BABACAN’DAN EKONOMİ MESAJLARI ”Allah’ın verdiği aklı kullanacağız”

BABACAN’DAN EKONOMİ MESAJLARI ”Allah’ın verdiği aklı kullanacağız”

BABACAN’DAN EKONOMİ MESAJLARI

”Allah’ın verdiği aklı kullanacağız”

DEVA Partisi Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı yardımcısı adayı Ali Babacan, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’nı (KMTSO) ziyaret etti. Babacan burada oda başkanı Mustafa Buluntu ve yönetim kurulu üyeleriyle bir araya gelen Babacan, Millet İttifakı’nın iktidarında ekonomi alanında beklenen yenilikleri anlattı. Enflasyonu düşürme odaklı bir politika izleneceğinin sinyallerini veren Babacan, ekonomide rekabet ortamını vurguladı.

Partisinin deprem öncesinde, deprem sürecinde ve deprem sonrasında yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi veren Babacan, iş dünyasından temsilcilerin sorularını yanıtladı.

Babacan, “Mutlaka güven odaklı, yatırım, üretim ve ihracat odaklı bir ekonomik perspektifi korumamız gerekiyor. O da ölçüsüz rantları ve hesapsız kitapsız para kazanma yollarını kapatıp fırsat eşitliğiyle, rekabetle, alın teriyle, akıl teriyle oluyor” dedi.

’Bir kere bile kur telaffuz etmedim, etmeyeceğim’

Babacan, işten çıkarmalara yol açabileceği gerekçesiyle döviz kurunun baskılanmasından ve enerji maliyetlerindeki artıştan şikayet eden bir ihracatçının “Kur nerede olmalı?” sorusuna, “11 yıl ekonominin başında oldum, bir kere bile kur telaffuz etmedim. Bugün de etmiyorum, yarın da etmeyeceğim” diye karşılık verdi.

Babacan’ın ekonomide odak noktası enflasyonu düşürmek

Enflasyonu düşürme odaklı politika uygulayacaklarının sinyalini veren Babacan, “Ekonomide enflasyonu düşük ve öngörülebilir gelmesini sağlayan bir politika uyguladığınızda diğer ekonomik göstergeler makul bir noktaya doğru akıyor. Ekonomi yönetim modelimiz hep Allah’ın verdiği aklı kullanarak, bilimsel gerçekleri kullanarak, iş dünyası ve piyasayla yakın bir ilişki içinde bir yönetimdi. Bundan sonra da öyle olacak” ifadelerini kullandı.

’Varlık Fonu değil, Yokluk Fonu’

Babacan şunları söyledi:

“Bu kadar büyük bir ekonomide merkezi yönetim olmaz. Çok miktarda petrolün, doğal gazın olduğu, gelen dövizin bütün ekonominin ihtiyacını karşıladığı, artanın da varlık fonuna konulduğu yerde olur. Varlık fonu o zaten… Bizimkisi “Yokluk Fonu”… Borca batmış bir fon. Bizim ekonomimiz enerji konusunda dışarıya bağlı. Onun için mutlaka güven odaklı, yatırım, üretim ve ihracat odaklı bir ekonomik perspektifi korumamız gerekiyor. O da ölçüsüz rantları ve hesapsız kitapsız para kazanma yollarını kapatıp fırsat eşitliğiyle, rekabetle, alın teriyle, akıl teriyle oluyor.”

Hasar Tespit Komisyonu gerçekleri ortaya koyacak

“Sayın Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı en önemli adımlardan bir tanesi; Hasar Tespit Komisyonu. Ülkenin gerçek durumunu tespit edip şeffaf biçimde ortaya koymak. Merkez Bankası’nın, Hazine’nin gerçek durumu nedir? Gerçek enflasyon nedir? Bunları bilmemiz lazım ki çözüm üretelim.” 

’Ekonomik ve Sosyal Konsey’i toplayacağız; TOBB da orada sendikalar da’

Ekonomi yönetiminde istişareye önem vereceklerini vurgulayan Babacan, “Ekonomik ve Sosyal Konsey’i toplayacağız. Orada TOBB da var, sendikalar da. Şu anda oradaki eleştiri ortamına tahammül edecek yönetim anlayışı yok.”

Babacan ayrıca partisinin konut finansmanını karşılamak için önerdiği Konut Finansmanı Kurumu hakkında bilgi verdi.

Arif Arslan

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER