Trabzon Bölge Adliyesi'ne FETÖ Freni!

Trabzon Bölge Adliyesi'ne FETÖ Freni!

Mahkemenin açılması yargıda yaşanan ihraçlar ve görevden almalar nedeniyle yaklaşık 1 yıl uzadı. Türkiye’de ilk olarak geçen yıl 7 ilde faaliyete giren, ardından da bu yıl açılması planlanan Bölge Adliye Mahkemeleri arasında yer alan Trabzon, 15 Temmuz kalkışması nedeniyle zora girdi. Kalkışmanın ardından FETÖ/PDY operasyonları kapsamında çok sayıda hakim ve savcı meslekten ihraç edilince ortaya çıkan açık, Trabzon Bölge Adliye Mahkemesinin açılmasını da güçlendirdi. Başsavcısı atanan, binası hazır olan Trabzon Bölge Adliye Mahkemesinin 1 yıl gecikmeli olarak 2018 yılında faaliyete girmesi bekleniyor. Konuyla ilgili soruları yanıtlayan AK Parti Trabzon Milletvekili, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Av. Salih Cora, mahkemenin normal şartlarda bu yıl açılmasının planlandığını ancak 2016 yılında meydana gelen 15 Temmuz kalkışması nedeniyle sürecin uzadığına dikkat çekti.

NORMAL ŞARTLARDA BU YIL AÇILACAKTI

Cora, “Normal şartlarda mahkeme bu yıl açılacaktı. Ancak 15 Temmuz Darbe Girişimi nedeniyle FETÖ’nün yargıdaki yapılanmasının deşifre edilmesi, çok sayıda hakim ve savcının görevlerinden ihraç edilmesi nedeniyle yargıda ciddi bir hakim ve savcı ihtiyacı hasıl oldu. Bundan dolayı da bazı mahkemelerin açılışı ertelendi.” diye konuştu. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile konuyla ilgili yaptığı görüşmeyi de aktaran Cora, “En son Adalet Bakanımız ile yaptığımız görüşmede, Trabzon’un programları içinde olduğunu, 2017’de açılması planlanan Bölge Adliye Mahkemesinin 2018 yılına yetiştirileceğini ifade etti. Biz de süreci yakından takip ediyoruz. İnşallah kısa sürede sonuçlandırılır. Binamız hazır. Personelimiz hazır. Başsavcısı atandı. Süreci bekliyoruz. İnşallah kısa sürede sonuçlandırılacaktır.” dedi.

2017’YE YETİŞMESİ İÇİN UĞRAŞ VERİYORUZ

Cora, “Bakan Bey ile yaptığımız görüşmede yaşanan süreçten dolayı hakim ve savcı eksikliği dikkate alınarak veya hakim savcı ihtiyacı henüz istenilen seviyede olmadığından dolayı belirli süre ertelendi. Belki bu yıl çok çok acil olan bir kaç yerde açılabilir. Ancak Trabzon gündemden kalkmadı. Açılmaması gibi bir durum söz konusu değil. Açılacaktır. İhtiyaca ve aciliyete göre planlama yapıldı. 2017’de açılması ve yetişmesi için biz de uğraş veriyoruz.” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner317

banner11