CHP'Lİ BAYRAKTUTAN'DAN BAKAN YUMAKLI'YA ZOR SORULAR

CHP'Lİ BAYRAKTUTAN'DAN BAKAN YUMAKLI'YA ZOR SORULAR

CHP'Lİ BAYRAKTUTAN'DAN BAKAN YUMAKLI'YA ZOR SORULAR

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan DSİ Çoruh Projeleri 26. Bölge Müdürlüğü hakkındaki iddiaları Meclis Gündemine taşıdı.

Bayraktutan DSİ Çoruh Projeleri 26. Bölge Müdürü Celal Tokalak, Müdür Yardımcısı Mehmet Kalaycıoğlu ve kurum bünyesinde personellerin karşılaştıkları olaylar hakkındaki iddiaların aydınlatılması istemiyle hazırlamış olduğu yazılı soru önergesini TBMM Başkanlığı'na sundu.

Önergesi'nin açıklama kısmında DSİ Çoruh Projeleri 26. Bölge Müdürlüğü hakkındaki iddialara vurgu yapan Bayraktutan; "DSİ Çoruh Projeleri 26. Bölge Müdürü Celal Tokalak’ın makam aracını özel işlerinde kullandığı, her Cuma makam aracıyla Artvin’den Samsun’a Ailesinin yanına gittiği iddia edilmektedir. 26. Bölge Müdürlüğü bünyesindeki büyük ölçekli satın alma ve reklam işlerinin Samsun’da faaliyet gösteren firmalara verildiği, Artvin’deki firmalardan teklif alınmadığı dile getirilmektedir. DSİ Çoruh Projeleri 26. Bölge Müdür Yardımcısı Mehmet Kalaycıoğlu’nun da personellere baskı ve mobbing uyguladığı, “maaşlarınızı hak etmiyorsunuz” şeklinde suçlamalar yönelttiği ve asılsız şekilde personelleri hırsızlıkla itham ettiği iddiaları tarafımıza iletilmiştir. Ayrıca seçimlerin ardından kurum amirlerinin ve şube müdürlerinin yerlerinin değiştirildiği, çalışma alanlarında bulunan televizyonlarda muhalif kanalların yasaklandığı, alanında uzman, liyakat sahibi kişilere kurum içinde görev verilmediği iddia edilmektedir." ifadelerine yer verdi.

Artvin Halkında infial yaratan iddialarla ilgili Bayraktutan'ın Bakan Yumaklı'ya yönelttiği sorular şu şekilde;

1- Artvin ili genelinde ilgili satın alma ve reklam işlerini karşılayacak herhangi bir firma yok mudur?

2- Yusufeli Barajı su tutma töreni afişleri hangi gerekçe ile Samsun ilinden bir firmaya verilmiştir?

3- Büyük reklam işlerinin Samsun ilinden aynı firmaya verilme nedenleri nelerdir? Artvin ilinde hizmet veren firmalar hangi gerekçe ile yok sayılmıştır?

4- DSİ Çoruh Projeleri 26. Bölge Müdürü Celal Tokalak’ın göreve geldiği süreden günümüze 26. Bölge Müdürlüğü bünyesinde yapılan satın alma ve reklam işlerini, ihalelere giren firmalar ile birlikte listeler misiniz?

5- Bakanlığınıza bağlı kamu görevlisi Celal Tokalak, Bölge Müdürlüğüne tahsis edilmiş araçlarla her Cuma günü Artvin’den Samsun’a gitme, makam araçlarını ve şirket araçlarını özel işlerinde kullanma yetkisini nereden almaktadır?

6- DSİ Çoruh Projeleri 26. Bölge Müdür Yardımcısı Mehmet Kalaycıoğlu’nun personellere baskı ve mobbing uyguladığı iddiaları Bakanlığınızın bilgisi dahilinde midir?

7- DSİ Çoruh Projeleri 26. Bölge Müdürlüğünde 2023 yılı içerisinde kaç amir ve şube müdürünün yeri değiştirilmiştir? İlgili yer değiştirmelerin gerekçeleri nelerdir? Bu konuda tarafınıza iletilmiş bir şikayet mevcut mudur?

8- Çalışma alanlarındaki televizyonlarda hangi kanallar mevcuttur? Muhalif kanalların yasaklanmasının gerekçeleri nelerdir? Bu yasakların uygulanması adına bir talimat mı verilmiştir?

9- Alanında uzman, liyakat sahibi kişilere kurum içinde görev verilmediği iddiaları doğru mudur? Bakanlığınıza bağlı kurumlarda görev alabilmek, yükselebilmek için esas alınan kriter liyakat sahibi olmak mıdır? Yoksa iddia edildiği üzere kişilere bağlılık, sadakat mi esas alınmaktadır?

10- DSİ Çoruh Projeleri 26. Bölge Müdürlüğü bünyesinde kabul edilemez eylemlerin gerçekleştirilmesinin sorumluları kimlerdir? İlgili tüm bu iddialar ışığında DSİ Çoruh Projeleri 26. Bölge Müdürü Celal Tokalak ve Müdür Yardımcısı Mehmet Kalaycıoğlu hakkında soruşturma başlatılacak mıdır? Tüm bu hususların aydınlatılması ve gerekli işlemlerin başlatılması adına bir takvim açıklar mısınız?

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER