildiğiniz üzere Kanuni Bulvarı; Trabzon şehir içi trafiğinde yaşanan yoğunluğun çözümünü doğrudan ilgilendiren bir projemiz. Toplam 28 kilometre uzunluğundaki Kanuni Bulvarı Yolu’nu BSK kaplı bölünmüş yol standardında inşa ediyoruz.


 Bugüne kadar yapılan çalışmalar ile
• 28 km’lik Kanuni Bulvarı’nın 17,6 km’sini,
• 17 km’lik imar bağlantı yollarının 9,4 km’sini,
• ve 17,9 km’lik kavşak kollarının 11,2 km’sini açtık.


Şu anda Kanuni Bulvarı’nın Yenicuma-2 Kavşağı – Çukurçayır Kavşağı arasında kalan 4 km’lik kesiminde ve 1 km’lik Değirmendere bağlantısında da yapım çalışmalarımız devam ediyor.


 Boztepe Tüneli’ni ve viyadüğünü hizmete açmayı planlıyoruz.


Projenin tamamını da 2024 yılı içerisinde bitirmeyi hedefliyoruz.


 Araklı ilçemiz üzerinden Bayburt’a ulaşım sağlayan Araklı-Bayburt Yolu’nun 7 – 17. km’leri arasında kalan 10 km’lik kesimdeki yapım çalışmalarımız devam ediyor.
 Bildiğiniz üzere Trabzon Güney Çevre Yolu çalışmalarımızı da başlattık. Toplam 43,8 km’den oluşan Güney Çevre Yolu’nun 35,8 km’sini 15 adet tünel ile, 2,1 km’sini ise 14 adet viyadük ile geçmeyi planlıyoruz. Üç kısım halinde hayata geçireceğiz. 16,5 km uzunluğundaki 1. kısmında Çevre Yolu’nun Karadeniz Sahil Yolu’ndan ayrıldığı proje başında T-1 Tüneli portaline ulaşabilmek için kazı ve destek çalışmalarına devam ediyoruz.


 Trabzon’daki yatırımlarımız ulaşımın tüm modlarını kapsıyor.


 Türkiye’de bir taraftan karayolu yatırımları devam ederken özellikle demiryolu ağırlıklı bir yatırım dönemine girdik. Planlamalarımız içerisinde Trabzon da bu yatırımların ortasında bulunuyor. Samsun-Sarp demiryolu ve bunun merkezi de Trabzon…


Toplam 513 kilometre uzunluğunda planlanan demiryolunun proje çalışmalarını başlatacağız. Yine, Trabzon Raylı Sistem Hattı Projemiz içinde Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığımızla birlikte çalışıyoruz” dedi. 


 TRABZON HAVALİMANI ÜLKEMİZİN EN YOĞUN HAVALİMANLARINDAN BİRİDİR


Trabzon Havalimanı’nın ülkemizin en yoğun havalimanlarından biri olduğunu söyleyen Bakan, İç hat yolcu sayısında 7. sırada, dış hat yolcu sayısında ise 10. sırada yer alması çok önemli bir başarıdır.2022 yılında iç hat ve dış hat toplamında yaklaşık 3 milyon 185 bin yolcu ağırladı. Bu yıl ise daha ağustos sonu itibariyle yaklaşık 2 milyon 500 bin yolcu ağırladı. yılsonunda yolcu sayımızın 4 milyona ulaşacağını öngörüyoruz. Çünkü, Trabzon’da çok ciddi bir turist artışı olduğunu gözlemliyoruz. Yeşil ve mavinin bir arada bulunduğu eşsiz doğası ve tarihi kültürel varlıklarıyla Trabzon’umuz artık turizm açısından bir cazibe merkezi oldu. Kente gelen ziyaretçilerimiz Uzungöl, Sümela Manastırı, Sera Gölü, Çal Mağarası, Şahinkaya, Boztepe, Ganita ve Ayasofya Camisi'ni ziyaret ediyor.


 Körfez ülkeleri başta olmak üzere Hollanda, İtalya, Fransa ve Almanya gibi 12 ülkeden doğrudan uçuş gerçekleştirilen Trabzon’a, Avrupa ülkelerinden de çok sayıda turist geliyor.


Şu anki verilerimize göre, 2023'ün ilk 7 ayında yabancı turist anlamında yaklaşık 400 bin misafirimiz var. Yabancı turist sayımızda 2022'nin 7 ayına göre yüzde 79 artış oldu.
Yerli ve yabancı toplamında da 2023'ün 7 aylık dönemini baz aldığımızda 740 bin misafirimiz var. Bunda da geçen yılın ortalamasını baz aldığımızda yüzde 43 artış söz konusu” dedi. 
 
2053 VİZYONUMUZ DOĞRULTUSUNDA TRABZON’U BİR MARKA ŞEHİR HALİNE GETİRMEK İÇİN TURİZMİN BÖLGEYE SAĞLAYACAĞI FAYDAYI MAKSİMİZE EDECEĞİZ


 Bu nedenle Trabzon’umuza yeni bir havalimanı kazandırmak için çalışmalara başladık. Bu havalimanımız Trabzon’a gelen turist sayısının ve turizm gelirlerinin katbekat artmasına vesile olacak inşallah. Şu anda havalimanımızın öncelikli olarak yapılması gereken yapılarının inşalarına başladık. Mevcut iç hatlar terminal binasına iki adet sabit yolcu köprüsü ve körük ekleyeceğiz.Özellikle yeni dış hatlar gelen yolcu terminali ve CIP binasının aciliyeti vardı.
Şu anda;


Yıl sonuna kadar 3 bin 240 metre uzunluğundaki yeni pist ve 10 milyon yolcu kapasiteli 110 bin metrekare büyüklüğündeki yeni terminal binasının fizibilite çalışmalarını tamamlayacağız. Sonrasında yapım sürecini başlatacağız. Ve hiç şüphesiz tüm bu yapılanlar tamamlandığında Trabzon’a uzun yıllar hizmet edecek çok kıymetli bir eser olacak.
 Memleketimiz Trabzon, futbolu çok seven bir şehir…


24 saatini futbolla yaşayan, ateşli taraftarları ile takımlarına sahip çıkan bir şehirdir. Ayrıca şu da bir gerçek ki futbol sadece bir oyun değil…
 Trabzonspor’umuzun şampiyonluğunu hep birlikte doyasıya yaşadık, gurur duyduk.
 
Futbolun bir şehre ve ülkeye katabileceklerini hep beraber gördük. Hem turizmdeki başarıları hem de sporda ki başarıları ile Trabzon’un önümüzdeki dönemlerde Türkiye’nin geleceğine damga vuracağına canı gönülden inanıyorum. Halka hizmet, Hakk-a hizmettir düsturu ile yeni proje ve yatırımlarla hiç durmadan yolumuza devam ediyoruz. Yaptığımız işlere bakanlar bizim niyetimizi de görür, samimiyetimizi de görür. Bizim sevdamız da davamız da memleketimiz, tüm Türkiye’miz. Bakanlık olarak Trabzon için planladığımız her bir projemizin bölgenin ticaret, üretim ve turizm faaliyetleri potansiyelini katbekat arttıracağına inanıyoruz. Çünkü güvenli, hızlı ve kolay ulaşım; ticaretin, üretimin ve ihracatın en önemli bileşenidir. Trabzon’un iktisadi kalkınması ve sosyal gelişmesine yardımcı olmak, doğal, kültürel ve sanatsal varlıklarının tanıtılması ve korunmasını sağlamak ve tam anlamıyla turizme kazandırmak için yatırımlarımızı asla kesmeyeceğiz. Trabzon’u yeni bir cazibe merkezine dönüştürmeye ve marka şehir yapmaya gayret göstereceğiz.


Üniversitesi, limanı, uluslararası havalimanı, serbest bölgesi ve turizm potansiyeli ile Trabzon aydınlık bir geleceğe, doğru emin adımlarla ilerleyecek.Trabzon, Türkiye'nin parlayan yıldızı olmaya devam edecektir.

Valilikteki programının ardından Bakan Uraloğlu, Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve Ortahisar Belediyesine ziyarette bulundu. 

Arif Arslan

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER