AKÇAABAT’TA 10 KASIM ATATÜRK'Ü ANMA TÖRENİ DÜZENLENDİ.

AKÇAABAT’TA 10 KASIM ATATÜRK'Ü ANMA TÖRENİ DÜZENLENDİ.

AKÇAABAT’TA 10 KASIM ATATÜRK'Ü ANMA TÖRENİ DÜZENLENDİ

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 85.yıl dönümü dolayısıyla Akçaabat’ta anma töreni düzenlendi.

Atatürk Parkı’nda düzenlenen 10 Kasım Atatürk’ü Anma Programı Çelenk Sunma törenine; Akçaabat Kaymakamı Ramazan Kurtyemez, Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, Cumhuriyet Başsavcısı Hacı Şeref Özsöğüt, Akçaabat İlçe Emniyet Müdürü Ali Yavuz, Akçaabat İlçe Jandarma Komutanı Barış Kesici, Siyasi Partilerin İlçe Başkanları ve yöneticileri, Belediye Meclis Üyeleri, Sivil Toplum kuruluşlarının Başkanları ve temsilcileri, Muhtarlar, Kurum müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Akçaabat Kaymakamı Ramazan Kurtyemez ve Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim’in Atatürk Anıtına çelenk sunmasının ardından saat 09.05’te sirenlerin çalmasıyla 2 dakika saygı duruşunda bulunuldu. Tören alanı çevresindeki vatandaşlar da siren sesi ile birlikte saygı duruşuna katıldı. Ardından ise İstiklal Marşı okundu. 

Ardından Erol Günaydın Sanat Merkezi’nde Akçaabat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan programa geçildi.

Programın açılış konuşmasını Akçaabat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarih öğretmeni Gülhacer Çeken yaptı. Akçaabat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin hazırladığı Anıtkabir Oratoryosunu sahnelendi. Akçaabat Mesleki ve Teknik Anadolu lisesi öğrencileri tarafından günün anlam ve önemine uygun şiirler okundu; solo şarkılar söylendi.

10 Kasım Atatürk’ü Anma etkinlikleri kapsamında Akçaabat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen kompozisyon, şiir ve resim yarışmalarında dereceye girenlere Akçaabat protokolü tarafından ödülleri verildi. 10 Kasım Atatürk’ü Anma Programı günün anısına hatıra fotoğrafı çekilmesiyle sona erdi. 

10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü vesilesiyle duygu ve düşüncelerini dile getiren Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, Cumhuriyetimizin kurucusu, bağımsızlığımızın mimarı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete intikal edişinin 85. yıl dönümünde, özlem, sevgi, saygı ve minnetler anıyoruz. Ülkemizin kurtuluşu için verdiği mücadele ile herkesin takdirini kazanan Mustafa Kemal Paşa bu mücadelesiyle Türk’ün gücünü bir kez daha dünyaya göstermiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ileriyi görme yeteneği, askeri dehası, olağanüstü devlet adamlığı ve kısa sürede Türkiye Cumhuriyeti’ni çağdaş medeniyetler seviyesine yükselttiği nokta ile büyük bir lider olduğunu tüm dünyaya ispatlamıştır. Atatürk, yapmış olduğu işler ve kurduğu Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile Türk milletinin kalbinde olduğu kadar, tüm dünya tarafından da kabul edilen büyük bir lider ve devlet adamı olarak tarihe geçmiştir. Genç nesillere emanet ettiği ve ‘En büyük eserim’ diye nitelendirdiği Türkiye Cumhuriyeti, günümüzde ileri bir demokrasi anlayışıyla taçlanmış olarak, yine onun gösterdiği hedefler dahilinde varlığını devam ettirmektedir. Gelecek nesillerimizin de aynı şuurla inançla ve bilinçle bu kutsal emaneti bizden büyük bir onurla devralacaklarına, Cumhuriyetimizi çok daha müreffeh bir devlet haline getireceklerine olan inancım tamdır. Bu vesile ile bu ülkeyi bizlere yurt olarak bırakan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.” Dedi.

Arif Arslan

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER