Başkan Çelebi sektörlerin taleplerini Bakan Bolat’a aktardı

Başkan Çelebi sektörlerin taleplerini Bakan Bolat’a aktardı

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı Erkut Çelebi, Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat’ın katılımıyla TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde yapılan TOBB Ticaret ve Sanayi Odaları ile Ticaret Odaları Müşterek Konseyinde sektörlerin taleplerini dile getirdi.

Ankara TOBB İkiz Kulelerde gerçekleştirilen toplantının açılışında konuşan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Bakan Bolat’ın iç piyasanın etkin ve sağlıklı işlemesine yönelik düzenlemelerin hazırlanmasına ve hayata geçirilmesine öncülük ettiğini aktararak, “Bu sayede mesela otomotivde sıfır ve 2. el piyasalara düzen ve nizam geldi. Kendisinin diyaloğa ve istişareye verdiği öneme de yıllardır hep şahit olduk. Şimdi bakanlık görevinde de aynı vizyoner ve kararlı yaklaşımı görüyoruz. Sektörlerimizin yaşadığı sıkıntıları çözmek anlamında bakanımızın bu yaklaşımını çok değerli buluyoruz” diye konuştu.

BOLAT: AB İLE TİCARETİMİZDE GERİLEME SÖZ KONUSU DEĞİL

Ticaret Bakanı Ömer Bolat ise 2023 yılı çalışmalarına ilişkin geniş bir sunum ile müşterek konseyi bilgilendirdi. Bolat, bazı ülkelerin dampingli ve menşei saptırmalı ihracat yaptıklarını belirterek, “Bizim ürünlerimizi almamak için uğraşanlar, gümrük engelleri, tarife dışı engeller çıkaran ülkeler var. Biz bu noktada uysal koyun konumunda değiliz. Yerli ve milli üretimimize zarar veren, Dünya Ticaret Örgütü kurallarına aykırı işler yapan ülkeler ve onların ürünleri noktasında biz de aktif bir ticaret politikası uyguluyoruz ve uygulamaya devam edeceğiz” dedi.

Bakan Bolat, Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye’nin ihracat durumunun iyi olduğunu belirterek, “İhracatımızda az bir düşüş var ama pozisyonumuzu koruyoruz. AB ile olan ticaretimizde bir gerileme söz konusu değil. Avrupa ile ticaretimiz 210 milyar dolara yükseldi” ifadelerini kullandı.

255,8 milyar dolarlık ihracat ile son 21 yılda 7 katı artış sağladıklarını belirten Bakan Bolat, “2024 hedefimiz ise 267 milyar dolar. Yani yaklaşık yüzde 4 ila 5 arasında bir artışı başarmamız gerekiyor” dedi.

BAŞKAN ÇELEBİ SEKTÖRLERİN TALEPLERİNİ AKTARDI

Toplantıya katılan Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erkut Çelebi de söz alarak sektörlerin taleplerini dile getirdi. Çelebi, Sarp Sınır Kapısındaki yoğunluğun azaltılması ve işlemlerin hızlandırılması, dolayısıyla ihracatın daha etkin yapılabilmesi için alınması gereken önlemler başta olmak üzere Ticaret Bakanlığını ilgilendiren konulardaki görüşlerini ve sektörlerin taleplerini aktardı. Başkan Çelebi, “Sektörlerimizden gelen talepleri ve çözüm önerilerini TOBB aracılığıyla sürekli ilgili bakanlıklara iletiyoruz. Ayrıca bu tür toplantılarda da bakanlarımıza birebir aktarma şansımız olmuyor” dedi.

TTSO Başkanı Erkut Çelebi, toplantının ardından TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile de bir araya gelerek çeşitli konularda görüş alışverişinde bulundu.

Arif Arslan

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER