: İBB BAŞKANI EKREM İMAMOĞLU KONUŞMA METNİ

: İBB BAŞKANI EKREM İMAMOĞLU KONUŞMA METNİ

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun  İçişleri Bakanlığı tarafından başlatılan  soruşturma ile ilgili açıklamasının konuşma metni, video ve fotoğrafları: 

İBB BAŞKANI EKREM İMAMOĞLU KONUŞMA METNİ

DEĞERLİ BASIN MENSUPLARI;

SİZLERİ 16 MİLYON İSTANBULLUNUN EVİ SARAÇHANE’DE AĞIRLAMAKTAN MUTLULUK DUYUYORUM. HOŞ GELDİNİZ.  HER NE KADAR MİLLET İRADESİNİN TEMSİL EDİLDİĞİ BU YERE DÖNÜK, SİYASİ SAİKLER VE YARGI DARBELERİ İLE MÜDAHALELER OLSA DA, DİM DİK GÖREVİMİZİN BAŞINDAYIZ. ARKAMIZDA 86 MİLYON İNSANIMIZIN, 6’LI MASANIN VE MİLLET İTTİKANIN GÜCÜNÜ HİSSEDEREK YOL YÜRÜYORUZ. BUGÜN DE MÜCADELEMİZE DESTEK OLMAK İÇİN BU TOPLANTIYA KATILAN 6 GENEL BAŞKAN YARDIMCIMIZA ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM. SİZLERİN DE TAKİP ETTİĞİ GİBİ İSTANBUL’UN İRADESİNİN AKSİNE, GAYRI MEŞRU, GAYRİ AHLAKİ VE ANTİ-DEMOKRATİK MÜDAHALELER BİR TAKVİM VE DİSİLPİN İÇİNDE DEVAM EDİYOR. 

BUNLARI BELGELERİYLE AÇIKLAYACAĞIM.

ÖNCE, SİYASİ YASAK VE HAPİS KARARI ALDIĞIM DAVA, ARDINDAN DA İBB’YE YÖNELİK SÖZDE TERÖR SORUŞTURMASININ TAMAMLANIP, SÜRECİN ADLİ MAKAMLARA TESLİMİ BUGÜN SİZLERE, İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NIN İBB’YE YÖNELİK İDDİALARI İLE İLGİLİ AYRINTILI VE YENİ BİLGİLER VERMEK ÜZERE BİR ARAYA GELDİK. KONUŞMAMA BAŞLAMADAN ÖNCE ÇOK AMA ÇOK ÖNEMLİ BİR KONUNUN ALTINI ÇİZMEK İSTERİM: HUKUKUN VAZGEÇİLMEZ BAZI EVRENSEL İLKELERİ VARDIR. HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNÜN GEÇERLİ OLDUĞU TÜM DEMOKRATİK ÜLKELERDE, HER NE OLURSA OLSUN GEÇERLİ NORMLAR VARDIR. 

MESELA MASUMİYET KARİNESİ GİBİ. 

MESELA SUÇUN ŞAHSİLİĞİ GİBİ. 

MESELA TABİİ HAKİM İLKESİ GİBİ. 

BUGÜN BU TOPLANTIYI TAKİP EDEN GAZETECİLER ARASINDA, HAKSIZ YERE CEZAEVİNDE YATMIŞ ARKADAŞLARIMIZI DA GÖRÜYORUM. MAALESEF HUKUKSUZLUK, BU İKTİDAR DÖNEMİNİN NORMALİ OLDU. HUKUK, SİYASİ İKTİDARIN BASKILARIYLA EĞİLİP BÜKÜLÜRSE İŞTE BUGÜNKÜ TÜRKİYE ORTAYA ÇIKAR. ANAYASAMIZDA YAZDIĞI GİBİ TÜRKİYE BİR HUKUK DEVLETİDİR. BUNUN SADECE YAZIDA KALMAMASI, EGEMENLERİN HUKUKUNUN DEĞİL, EVRENSEL HUKUK NORMLARININ PRATİKTE UYGULANMASI İLE MÜMKÜNDÜR. İŞTE BUGÜN YAŞANAN TEMEL SORUN TAM DA BUDUR.

DEĞERLİ BASIN MENSUPLARI; 

TÜM BU YALIN GERÇEĞE RAĞMEN; KAMUOYUNUN TANIK OLDUĞU ÜZERE 1 YILDAN FAZLA BİR ZAMANDIR, TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN İÇİŞLERİ BAKANI NE YAZIK Kİ, DEVLET ADAMLIĞI KAVRAMIYLA BAĞDAŞMAYACAK İDDİALAR ÜZERİNDEN, İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NE, 86 BİN ÇALIŞANIMIZA VE AİLELERİNE VE BANA ‘TERÖR’ İLE İLİŞKİLİ SUÇLAMALARDA BULUNMAKTADIR.

İLK OLARAK 9 ARALIK 2021 GÜNÜ TBMM’DE İÇİŞLERİ BAKANLIĞI BÜTÇESİ GÖRÜŞÜLÜRKEN, HEZEYANA KAPILAN BAKAN, SAYI VE ÖRGÜT LİSTESİ VEREREK İBB’DE 557 TERÖRİSTİN ÇALIŞTIĞINI İDDİA ETMİŞTİR. BAKAN, 400 GÜN ÖNCE AÇIK BİR TESPİT YAPMIŞ AMA ARADAN GEÇEN ZAMANDA TERÖRİST OLDUĞUNU İDDİA ETTİĞİ KİŞİLERE KARŞI HERHANGİ BİR YASAL GİRİŞİMDE BULUNMAMIŞTIR. OYSA BİZ GİRİŞİMDE BULUNMAK İSTEDİK. ELİNİZDEKİ BASIN KİT’LERİNDE DE BULACAĞINIZ GİBİ HEM İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NA HEM DE İSTANBUL VALİLİĞİNE RESMİ YAZI GÖNDEREREK ÖZETLE, ‘BU 557 TERÖRİSTİ BİZİM BİLMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL. BU İSİMLERİ BİZE VERİN YASAL İŞLEM BAŞLATALIM’ DEDİK. ALDIĞIMIZ YANIT ‘SİZ BİZİM MUHATABIMIZ DEĞİLSİNİZ’ OLDU.

BURADAKİ ÖNEMLİ BİR HUSUS DİKKATİNİZDEN KAÇSIN İSTEMEM: BAKANIN, İBB’DE TERÖRİSTLER OLDUĞUNU İDDİA ETTİĞİ 9 ARALIK 2021 GÜNÜNDEN 31 TEMMUZ 2022 TARİHİNE KADAR YANİ TAM 8 AY BOYUNCA HER NEDENSE KULLANMADIĞI BİR YETKİ VAR. 

NEDİR BU YETKİ? 

OHAL KAPSAMINDA ÇIKARILAN 667 SAYILI KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMENİN, 6749 VE 7333 SAYILI YASALARI, BELEDİYELERDEKİ SAKINCALI PERSONELİN İŞTEN ÇIKARILMA YETKİSİNİ 31 TEMMUZ 2022’YE KADAR İÇİŞLERİ BAKANI’NA VERİYOR. YANİ BAKAN SOYLU, SAYI VE ÖRGÜT İSMİ VEREREK TERÖRİST TESPİTİ YAPMIŞ AMA 8 AY BOYUNCA, TERÖRİST DİYE İDDİA ETTİĞİ KİŞİLERİ İŞTEN ÇIKARTMAMIŞTIR. BURADA BAKAN SOYLU TERÖRİST DİYE İDDİA ETTİĞİ KİŞİLERİ İŞTEN ÇIKARMAYARAK GÖREV SUÇU İŞLEMİŞ MİDİR? 

HAL BÖYLEYKEN, BİR SÜRE SONRA MÜLKİYE MÜFETTİŞLERİ ELİYLE, TERÖRLE İLİŞKİLİ PERSONEL SORUŞTURMASI İBB’DE BAŞLATILDI. BU SÜREÇTE DEVLETİMİZİN İSTEDİĞİ HER TÜRLÜ BİLGİ VE BELGE ANINDA YETKİLİ MAKAMLARLA PAYLAŞILDI. İBB, KURULUŞLARI VE İŞTİRAK ŞİRKETLERİ TALEP EDİLEN HER BİLGİYİ SORUŞTURMA MAKAMLARINA SUNDU. BU SÜREÇTE DE BİLGİLENDİRME TEK TARAFLI YÜRÜDÜ, TARAFIMIZA HERHANGİ BİR BİLGİ SUNULMADI.

ŞİMDİ BURADA, BİR AMACA MATUF YAPILDIĞI ÇOK BELLİ OLAN SORUŞTURMANIN ÖNEMLİ BİR AYRINTISI DAHA VAR. MÜLKİYE MÜFETTİŞLERİ, İBB’YE GELDİĞİNDE 8 KİŞİLİK EKİBİN BAŞINDA İSMİNİ VERMEYELİM BİR BAŞKA BAŞMÜFETTİŞ VARDI. HEYET BİR SÜRE İNCELEMEYİ BU BAŞMÜFETTİŞ BAŞKANLIĞINDA YAPTI.

HER NEDENSE, SİZ NEDENLERİNİ İYİ BİLİYORSUNUZ, YAZA DOĞRU BU MÜFETTİŞ, HEYET BAŞKANLIĞINDAN ALINDI VE ANKARA’YA ÇEKİLDİ. SAĞLIK SEBEPLERİ BU KONUDA SIK KULLANILAN BİR GEREKÇEDİR BİLİRSİNİZ. HEYETİN YENİ BAŞKANI KİM OLDU BİLİYOR MUSUNUZ? DAHA DOĞRUSU, GÖREVDEN ALINAN BAŞMÜFFETTİŞ YERİNE KİM GETİRİLDİ BİLİYOR MUSUNUZ?  

  • BİR DÖNEM AK PARTİ’DEN MİLLETVEKİLİ ADAYI OLAN BİR KİŞİ…
  • BEN İBB BAŞKAN ADAYI OLDUKTAN SONRA BEYLİKDÜZÜ BELEDİYE BAŞKANLIĞI DÖNEMİMLE İLGİLİ 28 AYRI ÖZEL SORUŞTURMA AÇAN BİR KİŞİ…
  • ARİF YILDIRIM ADLI MİLİTAN AK PARTİLİ BİR ZAT-I MUHTEREM HEYET BAŞKANI OLDU. 

BU ZATIN SİCİLİ BELGELİDİR. NASIL BELGELİDİR BİLİYOR MUSUNUZ? BU KİŞİ, 20 MAYIS 2019’DA BEYLİKDÜZÜ BELEDİYESİ’NE BİR İŞLEM İLE İLGİLİ SORUŞTURMA AÇTI. BELEDİYE BAŞKANI OLARAK BENİ SUÇLAYARAK İFADEMİ ALMAK İSTEDİ. OYSA Kİ O İŞLEMİN TARİHİ 31 MART 2019 SEÇİMLERİ SONRASIYDI. BEYLİKDÜZÜ BELEDİYESİ YENİ BAŞKANINI SEÇMİŞ, BEN İSE MAZBATASI İPTAL EDİLMİŞ İBB BAŞKANI İDİM. YANİ BU KİŞİNİN GÖZÜ İMAMOĞLU KONUSUNDA BU KADAR DÖNMÜŞTÜR. AKLINDA HEP BEN VARIM. HİÇ ÇIKARAMIYOR. HERKES İYİ BİLSİN Kİ BU KİŞİ ADİL VE TARAFSIZ BİR MÜFETTİŞ DEĞİLDİR, BUNU İSPAT ETMİŞTİR.

GÖRÜYORSUNUZ DEĞİL Mİ? AHMAK DAVASINDA ‘BU DAVADAN CEZA ÇIKMAZ’ DENEN HAKİM, TABİ HAKİM İLKESİNE RAĞMEN BAŞKA BİR KENTE SÜRÜLÜYOR. TERÖR SORUŞTURMASINDA MÜFETTİŞ GRUBUNUN LİDERİ MERKEZE ÇEKİLİYOR, YERİNE MALUM ZİHNİYETTE BİRİ GETİRİLİYOR. 

O YÜZDEN, BİZE DÖNÜK SALDIRILARIN BELİRLİ BİR TAKVİM VE DİSİPLİN İÇİNDE YÜRÜDÜĞÜNÜ SÖYLÜYORUM. BUNLAR SIRADAN OLAYLAR DEĞİL. BU SÜREÇLERE KARŞI ÇIKAN DA İSTER HAKİM, İSTER BAŞ MÜFETTİŞ OLSUN, BU İNSANLARDA ORTADAN YOK EDİLİYOR.

GEÇTİĞİMİZ YIL Kİ İDDİALARININ ARDINDAN BAKAN BEY 26 KASIM 2022 GÜNÜ, YİNE MEDYANIN KARŞISINA ÇIKTI VE ARALARINDA İBB’NİN DE BULUNDUĞU BAZI BELEDİYELERLE İLGİLİ MÜFETTİŞ RAPORUNDAN, BİR KISIM İDDİALARI GERÇEKMİŞ GİBİ KAMUOYUNA SUNDU. ŞİMDİ BU BAKAN KENDİNİ AKILLI HERKESİ APTAL SANIYOR. 

BASIN TOPLANTISINA ŞÖYLE BAŞLADI: CHP’Lİ BELEDİYELERLE İLGİLİ 1107 SORUŞTURMA AÇTIK AMA AK PARTİ BELEDİYELERİNE DE 885 SORUŞTURMA, ÖN İNCELEME BAŞLATTIK.’ YANİ AKLI SIRA NE KADAR DA ADALETLİ OLDUĞUNU ANLATIYOR BİZE. KENDİNİ AKILLI SANAN BAKANIN AK PARTİ BELEDİYELERİYLE İLGİLİ İNCELEMELERİ İMAR YOLSUZLUĞU, ZABITA RÜŞVET İDDİALARI, İMAR PLANLARINDAKİ RANTA YÖNELİK DEĞİŞİMLER GİBİ KONULAR.

SEN, TERÖR ÖRGÜTÜ ÜYELİĞİ SUÇLAMALARIYLA SADECE CHP BELEDİYELERİNE SORUŞTURMA AÇTIN. İSTANBUL, MERSİN, SEYHAN, ATAŞEHİR GİBİ… ÜSTELİK TE YASAL OLARAK BELEDİYELERİN HİÇBİR GÜVENLİK SORUŞTURMASI YAPAMAYACAĞI BİR DÖNEME İLİŞKİN SORUŞTURMA AÇIYORSUN… 

EĞER ADİL BİR BAKANSAN, 19 AK PARTİ VE KAYYUMUN YÖNETTİĞİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİNE DE İBB’YE YAPTIĞIN PERSONEL SORUŞTURMASINI YAP. EĞER ADALETLİ OLDUĞUNU İDDİA EDİYORSAN ATAŞEHİR, SEYHAN GİBİ CHP BELEDİYELERİNE GÖSTERDİĞİN SERTLİĞİ, YÜZLERCE AK PARTİLİ VE MHP’Lİ İLÇE BELEDİYESİNE GÖSTER. 

BİR DE ÇIKMIŞ YÜZDELER VEREREK GRAFİK GÖSTEREREK BEN ADİL BİRİYİM DİYOR. NE ADALET, NE HUKUK NE AHLAK NE VİCDAN SENİN RUHUNDA YER BULMUYOR. YÜCE ALLAH, İNSANI İNSAN YAPAN BU MELEKELERİ SENDEN ALMIŞ. SEN KALBİ DE AKLI DA SADECE KÖTÜLÜĞE ÇALIŞAN BİR ZATSIN.

VELHASIL BU TOPLANTIDA GÖRDÜK Kİ BAKAN, GEÇEN YIL 557 ADET DEDİĞİ TERÖRİST SAYISINI ÜLKEDEKİ ENFLASYON ORANINDA ARTIRMIŞ VE SAYIYI 1668’E ÇIKARMIŞTI. İBB OLARAK TERÖRLE MÜCADELENİN NERESİNDE OLACAKSAK ORADA DURDUĞUMUZ İÇİN, YİNE DOSYALARDA GÖRECEĞİNİZ ÜZERE BU 1.668 KİŞİ İLE İLGİLİ DE BAKANLIĞIMIZA BİLGİ SORDUK AMA YANIT ALAMADIK. 

YANİ 1 YILDIR İBB’DE VAR OLDUĞU İDDİA EDİLEN TERÖRİSTLERE ULAŞMAK VE HAKLARINDA YAPABİLECEĞİMİZ YASAL İŞLEMLERİ YAPMAK İÇİN MÜCADELE EDİYOR AMA BAKAN BEYİN ENGELİNE TAKILIYORUZ. İBB’DE OLDUĞU İDDİA EDİLEN TERÖRİSTLERİ BİRİSİ SAKLIYOR VE İŞLEM YAPMIYOR…

AMA O BİRİSİ EKREM İMAMOĞLU YA DA İBB DEĞİL. BAKANLIK BİZE HİÇ BİLGİ VERMEDİĞİ GİBİ, BİZİM VERİLERİMİZLE BAKANLIK VERİLERİ ARASINDA DA CİDDİ FARKLAR VAR OLDUĞUNU GÖRDÜK. ELİMİZDEKİ BİLGİLERİ SORUŞTURMA TARİHİNE GÖRE YENİDEN ELE ALDIK. 

YANİ 1 OCAK 2019- 31 ARALIK 2021 TARİHLERİ ARASINI TEKRAR İNCELEDİK. BİLDİĞİNİZ GİBİ SORUŞTURMA TARİHLERİNDEKİ 1 OCAK 2019-27 HAZİRAN 2019 ARASINDA BİZ GÖREVDE DEĞİLDİK. ÖNCESİNDE ESKİ BAŞKAN MEVLÜT UYSAL VE KAYYUM DÖNEMİNDE DE İSTANBUL VALİMİZ SAYIN ALİ YERLİKAYA GÖREVDEYDİ. YANİ 1 OCAK 2019-18 NİSAN 2019 ARASINDAKİ SORUMLULUK SAYIN UYSAL DA, 7 MAYIS 2019 -27 HAZİRAN 2019 ARASINDAKİ SORUMLULUK DA SAYIN VALİMİZDEYDİ. BU DÖNEMLERİ DE TİTİZLİKLE İNCELEDİK. 

BU SONUÇLARI MADDE MADDE AZ SONRA PAYLAŞACAĞIM.

AMA ÖNCESİNDE ŞUNU BELİRTMEK İSTERİM: 

  • İÇİŞLERİ BAKANI OLAN KİŞİ YAPTIĞI BASIN TOPLANTISINDA İDDİA ETTİĞİ 1.668 TERÖRİSTİ İSİM İSİM 8 TERÖR ÖRGÜTÜNE BÖLDÜ. 
  • DAHA NE OLABİLİR DERKEN, SON OLARAK DA 51 KİŞİYİ DİĞER TERÖR ÖRGÜTLERİ KLASMANINA SOKTU. 

EKRANDA GÖRÜYORSUNUZ. ARKADAŞLAR DİĞER TERÖR ÖRGÜTLERİ HANGİLERİDİR? 

MESELA İBB’DE TAMİL GERİLLASI MI VAR?  

İRLANDA’NIN BAĞIMSIZLIĞI İÇİN KURULAN İRA ÖRGÜTÜNDEN ADAM MI ALDIK İŞE? NE DEMEK DİĞER? BÖYLE AYMAZLIK MI OLUR! İŞTE BUNLAR BU KADAR DALGA GEÇİLECEK KİŞİLERDİR. 

BAKANIN AÇIKLADIĞI RAPOR, DAHA SONRA İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NIN YAPTIĞI AÇIKLAMAYA GÖRE 9 ARALIK 2022’DE CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA GÖNDERİLDİ. ŞİMDİ SAVCILIK RAPORU İNCELEYECEK VE KARAR VERECEK. 

GELİNEN SÜREÇTE MADDE MADDE ELİMİZDEKİ VERİLER VE BAKANIN İDDİALARI ODAKLI SUNUM GERÇEKLEŞTİRECEĞİM.

İÇİŞLERİ BAKANI 23 ARALIK CUMA GÜNÜ ATTIĞI SON TWEET İLE BELEDİYEMİZ VE TERÖR ARASINDAKİ İLTİSAK İDDİASINI MADDDE MADDE YAZARAK TEKRAR İDDİA ETTİ. YANİ KONU YARGIYA TAŞINMIŞKEN, YARGIYI ETKİLEMEYE YÖNELİK FAALİYETLERİNİ İÇİŞLERİ BAKANI OLARAK SÜRDÜRDÜ. BU İDDİALARA SESSİZ KALMAMIZ BEKLENEMEZDİ. 

Arif Arslan

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER