banner375

İçişleri Bakan Yardımcısı Bülent Turan ve Vali Aziz Yıldırım "Muhtarlarımızla Yeni Yüzyıla Adım Adım" Projesi Programına Katıldı

İçişleri Bakan Yardımcısı Bülent Turan ve Vali Aziz Yıldırım "Muhtarlarımızla Yeni Yüzyıla Adım Adım" Projesi Programına Katıldı

İçişleri Bakanımız Ali Yerlikaya’nın himayelerinde gerçekleştirilen “Muhtarlarımızla Yeni Yüzyıla Adım Adım” projesi toplantısının ikincisi ilimiz ev sahipliğinde; İçişleri Bakan Yardımcısı Bülent Turan, Vali Aziz Yıldırım, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonuna Genel Başkanı Bekir Aktürk ve muhtarlarımızın katılımıyla gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan toplantıya ayrıca; Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürü Mustafa İspirgil, Trabzon Belediye Başkan Vekili Atilla Ataman, Ortahisar Kaymakamı Gürkan Demirkale, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, Trabzon Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emin Aşık Kutlu, Ak Parti İl Başkanı Sezgin Mumcu, Maçka Belediye Başkanı Koray Koçhan, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Uygun, Sivil Toplumla İlişkiler İl Müdürü Yunus Karaman ve İlimize Türkiye’nin farklı illerinden gelen muhtarlar katıldı.

Bir otelde düzenlenen toplantıda konuşma yapan İçişleri Bakan Yardımcısı Bülent Turan, "Bu toplantının ilkini Konya'da yaptık. Bugün Trabzon'dayız. Trabzon önemli özel bir şehir. Trabzon her alanda yetiştirdiği değerlerle adından söz ettiren bir şehir. Muhtarlık kökleri tarihte olan özel bir müessesedir. Her türlü sorunu gidermeye gayret eden muhtarlarımız devletimizin gören gözü, işiten kulağı ve uzanan elidir.

Cumhurbaşkanımızdan muhtarına kadar hepimiz zincirin bir halkasını oluştururuz. Muhtar ülkemizin en ücra köşesindeki bir sorunu ortaya çıkarır ve çözülmesini sağlar. Muhtarın görevi bu bakımdan çok önemlidir “dedi.

Vali Aziz Yıldırım konuşmasında muhtarlık müessesesinin, kültürümüzün ve toplumsal hayatımızın en önemli yapı taşlarından biri olduğunu ifade ederek, “Devletimizin her noktasındaki kurumsal temsilciliği konumunda olan Muhtarlarımız, insan ve hizmet odaklı anlayışın icrasında vazgeçilmez bir öneme sahiptir.

Devletimizin vatandaşa dokunan en sıcak eli ve vatandaş nezdindeki ilk kapısı olan muhtarlarımız, gerek vatandaşlarımızı gerekse devletimizi temsil gibi önemli bir sorumluluğu yerine getirmektedir. Muhtarlarımızın; altyapı çalışmalarından nüfus hizmetlerine, asayiş çalışmalarından eğitim hizmetlerine kadar vatandaşa hizmet yolundaki bu misyonu ehemmiyetini ilk günkü gibi muhafaza etmektedir. Mevcut her türlü sorunun çözümünde ve taleplerin yerine getirilmesinde ter akıtan, vatandaşın derdiyle dertlenen, her türlü şer odaklarına karşı daima devletinin yanında yer alan muhtarlarımız yaptıkları bu fedakâr çalışmalarla her türlü takdiri hak etmektedir.

Muhtarlarımızın bu kıymetine dair Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu tarafından Muhtarlarımızla Yeni Yüzyıla Adım Adım Projesi’ nin hazırlanmış olması oldukça önemli adımdır. Bu proje İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından desteklenmekte; kamu kurumları, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşları ile iş birliği içinde yürütülmektedir.

Bu kıymetli proje sayesinde muhtarlığın önemi ve geleceğine dair farkındalık oluşturularak muhtarlık kurumunun daha etkin ve verimli bir şekilde çalışması sağlanmış olacaktır. Bu proje çalışmaları içinde muhtarlarımızın iklim krizi ve çevre bilinci oluşturmaları ile mahallerinde enerji tasarrufu ve çevre koruma konusunda yaygın etki oluşturmalarının amaçlanması ayrıca projenin önemli adımlarından biri olarak görülmektedir” dedi.

Vali Yıldırım, muhtarlara hitaben yaptığı konuşmada sözlerini şöyle tamamladı; “Şunu iyi bilmeliyiz ki yerel, sadece demokraside değil ekonomik kalkınmada da çok önemli bir yer tutmaktadır. Bu yüzden muhtarlık, insan ve hizmet odaklı anlayışı ile halkımızın her anlamda refah seviyesini yükseltme ve yaşam kalitesini artırma noktasında vazgeçilmez bir öneme sahiptir.

Kalkınmayı bir bütün olarak sağlamanın yolu, ülkemizin her köşesine dokunmak, her meselesine ortak bir çabayla çözüm üretmektir. Üstlendiği görev ve sorumluluk ile vatandaşımız nezdinde çalınacak ilk kapılardan biri olan muhtarlarımız, görev yaptıkları mahalleleri; sosyal, ekonomik ve kültürel yönden en iyi tanıyan kişiler olarak vatandaşlarımıza hizmetlerin götürülmesi noktasında bizlerin en büyük yardımcılarıdır.

Mahallelerimizin ihtiyaçlarını tespit ederek devletin hizmet alanlarına erişimi konusunda üstün gayretleri, özverili çalışmaları ve başarılı faaliyetlerinden dolayı siz tüm muhtarlarımıza teşekkür ediyorum. Bu bağlamda, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ilimizde görev yapan tüm muhtarlarımızla iş birliği içinde olacağımızı bir kez daha ifade etmek isterim. Hasılı vatandaşlarımızın derdine ortak olan, halkın tercihiyle ve seçimiyle iş başına gelmiş olan muhtarlarımıza şehrimize yapmış oldukları hizmetlerde üstün başarılar diliyorum.”

Arif Arslan

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER