30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMININ 101. YILI NEDENİYLE YAPILAN BASIN AÇIKLAMASIDIR.

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMININ 101. YILI NEDENİYLE YAPILAN BASIN AÇIKLAMASIDIR.

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMININ 101. YILI NEDENİYLE YAPILAN BASIN AÇIKLAMASIDIR.

Tarihimizin en önemli zaferlerini elde ettiğimiz Türk’ün kutlu ayı Ağustos, bu toprakların Türk yurdu olduğunu tescilleyen, Türk milletini Anadolu’dan çıkarmak hevesiyle yüzyıllardır her türlü kirli oyunu sahneleyen şer güçleri dize getirip, küllerimizden yepyeni bir devlet kurduğumuz 30 Ağustos Zafer Bayramının 101. yıldönümünü coşku ve gururla kutlamaktayız. 

26 Ağustos 1071’de Malazgirt Zaferi ile kapılarını açtığımız ve vatan yaptığımız bu topraklarda, Türk tarihinin belki de en anlamlı ve en önemli zaferi, 26 Ağustos günü başlayıp 30 Ağustos 1922 tarihinde Dumlupınar’da, Mustafa Kemal Atatürk komutasında zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi’dir. 

30 Ağustos; yaklaşık bin yıl boyunca bizleri bu topraklardan kazıyıp atmak için bir araya gelen güçlere Türk milletinin verdiği tarihî cevabın adı; 26 Ağustos 1071’de Malazgirt’le başlayan Türk hâkimiyetinin bir kez daha perçinlendiği ve Anadolu’nun kadim ve ebedi Türk yurdu olduğunun tescil edildiği gündür. 30 Ağustos; bir milletin imkânsızlıklar içinde işgale ve kıyıma karşı şahlanarak “Bu topraklarda sınırlar kalemle değil kanla çizilir” dediği gündür.Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde başlatılan Milli Mücadele, Büyük Taarruz ve Meydan Muharebesi sonucunda işgal kuvvetleri topraklarımızdan kalıcı olarak atılmış, bağımsızlığımız bu eşsiz zaferle taçlanmıştır. 

Kazandığımız bu zafer, Türk Milletinin birlik ve bütünlüğüne yönelik her türlü tehdit ve saldırı karşısında kenetlendiğini, hiçbir şer odağının ne şekilde olursa olsun birlik ve bütünlüğümüzü elimizden alamayacağının göstergesi olmuştur. 30 Ağustos Türk milletinin zulme, işgale, esarete, teslimiyete karşı topyekün haykırışı, birliğimiz ve beraberliğimizin karşısında yedi düvelin duramayacağının ispatı ve Türk Milletinin kutlu yürüyüşünün en somut sembollerinden biridir.

101 yıl önce dünyanın medeni olarak kabul edilen devletlerine karşı verdiğimiz bu muhteşem mücadele, bu topraklarda kıyamete dek yaşayacağımızın tescili, geleceğimize dair hiç dinmeyen umudumuzun kaynağıdır. Bu büyük mücadele sonunda yeşerttiğimiz cumhuriyetimiz en kıymetli hazinemizdir. 

Bu vesile ile bizlere Anadolu’nun kapılarını açan Sultan Alparslan ve kahraman askerlerine; üzerinde gurur içinde ve özgürce yaşadığımız Devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına; vatanımız, bağımsızlığımız ve geleceğimiz uğruna canlarını ortaya koyan bütün gazi ve şehitlerimize minnettarız.  Onların emanetlerini kutsal bilip canımız pahasına sahip çıkacağımıza dair söz veririz.

Şehitlerimizin ruhları şad; milletimizin Zafer Haftası ve 30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun.

Arif Arslan

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER