Atatürk köşkü yeniden gösterime açıldı

Atatürk köşkü yeniden gösterime açıldı

ATATÜRK KÖŞKÜ’NE MUHTEŞEM AÇILIŞ 
Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından tarihinin en kapsamlı restorasyon çalışması gerçekleştirilen Atatürk Köşkü muhteşem bir törenle hizmete açıldı. Törene katılan hemşehrilerinin yoğun ilgi gösterdiği Başkan Zorluoğlu, “Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümünde Atatürk Köşkü’nü önemiyle mütenasip hale getirmenin ve siz kıymetli hemşehrimlerimle birlikte hizmete açmanın gururunu yaşıyorum” dedi. 

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1924 ve 1930 yıllarında Trabzon’u teşriflerinde ağırlandığı, 1937 yılı ziyaretinde ise konakladığı ve içerisinde vasiyetini yazdığı Atatürk Köşkü, Trabzon Büyükşehir Belediyesinin görkemli organizasyonuyla ziyarete açıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ve eşi Sevcan Zorluoğlu’nun ev sahipliği yaptığı Atatürk Köşkü’nün açılış törenine Trabzon Valisi Aziz Yıldırım ve eşi Güllühan Yıldırım, CHP Trabzon Milletvekili Sibel Suiçmez, il protokolü ve Trabzon halkı yoğun ilgi gösterdi. 

TRABZON SOKAKLARINDA COŞKU VARDI
Atatürk Köşkü tarihinin en kapsamlı restorasyon çalışmasına imza atan Başkan Zorluoğlu yaptığı açıklamada, “Cumhuriyetimizin 100. yılı hepimize kutlu olsun. Bugün uzun yıllardan beri ilk kez Cumhuriyet Bayramı kutlama törenini Meydan Parkı’nda gerçekleştirdik. Akabindeki geçit törenini de Maraş Caddesi’nde yaptık. Gerçekten çok büyük bir coşku vardı. Büyük bir heyecan vardı. Halkımızın ve vatandaşlarımızın çok büyük katılımı ve teveccühü vardı. Çok büyük bir gururla coşkuyla Cumhuriyet Bayramımızı kutladık. Bütün vatandaşlarımıza, hemşehrilerimize katılımlarından dolayı teşekkür ediyorum. Bu vesile ile Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyetimizin kurucusu kadrolarını bir kere daha şükranla minnetle yad ediyorum. Yine bu güzel toprakları bize yurt olarak bırakan tüm şehitlerimizi gazilerimizi rahmetle, şükranla, minnetle yad ediyorum” dedi. 

ÇOK ANLAMLI BİR GÜNDE HİZMETE AÇIYORUZ
Atatürk Köşkü’nü geçen yıl ekim ayında ziyarete kapattıklarını hatırlatan Başkan Zorluoğlu, “O zaman yaptığımız açıklamada Atatürk Köşkü’nün bir yıl içerisinde 29 Ekim'de Cumhuriyetimizin 100. yılında hizmete açılacağını kamuoyuyla paylaşmıştık. Ve yine nasip olursa Cumhuriyet resepsiyonunu da ilk kez burada yapacağımızı ifade etmiştik. Elhamdülillah bugün geldiğimiz noktada verdiğimiz sözü yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bugün 29 Ekim, bizim için, milletimiz için, devletimiz için hakikaten çok özel bir gün. Cumhuriyetimiz bir asrını tamamlamış oluyor. Ve burayı bu güzel günde anlamlı günde hizmete açıyoruz. Akşam da inşallah yapacağımız güzel resepsiyonla bu günü taçlandırmış olacağız” diye konuştu. 

ÇOK TİTİZ ÇALIŞMA YÜRÜTÜLDÜ 
Bu restorasyonun diğer restorasyonlardan daha farklı olduğunu dile getiren Başkan Zorluoğlu, “Çok kapsamlı gerçekten çok titiz bir çalışma ortaya konuldu. Yaklaşık 1 yıldır burada çalışılıyor. Yani bodrumundan çatısına, her türlü ayrıntısına kadar, adeta iğne ile kuyu kazar gibi burada çok ince bir çalışma yapıldı. Bütünüyle burası detaylı bir şekilde ele alındı. Ve restorasyonu ve konservasyonu sağlanmış oldu. Ama sadece yapısal olarak, mimari olarak değil, biz aynı zamanda buranın tefrişini de bütünüyle ele aldık. İlk başta buradaki bütün eşyaları, Ankara'ya götürdük. Oradaki usta ellerde buradaki bütün mefruşatı yani koltuğundan avizesine kadar, masasından sehpasına kadar tüm mefruşat yenilenmiş oldu. Eksikleri tamamlanmış oldu. Tamamen el işçiliğiyle yeniden ele alındı ve yeniden buraya getirildi. Tefrişi sağlandı. Sadece oda değil çevre düzenlemesi, ön bahçesi arka bahçesi, peyzajı, aydınlatması bütünüyle yenilendi. Artık uzun yıllar burası onarıma bakıma ihtiyaç duymadan hem siz kıymetli hemşehrilerimize hem de şehrimizi ziyaret edecek olan yerli yabancı ziyaretçilerimize hizmet verecek” şeklinde konuştu. 

TRABZON’UN SİMGE ESERİ
Atatürk Köşkü’nün Trabzon'un simge yapılarından bir tanesi olduğunu vurgulayan Başkan Zorluoğlu, şu ifadeleri kullandı; “Sadece mimarı anlamda, estetik anlamda çok güzel bir bina olmasından değil burayı özel kılan, burayı Trabzon'un simge yapısı haline getiren Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Trabzon'u teşriflerinde burada ağırlanmış olması ve burada konaklamış olmasıdır. 1924, 1930 ve 1937 yıllarında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şehrimizi teşriflerinde burada ağırlandığını ve konakladığını biliyoruz. Ama buna bir adım daha, bir ilave daha yapalım. Gazi Mustafa Kemal Atatürk son teşriflerinde 1937'de bütün mal varlığını çok sevdiği Türk Milletine bağışladığı vasiyetini de bu binada kaleme aldığını ve buradan Ankara’ya telgrafla gönderdiğini ifade etmiş olayım. Biz Trabzon olarak kadim bir şehriz. Trabzonlular olarak Fatih'in fethettiği, Yavuz'un yönettiği, Kanuni'nin doğup büyüdüğü ve Atatürk’ün 3 kez ziyaret ettiği bir şehir olmaktan da çok büyük gurur duyuyoruz. Bu güzel günde Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal'in hatıralarıyla bezenmiş bu muhteşem eseri yaptığımız bu güzel çalışmadan sonra tekrar sizlerin hizmetine sunmaktan çok büyük bir bahtiyarlık duyduğumu ifade etmek istiyorum. Ve Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıl dönümünü bir kere daha gönülden tebrik ediyorum. Nice 100 yıllarda inşallah bu memleket bu millet var olacak. Hepinize katılımları için teşekkür ediyor sizleri saygılarımla selamlıyorum.”

YILDIRIM: MİSAFİRLERİN UĞRAK MEKANI OLACAK
Açılışta konuşma yapan Trabzon Valisi Aziz Yıldırım, “Bugün tüm Trabzon olarak Cumhuriyetimizin 100. yılını coşku ile kutluyoruz. Şimdi de yeniden restore edilerek halkın ziyaretine açılan Atatürk Köşkü’nün açılışını yapmak için buradayız. Fatih Sultan Mehmet Han bu toprakları bize yurt yaptı. Yavuz Sultan Selim Han 26 yıl burada Valilik yaptı. Bütün bunların yanında tüm dünyanın tanıdığı Kanuni Sultan Süleyman bu şehirde doğdu, bu şehirde yetişti ve ardından İstanbul’ a tahta çıktı. Bir başka gururumuz Cumhuriyetimizin mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü üç defa Trabzon misafir etti. Atatürk Köşkü şehrimizin göz bebeği olup Trabzon’un simgesi haline geldi.  Geçen sene Büyükşehir Belediye Başkanımızın riyasetinde başlatılan restorasyon çalışmaları bugün itibarıyla biterek ziyarete açılıyor. Bundan sonra gerek Trabzonlularımızın gerekse Trabzon’a ziyarete gelen misafirlerin uğrak mekanı olacaktır. Böyle güzel bir mekanı yenileyerek hizmete açılmasına vesile olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

SUİÇMEZ: BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANIMIZI KUTLUYORUM
Trabzon Milletvekili Sibel Suiçmez ise yaptığı konuşmada, “Her 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Türk milleti ve Türk devleti için çok önemlidir. Bu 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı başka bir anlam taşımaktadır. 100 yıllık bir Cumhuriyeti selamlıyoruz bugün.  Ben Sayın valimizi, Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımızı ve emeği geçen herkesi kutlamak istiyorum. Bu seferki Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında Trabzon halkının Cumhuriyet değerlerine bağlılığı Atatürk devrimlerine inancı sahaya sokağa her yere yansıdı. Bugün Trabzon Cumhuriyeti Trabzon’a yakışır şekilde kutladı. Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımızı ayrıca kutluyorum” dedi. 

ATATÜRK KÖŞKÜ’NÜ GEZDİLER
Açılışın ardından Vali Yıldırım ve eşi Güllühan Yıldırım, Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ve eşi Sevcan Zorluoğlu ile beraberindekiler Atatürk Köşkü'nü gezdiler.

Arif Arslan

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER