6 AY ÖCE AÇILAN ZİGANA TÜNELİ’Nİ BİR MİLYON ARAÇ KULLANDI

6 AY ÖCE AÇILAN ZİGANA TÜNELİ’Nİ BİR MİLYON ARAÇ KULLANDI

6 AY ÖCE AÇILAN ZİGANA TÜNELİ’Nİ BİR MİLYON ARAÇ KULLANDI
ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI ABDULKADİR URALOĞLU:
“YAPIM METODOLOJİSİ KATEGORİSİNDE DÜNYA BİRİNCİSİ”
Karadeniz ve Doğu Anadolu Bölgesi’ni birbirine bağlayan Zigana Tüneli açıldığı 3 Mayıs 2023 tahinden beri bir milyon yüz bin araç geçiş yaptı. Zigana Tüneli’nin “Uluslararası Yol Federasyonu (IRF) 2023 Global Başarı Ödülleri” kapsamında, “YAPIM METODOLOJİSİ” kategorisinde dünya birincisi seçildi. Bakan Uraloğlu, “Avrupa’nın en uzun Dünya’nın 3’üncü en uzun çift tüplü karayolu tüneli oldu. Tamamen yerli ve milli kaynaklar kullanıldı. 6 ay gibi kısa bir sürede ise bir milyon yüz bin araç geçiş yaptı” diye konuştu.  
YÜZDE YÜZ YERLİ MİLLİ KAYNAKLAR KULLANILDI
Yeni Zigana Tüneli, Doğu Karadeniz’in en önemli merkezi konumundaki Trabzon’u Gümüşhane üzerinden Bayburt, Aşkale ve Erzurum’a bağlayan ve yüksek yoğunlukta trafik yükü taşıyan bu güzergâhta inşa edildiğini ifade eden Bakan Uraloğlu, Zigana Tüneli ve bağlantı yollarının yapımı, tasarımı ve kontrolünde yüzde yüz yerli ve milli kaynaklar kullanılmış ve proje Türk mühendisleri ve işçileri tarafından inşa edilmiştir” dedi
YILLIK 190 MİLYON TASARRUF SAĞLANACAK
Bakan Uraloğlu, tünelin hizmete açılmasıyla birlikte kış şartlarında kesintiye uğrayan trafiğin kesintisiz ve konforlu akışı tesis edildiğini belirterek, “Böylece zamandan 57 milyon TL, akaryakıttan 133 milyon TL olmak üzere yıllık toplam 190 milyon TL tasarruf sağlamış oluyoruz” dedi.
SEYEHAT SÜRESİ ORTALAMA 20 DAKİKAYA İNDİ
Yeni Zigana Tüneli, 12 metre genişliğindeki mevcut devlet yolunun, 2x2 şeritli bölünmüş yol haline getirildi. Proje ile mevcut güzergâh üzerinde bulunan 90 adet viraj ortadan kaldırıldı. Eğim yüzde 7,7’den yüzde 3,3’e düşürülerek yolun geometrisi iyileştirildi. Güzergâh 8 kilometre kısaltıldı, seyahat süresi otomobiller için 10 dakika, ağır tonajlı araçlar için 60 dakika olmak üzere ortalama 20 dakika indirildi. Karbon salınımı 16 bin 598 ton azaltılarak, sürücülere daha güvenli ve konforlu bir ulaşım imkânı sağlayan proje ile ayrıca, mevcut Trabzon-Gümüşhane hattında bulunan keskin virajlar, rampalar ile birlikte dik yamaçlardan taş düşmesi gibi problemler ortadan kaldırıldı.

Arif Arslan

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER