Başkan Kaya Tek bir akrabamı işe almadım.

Başkan Kaya Tek bir akrabamı işe almadım.

BAŞKAN KAYA, BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ
Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Kaya, düzenlediği basın toplantıyla gündemdeki konularla ilgili açıklamalarda bulundu, gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.
Belediye Başkan Yardımcıları Cüneyt Zorlu ve Alper Öztürk ile ORBEL Genel Müdürü Celal Akaç’la birlikte toplantıya katılan Başkan Kaya, seçimin ardından yaşanan gelişmeleri ve yapılan çalışmaları anlattı.  

“TOPLUMUN HER KESİMİNİN GÖNLÜNE LAYIK OLARAK BELEDİYE BAŞKANI SEÇİLDİK”
Toplumun geniş kesimlerinin desteğiyle seçimi kazandıklarını dile getiren Başkan Kaya, “31 Mart’tan sonra Ortahisar Belediyesinde bir değişiklik oldu. Trabzon halkı böyle takdir etti ve Allah’ın izniyle Ortahisar Belediyesi seçimlerini kazanarak göreve geldik. Geldiğimiz ilk günden bugüne inanın Trabzon’un her kesiminden, her görüşten binlerce hemşerimizin ziyareti gerçekleşti, halen devam ediyor. İnanılmaz bir ilgi ve sevgi, ziyaretçi trafiği var. Hepsine huzurunuzda teşekkür ediyorum, sağ olsunlar. Bu şunu gösteriyor, bize toplumun her kesimi destek verdi. Toplumun her kesiminin gönlüne layık olarak belediye başkanı seçildik. Bu benim için çok kıymetli. Biz de seçim sürecinde hep şunu söyledik; biz partizanlık yapmaya değil, Trabzon’umuza hizmet etmeye geldik. O istikamette görevimizi yapma gayretinde olduk. Daha işin başındayız, şunu şurasında 3,5 aylık bir zaman oldu. Bu süreçte yapılanlarla ilgili sizlere kısa bir bilgi vereyim” dedi.

“GELDİĞİMİZDE BULDUĞUMUZ TABLO, UMDUĞUMUZ TABLO DEĞİLDİ”
Seçimin ardından ortaya çıkan tablonun kendilerini şaşırttığını ifade eden Başkan Kaya, “Tespitleri yapabilmek toplumu doğru bilgilendirmek adına Meclis toplantısında, Sayın Cüneyt Zorlu, faaliyet raporu görüşmelerinde ayrıntısıyla nasıl bir tablo devraldığımızı açıkladı. Personel sayımızdan mali durumumuza kadar umduğumuzun dışında bize göre sıkıntılı bir tablo devraldık. Ama biz şikâyetçi olmak için değil Trabzon’a ayrımsız hizmet etmek için bu göreve talip olduk. Bu görevler kolay görevler değildir, zor görevlerdir ama bir o kadar da onurlu ve şerefle bir görevlerdir. Milletimiz bize şehrin emini olma onurunu vermiştir, bunun için tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Şehrin emini olma sıfatına uygun çalışmak ve işler yapmaktır. Seçildiğimiz günden bugüne kadar bu hassasiyetle görevimiz yapmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

“GİDERLERİMİZİ AZALTMAK İÇİN ÖNEMLİ ADIMLAR ATTIK”
Göreve gelir gelmez giderlerin azaltılmasına yönelik önemli adımlar attıklarının altını çizen başkan Kaya, şöyle konuştu:
“Şöyle bir örnek vereceğim, belediye şirketlerinde görev yapan arkadaşlarımız iki asgari ücret tutarında ücret alır, biz onu bire indirdik. İlk işimiz tasarruf genelgesi gelmeden onu bire indirmek oldu. Şirket genel müdürlerinin maaşlarında indirimler yaptık. Bunun dışında bazı kiralık mülklerimiz vardı, oralarda gereksiz kiralamalar yapıldığını, gereksiz kiralar ödendiğini gördük, o anlaşmaları iptal ettik. Yakıt maliyetlerimiz çok yüksekti, yüzde 50’ye yakın bir şekilde düştü. Bunun önemli bir sebebi taş ocağının devri meselesidir. Bunun dışında uyguladığımız bir takım tedbirlerle özellikle araçların yakıt harcama limitlerini düşürdük. Derdimiz şu, gayretimiz şu; Trabzonlu bize güvendi Ortahisar halkı bize destek verdi, bu güvenine layık olmak, her bir kuruşu kollamak ve doğru işler yapabilmektir. Benim ve arkadaşlarımın bütün hassasiyeti bu noktadadır.”
 
“KAYITDIŞILIK SEBEBİYLE YILLIK 815 MİLYON TL GELİRDEN OLUYORUZ”
Kayıt dışılık sebebiyle Belediyenin yaklaşık 815 milyon TL’lik bir gelirden mahrum kaldığına işaret eden Başkan Kaya, “Şimdi özellikle bir konudan bahsetmek istiyorum. Ben makine mühendisiyim, Belediyemizin doğru yönetilebilmesi adına bir mühendis gözüyle meseleye bakarım. Birinci önceliğimizin verileri doğru ölçmek olduğunu tespit ettik. Eğer verileri doğru ölçemezseniz, yönetemezsiniz. Buradan yola çıkarak Trabzonumuzun bir envanterini kayıt altına alalım istedik. Bütün tabloları inceledik. Bugün Ortahisar ilçemizde 16 bin 423 binanın kayıt dışı olduğunu gördük. 5 bin küsur parselle ilgili arsa arazi tespitleriyle ilgili hata var. Bunun dışında 2 bin 58 ruhsatsız çalışan işyeri var ilçemizde. Düşünün 10 yıllık belediye, Trabzon’un kalbi dediğimiz yerde, böyle eksiklerin olduğunu gördük. Ortada doğru ölçebileceğimiz verilerin olmadığını gördük ve arkadaşlarımızla birlikte Ortahisar’ımızın nasıl akıllı belediyecilikle tanıştırılabileceğini, kurumsal kapasitemizin nasıl artırabiliriz, tasarruf yapabiliriz ve kaynakları nasıl verimli kullanabiliriz diye çalışmalar yaptık. Bu kapsamda Belediye Başkan Yardımcımız Alper beyi İstanbul’a gönderdik, orada bir firmayla toplantılar yaptılar. Akıllı kent uygulamaları bütün şehrin kayıt altına alınması demek, bütün verilerin bir tuş kadar size yakın olması demek. Ve aynı zamanda vergi gelirlerinde de adalet demek. Bir vatandaşımız ziyaretime geldi, “Başkanım sizin paraya ihtiyacınız yok mu?” dedi. “Nasıl olmaz?” dedim. “Başkanım benim Yeşiltepe mahallesinde 5 katlı evim var ama Ortahisar Belediyesi benden arsa vergisi alıyor” dedi. Makbuzları çıkarttım, 5 katlı evi olan vatandaşımızdan biz arsa vergisi alıyor muşuz. İmar ve Emlak Müdürlerini çağırdım, müzakere yaptık, “Böyle çok sayıda örnek bulabilirsiniz” dediler. Anladık ki bir takım şeyler eksik. Ekip çağırdık İstanbul’dan, bir heyet geldi, çalışıyor. Ortahisar ilçemizdeki kayıt dışı bütün binalar, arsalar, hepsi kayıt altına alınıyor. Yapılan hesaplamaya göre yüzde 100 gerçekleşirse, yıllık 815 milyon 818 bin lira gelir artışımız olacak. Bunun çözümüne yönelik hızlı adımlar attık. Sanıyorum 2-3 haftada hızlıca çözümleri üreteceğiz ve bütün kayıt dışılıkları kayıt altına almaya başlayacağız” ifadelerini kullandı.

“KENT LOKANTAMIZI CUMA GÜNÜ AÇACAĞIZ”
Halkın merakla beklediği Kent Lokantası ile ilgili bilgi veren Başkan Kaya, “Kent lokantamız var, buna ilişkin dün son gözlemlerimizi yaptık. Meydanda İskenderpaşa Camiinin yanında bir yer kiraladık, oranın imalatı biraz uzun sürdü, bu konuda eleştiriler aldık. Haklılar fakat kent lokantası oradaki binadan ibaret değil arka tarafta bir mutfak yeri olarak planlanmış ama atıl durumda olan bir yer var, orayı aldık ve malzemelerini temin ettik. Şöyle düşündük, kent lokantasında kentimizin güzel insanlarına ucuz kaliteli yemek sunarken kendi personelimizi bundan mahrum bırakamayız. 10 yıllık belediyede personelimiz öğle yemeği yiyemiyor. Bu şu demek, yemek yemeyen insan verimli çalışamaz. Dedik ki personelimize yemek yiyebileceği bir ortam hazırlayalım. Allah izin verirse Cuma namazından sonra Meydandaki kent lokantamızı Trabzonlu hemşerilerimizle, buradaki kent mutfağımızı da Perşembe çalışanlarımızla buluşturacağız. Siz değer basın mensuplarını da davet ediyorum” dedi.

“GÖREVE GELDİKTEN SONRA SADECE 1 KİŞİYİ İŞTEN ÇIKARDIK”
Göreve geldikten sonra sadece 1 kişiyi işten çıkardık, onun sebebi de bu kişinin 4 Nisan’da işe alınmış olmasıdır” diyen Başkan Kaya, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Bu şehrin insanları için ne yapabiliriz’i” kendine dert edinmiş insanlarız ama öbür taraftan da sizin dışınızda gelişen, konuşulan meseleler var. Sizler de buna yakınan tanık oluyorsunuz. Biz de bu işin doğasında olan bu eleştirilere muhatap olduk, olmaya devam ediyoruz. Bir vatandaş aradı; “Başkanım siz göreve geldikten sonra 70 AK Partiliyi buradan atmışsınız” dedi. Seçimler bittikten sonra bizim işten çıkardığımız çalışan sayısı 1 kişidir. Neden? Seçim 31 Mart’ta yapıldı, o arkadaş 4 Nisan’da yani seçimden 4 gün sonra alelacele bizim bilgimiz dışında, el altından listeye yazılıp oraya koydu. Sadece işten çıkarılan odur, çünkü işe alınması etik olmamıştır. Çünkü 31 Mart’ta irade kullanma yetkisini bu halk bize vermiştir. Aynı şekilde seçim takvimi başladığı 12’inci aydan 3’üncü aya kadar birçok kişi işe alındı ama “Biz kimsenin ekmeğinden olmasını istemiyoruz” dedik. Gücümüz yettiğince, imkanlarımızı seferber ettik, kimsenin işten atılmasını istemedik. O doğrultuda bugüne kadar geldik. Yani bilinçli bilinçsiz kulaktan dolma bilgilerle “CHP geldi belediyeden 70 kişiyi işten attı” söylemi kesinlikle yanlıştır, kesinlikle öyle bir şey yoktur.”

“BELEDİYEDE 500 PERSONEL FAZLALIĞI OLDUĞUNU MÜDÜRLERİMİZ TESPİT ETMİŞTİR”
Belediyede 500 civarında fazladan personel olduğuyla ilgili tartışmalara açıklık getiren Başkan Kaya, şunları kaydetti:
“Hep söylüyorum, Belediyede personel fazlalığı vardır. Bu benim tespitim değildir, müdürlerimizin tespitidir. Ben müdürlerimizi çağırdım, “Biriminizde işinize yarayan işini düzgün yapan partisine bakmaksızın Belediyeye iyi hizmet verme gayretinde olana kimse, sahip çıkın ama işe gelmeyen, iş ahlakına sahip olmayan, çalışmak istemeyen, verilen işi yapmayan isimleri, verimsiz olan arkadaşlar varsa belirleyin” dedim. Bütün birim müdürlerimizin yaptığı tespittir, ben de bunu 500’e yakın olarak ifade ettim. Müdürlerimiz birimlerini sürekli takip ediyor, Temizlik İşleri Müdürü şöyle bir taleple yanımıza geldi: “Başkanım yaz mevsiminde şehir kalabalıklaştı, temizlik işlerimizde aksamalar oluyor, bunun için acil personele ihtiyacımız var” dedi. Biz de madem fazlalık var, bunun içinden bu talebi karşılayalım, yeni personel almayalım dedik. Belirlenen bazı isimlere, burada ihtiyaç var dedik, baktık ki orada çalışmak istemiyorlar. Bahane ürettiler. Son çare şehirde hizmet aksamaması adına mecburen belli sayıda temizlik işçisi alacağız.”

“İŞLETMELERİMİZDE SIKINTILAR OLDUĞUNU GÖRDÜM, BENİM ZARARA TAHAMMÜLÜM YOKTUR”
Belediye iştiraklerini incelediğini ve birçok sıkıntı gördüğünü dile getiren Başkan Kaya, “Yine yaz mevsiminin gelmesine ve şehrin kalabalıklaşmasına bağlı olarak tesislerimizde garsona ihtiyacımız var. Boztepe Seyir Terası, Ekopark, Sağlıkçılar Parkı gibi değerli işletmeler var, ben bunları yapanlara huzurunuzda teşekkür ediyorum, ama eleman ihtiyacı var ve işletmelerinde sıkıntı var. Ben ticaretten geliyorum, zarara asla tahammülüm yok. Gittim her bir işletmemizi yerinde inceledim, gerekli tahlilleri gözlemleri yaptım, birçok eksikleri gördüm. Oturduk bunu değerlendirdik. Seyir Terası aylık 150-200 bin civarı zarar ediyordu, ama bugün zarar etmiyor. Belli dokunuşlarla o zararı bitirdik. Belli işletmelerimizin böyle zarar etmesi canımızı sıktı. Trabzon’da kafe işleten arkadaşlarımızla görüştük onlardan da yeterli desteği alamadık. İş başa düştü, sıkıntılı işletmelerimizden biri de Sağlıkçılar Parkı. Oraya eşimle kahvaltıya gittik. Çok iyi bir gözlemciyim, baktığımda bir takım düzensizlikler olduğunu gördüm, bir başıboşluk olduğunu gördüm. Müşteri geliyor “Hoşgeldiniz” diyen kimse yok. Eşime “Arayıştayım” dedim. “Bu işletmelere çeki düzen verecek nitelikli yönetici bulamadım” dedim. Eşimin kardeşi Nurdan hanım, baldızım oluyor, hani baldızı işe başladı, diye yazıldı ya, eşim bana, “Bizim Nurdan burayı mis gibi yapar, sen de inanamazsın” dedi. “Söyle gelsin” diye hanıma rica ettim. O da, “Eniştenin ricasıdır, burayı gel gör” dedi. Geldi ama sigortası yapılmadı, işe girişi yapılmadı. Baktı etti, yapılacakları listeledi, oradaki arkadaşlara müşteriye nasıl davranılması gerektiğini, nasıl cironun artırılabileceğini, oradaki tertip düzen vs. bilgisini aktardı, hep birlikte çalıştılar. Bunlarla ilgili bütün kayıtlar elimizdedir. Niye kayıt altına aldırdık? Çünkü Trabzon’u biliyorum. Yarın önümüze başka şeyler koyabilirler, buradaki iyi niyeti göstermek adına her şeyi kayıt altına aldırdım, arzu edenle paylaşırım” şeklinde konuştu.

“EŞİMİN KARDEŞİ BELEDİYEDEN 1 KURUŞ ALMADAN ÇALIŞTI, YAPTIKLARI İÇİN KENDİSİNE TEŞEKKÜR EDİYORUM” 
Başkan Kaya, baldızını işe aldığı yönündeki eleştirilere şu şekilde cevap verdi:
“Nurdan hanım işe girişi yapılmadı, sonra personel müdürümüz “Başkanım burada elektrik var, burada yüksekte çalışma işleri var, bir günlük sigorta giriş çıkışı yapalım” dedi. “Olsun” dedim ve 1 günlük 7’inci ayın 1’i itibarıyla iş giriş çıkışı vardır. Bugüne kadar oraya kattıkları ve yaptıkları için de belediyemizden bir kuruş dahi almadı. Nurdan hanımın çalışmak diye bir derdi yoktur, sadece benim ricam, “İşletmeyi verimli hale getirelim burayı zarardan kurtaralım temiz olsun” dedim. Giden bir daha gitsin, baksın oradaki çehrenin nasıl değiştiğini görsün. Oradaki rakamların nasıl değiştiğini görecekler, 4 bin olan cironun 16 bin liraya nasıl çıktığını görecekler. Ben oraya kattığı değer için kendisine teşekkür ediyorum. Ve bunu 1 lira almadan belediye işçisi olmadan sadece bize destek olmak için yaptı. Bütün sürecin görüntüleri bende var. Dedim ki, “Birileri hep kendi yakınlarını belediyelere dolduruyor, kendi insanlarını alıyorlar biz bunu yapmıyoruz” dedim. Binlerce iş başvurusu var, direniyoruz almamak için. Ama mecburen temizlik işçisi ve garson alacağız, bunun için de bir komisyon kurduk 6 kişilik. Bu komisyon yapıyor, ben o komisyonda yokum.”

BELEDİYEDE İŞE ALINAN PERSONELLER…
Başkan Kaya, Belediyede işe alınan personellerle ilgili şu bilgiyi verdi:
“Bugüne kadar 1 tane satın almacı alındı, Ahmet Metin Genç bey ekibindeki arkadaşları alıp gittiği için. Bir de 2 veteriner alındı yine Ahmet bey giderken veterineri aldığı için. 1 tane de hukuk işlerine avukat alındı, avukat da yukarı gittiği için, o davaları takip etmek için bir avukat alındı. Hiçbirinde dahlim yoktur. Dahlim olan mesele, işletmelerin verimli işletilebilmesi adına Nurdan hanımın tecrübelerinden belediyemiz faydalansın, para kazansın, orası daha iyi işletilsin, bütün derdim budur.”

“BELEDİYEDE BİR TANE AKRABAMIN İŞE BAŞLADIĞI TESPİT EDİLSİN, BÜTÜN TRABZON’DAN ÖZÜR DİLEYECEĞİM”
Belediyede kendisinin akrabalarının çalıştığıyla ilgili söylentilere tepki gösteren Başkan Kaya, şöyle konuştu:
Hepinizin huzurunda bütün kamuoyuna şunu söylüyorum. Hani “Akrabalarını belediyeye doldurdu” deniyor ya, hepinizin huzurunda söylüyorum, Ortahisar Belediye Başkanı olduktan sonra belediyede benim 1 tane akrabamın işe başladığı tespit edilsin, ben bütün Trabzon’dan özür dileyeceğim. Kaldı ki herkes ekibiyle çalışır, herkesin ekibini kurmak, adam almak hakkı vardır. Ama bilen bilmeyen o kadar çok şey söylüyor ki. Ben belediyeye akrabalarımı doldurmuşum!  Böyle ipe sapa gelmez iddialar ortada duruyor. Bunları kamuoyuna ve Allah’a havale ediyorum. Ben kendimden eminim, duruşum nettir. Ben başkan olduktan sonra bir tane akrabam işe başlamamıştır.”
Başkan Kaya, toplantının sonunda gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Bu kadar görevini iyi yapmaya çalışan, böyle bir yönetimin bu tür suçlamalara maruz kaldığı için üzgünüm. Bunu sadece basın yapmadı, en yakınımızdaki insanlar yaptı. Birlikte siyaset yaptığımız arkadaşıma izah ettim, özür diledi benden, “Hakkını helal et” dedi.”

“BELEDİYEDE GÖREV YAPAN PERSONELİN YÜZDE 70’İNİN AK PARTİLİ SİYASETÇİLERLE BAĞI VAR!”
Ortahisar Belediyesinde görev yapan personelin, AK Partili siyasetçilerle bağı olduğunun altını çizen Başkan Kaya, günü geldiğinde bunları açıklayacağını ifade ederek konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Zor bir şehirde siyaset yapıyoruz, bunu kabul edelim. Bu konu çok suiistimal edildi ki, şu anda buradaki personelin en az yüzde 70’inin siyasilerle bağı, bağlantısı var ve oturarak maaş alan bir sürü insan var. İktidar partisinde siyaset yapan il başkanının, ilçe başkanının, yöneticinin, her birinin bir sürü akrabası var. Bugüne kadar bunu kimse irdelememiş, sorgulamamış. Ama Belediyenin bir kuruşunu hesap ederek oraya değer katmak amacıyla oraya aldığım, paspas yapan, tuvalet yıkayan eşimin kardeşi maalesef tartışılıyor. Ama masa başında 8-10 yıldır oturup maaş alan, helale harama bakmadan maaş alan insanlar var ve her birinin arkasında da iktidar partisinden siyasiler var. Bu sadece Ortahisar’a özgü değil, ülkenin böyle bir sorunu var. Bizim niteliğe ve kuruma katacağı değere bakmamız lazım ama maalesef bakamıyoruz. Geçenlerde soyadı Kaya olan peyzajcı kızımız geldi. Tanımıyorum. CV’sini getirdi, baktım ki soyadı Kaya. Dedim ki, “Kızım senin hiç şansın yok!” “Niye” dedi. “Soyadın Kaya!” dedim. “Ben seni işe alırsam yarın diyecekler ki akrabasını işe aldı” Çocuk o kadar üzüldü ki, soyadı kaya diye ona bunu söyledim, sonra da “Keşke demeseydim” dedim. Bu kadar hassasiyet gösteriyorum.”

“BENİM DERDİM BELEDİYEMİZİN VERİMLİ ÇALIŞMASI, İŞLETMELERİN PANA KAZANMASIDIR”
Belediye işletmelerinin verimli çalışması ve para kazanmasının önceliği olduğunun altını çizen Başkan Kaya, “Derdim, belediyemizin verimli çalışması, belediye işletmelerinin para kazanması, işletmelerimize giden insanların ilgi alaka görmesidir, niyetimiz bu kadar halistir. Ama muhatap olduğumuz şeyleri hak etmediğimize inanıyorum. Ben Belediye Başkanı seçildikten sonra Ortahisar Belediyesinde bir tane akrabam işe başlamadı. Her şey ortadadır, araştırabilirsiniz ama bu belediyede daha önce görev yapan her birinin çok sayıda akrabaları var. Günü geldiği zaman bunu da kamuoyuyla paylaşacağız. Göreceksiniz, sizler de hayret edeceksiniz. Bir iki kişi de değil. Hatta biri geldi bana, “Oğlum, kızım, gelinim, damadım buradadır, size emanettir” dedi. Bu arkadaşımız AK Parti’de belediye başkanlığı yapmış bir isimdir.
Başkan Kaya, “Belediyenin geçen süreçte kar zarar bilançosuyla ilgili soruya şu cevabı verdi:
“Tasarruf genelgesi yayınlandı ve buna bağlı olarak belediye gelirlerinde ciddi azalışlar oldu. Bizim derdimiz şudur; Ortahisar Belediyesinin kendi gelirleriyle maaşlarını ödeyebilir hale gelmesi, işletmelerini verimli çalıştırması. Gerçekten birbirinden değerli işletmelerimiz var, yapanlardan Allah razı olsun. Seyir Terası var, 5 ayda 2 milyon 200 bin lira zarar ediyordu. Belediyenin karşısındaki otoparkta 5 kişi çalışıyor. Toplam 250 bin lira personel gideri var, aylık geliri 38-40 bin lira, her ay 212 bin lira zarar ettiğini tespit ettik. Bu zararı bu kuruma yaptırmaya ne hakkımız var? Evet belediyeler kar amaçlı değildir, sosyal kurumlardır ama belediyeler bunu insana dokunarak, yoksula yardım ederek sağlamıştır, biz bunu yapıyoruz. Gözümüzün önünde bir otopark aylık 212 bin lira zarar ediyorsa, kar etmesi gereken işletme zarar ediyorsa, ben kurumun amiri olarak huzur içinde uyku uyuyamam. Derdim; bütün kurumlarımızın, tesislerimizin, işletmelerimizin kurumsal kapasitesini sonuna kadar doğru kullanmasıdır. Amacımız fiyat artışları yapalım oraları pahalı hale getirelim değildir. 4 bin liralık ciro yapan bir işletme, bir iyiniyetli dokunuşla 16-18 bin lira ciro yapar hale geliyorsa bütün işletmelerimizi bu hale nasıl getirebiliriz, böyle bir potansiyel varsa bunu kent adına niye kullanmayalım? Buradan elde ettiğimiz geliri, ihtiyaçlılara yardım olarak kent lokantasına fakir fukaraya yemek olarak niye vermeyeyim? Bizim derdimiz budur.”

“SEYİR TERASINI ZARAR ETMEKTEN KURTARDIK, PARA KAZANIR HALE GETİRDİK”
“Seyir Terasından para aldığımız için eleştirildik, evet doğru yaptık. Günde 50-60 bin lira para girişimiz oluyor, ağırlıklı Ortadoğu’dan gelen misafirlerimizin katkısı var. Yereldeki 10-15 bin lira civarında. “Paralı olduğu için girmiyorum” diyene rastlamadık. Orası daha nezih bir yer haline geldi, orada gidip niye balık ekmek köfte yemeyesiniz? Bunları da koyacağız. Bizim derdimiz, kurumsal kapasitemizi, gelirlerimizi artırmamız, kaynaklarımızı verimli yönetmemiz, bütçemizi disiplin altına alıp harcamaları kısmamız, elde ettiğimiz gelirleri de ihtiyaçlı insanlarımızın yararına kullanmak, elimizden geldiğinde kentin menfaatleri doğrultusunda çalışmalar yapmaktır. Yapmaya da devam edeceğiz.

“ÇALIŞANIN, İŞİNİ YAPANIN BAŞIMIN ÜSTÜNDE YERİ VAR”
Evine helal ekmek götürmek için alın teri döken personelin başının üzerinde yeri olduğunu dile getiren Başkan Kaya, “Alın teri çok kıymetledir. Hepimizin birinci önceliği buradan evimize helal ekmek götürmek olmalıdır, ben bu terbiyeyle büyümüş bir insanım. Bunun yolu nedir, emek vermektir koşturmaktır, hak etmektir. Elhamdülillah hepimiz Müslümanız, ay sonu gidip maaşımızı alıyoruz ama bazı çalışanlar arkasında siyasi bir güç var ondan güç alarak “Kimse bana dokunamaz, filancı benim akrabamdır” deme noktasında. Ona da bir son vereceğiz. “Çalışıyorsan çalışacaksın, çalışmıyorsan Allah yolunu açık etsin” diyeceğiz. Kimseyi ekmeğinden etmek istemiyoruz ama çalışmayan kimseye de tahammül etmeyeceğiz. Çünkü bu şehrin her bir kuruşu bana ve arkadaşlarımıza emanettir. Bu emanete sahip çıkmak gibi bir zorunluğumuz var, halkımız bunun için bizi bu göreve seçti getirdi. Biz bu bilinçle görev yapıyoruz. Çalışana başımın üstünde yer var, gayret edene, ahlaklı olana ama “Ben kaytarayım, belli bir siyasi gücüm var” diyene, “Beni masanın başından alma” diyene yok. İşini yapıyorsan kaldırmam, partin beni ilgilendirmez. Çalış işini düzgün yap akşam git istersen AK Parti’nin bayraklarını as, beni zerre kadar ilgilendirmez. Git mitinglere katıl ama burada işini düzgün yap, kuruma hizmet et, ahlaklı ol, dürüst ol, partin beni ve arkadaşlarımı zerrece ilgilendirmez. Bizim derdimiz kurumun iyi yönetilmesi, kaynaklarının doğru ve verimli kullanılması, belediyenin her bir kuruşunun korunmasıdır” ifadelerini kullandı.
Başkan Kaya, toplantının sonunda gazetecilerle birlikte fotoğraf çektirdi.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2024, 21:08

Arif Arslan

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER