SİBEL SUİÇMEZ, AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANI GÖKTAŞ’A SORDU:

SİBEL SUİÇMEZ, AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANI GÖKTAŞ’A SORDU:

SİBEL SUİÇMEZ, AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANI GÖKTAŞ’A SORDU: "BAKANLIĞINIZ TARAFINDAN 81 İLDE DÜZENLENEN AİLE ÇALIŞTAYLARININ AMACI MEDENİ KANUNU DEĞİŞTİRME/YENİDEN YAZMA SÜRECİNE DAYANAK HAZIRLAMAK MIDIR?”

CHP Trabzon Milletvekili Sibel Suiçmez, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının Aile Çalıştayları ile ilgili Bakan Mahinur Özdemir Göktaş’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, " Çalıştayların sonuçlarını Bakanlığınızın hangi çalışmalarında kullanacaksınız? Çalıştayların sonuçları kamuoyuyla paylaşılacak mıdır? Çalıştaylara katılacak sivil toplum örgütleri, meslek kuruluşları hangi kriterlere göre, kimler tarafından saptanmıştır? diye sordu.

CHP Trabzon Milletvekili Sibel Suiçmez, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının onayıyla 81 ilde “Aile Çalıştayı” adı altında çalıştaylar gerçekleştirilmesine ilişkin Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. 

“MEDENİ KANUN VE ANAYASA DEĞİŞİKLİKLERİNİN GÜNDEMDE OLDUĞU BİR SÜREÇTE ACİL OLARAK YAPILMASI ENDİŞE VE GÜVENSİZLİK YARATMIŞTIR. “

CHP Trabzon Milletvekili Sibel Suiçmez, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye verdiği soru önergesinde şu görüşleri dile getirdi:

“Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının onayıyla 81 ilde “Aile Çalıştayı” adı altında çalıştaylar gerçekleştirilmektedir.

Söz konusu çalıştayların adeta gizli yapılıyor olması, davetlerin geç iletilmesi, katılımcıların seçimi ve bu çalıştayların Medeni Kanun ve Anayasa değişikliklerinin gündemde olduğu bir süreçte acil olarak yapılması endişe ve güvensizlik yaratmıştır. 

Kadın kazanımlarından vazgeçilmesi için yapılacak yasal değişikliklere zemin oluşturmak amacıyla yapıldığı izlenimi yaratan bu çalıştaylar kamuoyunda tepki toplamıştır.”

"GİZLİLİK İÇERİSİNDE YAPILAN ÇALIŞTAYLARIN AMACI NEDİR? KADIN KAZANIMLARINDAN VAZGEÇİLMESİ İÇİN YAPILACAK YASAL DEĞİŞİKLİKLERE ZEMİN OLUŞTURMAK AMACIYLA MI YAPILMAKTADIR?"

Suiçmez, Mahinur Özdemir Göktaş’a şu soruları yöneltti:

Adalet Bakanının, Medeni Kanun’u yeniden yazacağız söyleminden sonra Bakanlığınız tarafından 81 ilde düzenlenen çalıştayların amacı Medeni Kanun’u değiştirme/yeniden yazma sürecine dayanak hazırlamak mıdır? 

-Çalıştayların sonuçlarını Bakanlığınızın hangi çalışmalarında kullanacaksınız?

-Çalıştayların sonuçları kamuoyuyla paylaşılacak mıdır?

-Çalıştaylara katılacak sivil toplum örgütleri, meslek kuruluşları hangi kriterlere göre, kimler tarafından saptanmıştır?

-Çalıştaylar ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına, üniversitelere, sivil toplum örgütlerine ve barolara niye geç bildirilmiştir?

-Çalıştaylara kaç baro davet edilmiştir? Bazı barolara niye davet gönderilmemiştir?

-Ankara ve İstanbul’da yapılan çalıştaylara Ankara ve İstanbul Baroları neden davet edilmemiştir?

-Çalıştayların sonuç raporlarının katılımcılara verilmemesinin nedeni nedir?

-Çalıştayların raporlarının açıklanması niye yasaklanmıştır?

Arif Arslan

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER