ÖNERİ AK PARTİ VE MHP OYLARIYLA REDDEDİLDİ.

ÖNERİ AK PARTİ VE MHP OYLARIYLA REDDEDİLDİ.

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Yavuz Aydın, Araç Muayene Ücretlerindeki Pahalılığın Giderilmesi İçin, İYİ Parti Grubu Adına Vermiş Olduğu Önerge Üzerine Meclis Kürsüsünde Konuştu.
ÖNERİ AK PARTİ VE MHP OYLARIYLA REDDEDİLDİ.
Vatandaşlarımızın yüklü miktarda para ödediği ve pahalılığına anlam veremediği araç muayene ücretleri, İYİ Parti Trabzon Milletvekili Yavuz Aydın tarafından Meclis gündemine taşındı. İYİ Parti Grubu, vatandaşlarımızın dert yandığı araç muayene fiyatlarının indirilmesi ve alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla, Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını talep etti. Bu talep AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildi.
EKONOMİNİN DÜŞMANI TEKELCİ ZİHNİYETTİR.
İYİ Parti Grubu adına söz alan Milletvekili Yavuz AYDIN: Ekonomilerin bir numaralı düşmanı, bir sektörde tekelci zihniyetin oluşmasıdır. Ondanda kötüsü bu zihniyetin oluşmasına, devlet imkanları ve kararları ile olanak sağlanmasıdır. Ülkemizde bu konudaki en büyük sancı, araç muayene konusunda devlet eliyle yaratılan uygulamadır. Avrupa’da tekelci bir zihniyet olmadığı için, araç muayenelerini yapan, birden fazla şirket bulunmaktadır. Bilindiği gibi yabancı ortaklı TÜVTÜRK adlı şirket ülkemizde tekel konumundadır. Devlet onayıyla aldığı yetkiyi tek başına rakipsiz bir şekilde herhangi bir rekabet zahmetine katlanmadan kullanmaktadır. Dolayısıyla araç sahibi vatandaşlarımızın,
katlanmak zorunda oldukları yükümlülükler bu tekelci zihniyetin insafına ve keyfi inisiyatifine bırakılmış durumdadır. Bu nedenledir ki her geçen gün, insanlarımızın bu konuda yaşadığı mağduriyetler artarak devam etmektedir, dedi.
RANDEVU ALMAK ÇEKİLMEZ BİR ÇİLE...
Randevu almanın bile çekilmez bir çile haline geldiği araç muayene istasyonlarında birçok kişi vaktinin uzun kısmını burada harcamaktadır diyen Aydın: Hem vakit hem de nakit kaybı olan bu işlemde araca ne bir parça eklenmekte ne silecek değiştirilmekte ne de bir damla yağ doldurulmaktadır. Muayene ücretini kredi kartıyla ödeyen vatandaşlarımızdan ise sanki az ödeme yapıyorlarmış gibi, %3 oranında komisyon almaktadırlar. Üstelik uygulanan işlem sadece 15 dakika sürmektedir. Yapılan hizmet ve talep edilen ücret arasında dağlar kadar fark var. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı 2007 yılında, araç muayene istasyonlarını, ihaleyi kazanan, AkfenDoğuş-TüvSüd Ortak Girişim Grubu’na yani TÜVTÜRK’e devretti. 613 milyon 500 bin dolarlık ihale bedelini, peşin ödeme kararı ile %10 indirimden yararlanarak, ödeyen grup, 552 milyon 150 bin dolara, 20 yıllığına araç muayene istasyonlarını, işletme hakkını elde etti. 2027 yılına kadar muayene istasyonlarını işletmeye devam edecek olan bu şirket, kârına kâr varlığına varlık katmaktadır. İhalesi peşin ödemeyle yapılıp, bitirilmesine rağmen her sene fahiş orandaki zamlarla vatandaşlarımız mağdur edilmektedir. 2023 yılı sonu itibariyle, trafiğe kayıtlı toplam 28 milyon 740 bin 492 araç bulunmaktayken; Bu kadar aracın, tek bir yetkili firma üzerinden muayene edilmesi nasıl bir akıl tutulmasıdır?
AĞLANACAK HALİMİZE GÜLÜYOR ÖLECEK HALİMİZLE YAŞAMAYA ÇALIŞIYORUZ
Alternatif araç muayene şirketlerinin kurulması, 5 yaş altı araçların muayeneden muaf tutulması ve muayene süresinin 1 yıl arttırılması gibi işlemler hayata geçirilmeliyken, hükümet olarak elinizi taşın altına koymadınız diyen Aydın şu şekilde devam etti: Asgari ücretin 98.000 Liraya tekâmül ettiği İngiltere’de, saatlik asgari ücret 11.44 Pound yani 470 Lira’dır. Bir İngiliz vatandaşı araç muayenesi için, ortalama 40 Pound yani 1.642 Lira gibi bir rakam öderken, 17.000 Lira asgari ücret alan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı tıpkı bir İngiliz gibi kazandığı düşünülerek 1.821 Lira ve 256 Lira egsoz muayeneleri ile toplamda 2.077 Lira gibi bir fiyat ödemektedir. Buradan açıkça anlaşılacağı gibi, 4 saat çalışan bir İngiliz vatandaşı aracının muayene ücretini, rahatlıkla ödeyebilmekteyken, Türkiye’deki asgari ücretli vatandaşlarımız, 25 saat çalışıp ancak ödeyebilmektedir. İngiltere’nin 6 katı fazla olan bir orandan bahsetmekteyim. Rakamlar gerçekten çok hazindir. ‘’Ağlanacak halimize gülüyor’’ ölecek halimizle yaşamaya çalışıyoruz. Arabası olan vatandaşlarımızı gariban, Arabası olmayanları perişan hatalarınızı açıkça yüzünüze söyleyenleri,
militan yaptınız diyor, tüm siyasi parti gruplarından önergemize destek olmaları ricasında bulunuyorum, dedi.

Arif Arslan

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER