11 BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI KONYA’DA BULUŞTU

11 BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI KONYA’DA BULUŞTU

 

TORUN: “İMAMOĞLU’NA KURULAN ACİZ KUMPAS İLE KARŞI KARŞIYAYIZ”

 

İMAMOĞLU: HOŞGÖRÜ İKLİMİNİN YERİNİ ‘HOŞ GÖRÜYE’ BIRAKTIĞI BİR MEMLEKET OLDUK

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Konya’da gerçekleştirilen “11 Büyükşehir Belediye Başkanları Buluşması”nda yaptığı konuşmada, iktidar kanadının Millet İttifakı belediyelerine dönük uygulamalarına tepki gösterdi. “Bu iktidar, insanların adalete olan inancına büyük zararlar verdi” diyen Torun, “İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na kurulan aciz bir kumpasla karşı karşıyayız. Bu haksızlığa karşı asla yalnız değilsiniz Ekrem Başkanım. Hep beraber direneceğiz, hep beraber bu kararı yırtıp atacağız” ifadelerini kullandı. Dünya tasavvuf tarihinin en önemli kişiliklerinden Mevlana Celalettin-i Rumi'nin şehrinde buluşmalarının önemli olduğuna dikkat çeken İmamoğlu, “Maalesef bu hoşgörü iklimi, çok uzun zamandır ülkemizi terk etmiş durumda. Bile isteye, bu ‘hoşgörü toprağı’ diye tarif ettiğimiz Anadolu'nun her köşesi, memleketimizin her köşesi, ne yazık ki sorunlu bir döneme evrildi. Kendi var oluşlarını, toplumu kutuplaştırmaya bağlama konusunda attıkları adımlarla bir hoşgörü ikliminin yerini hor görüye bıraktığı bir millet, bir memleket olduk. Bugün hepimizin yaşadığı zor süreçler var. Altı çizilecek, memleketimizin her köşesinde anlatılacak, gerçekten trajikomik, ama aynı zamanda ürkütücü, aynı zamanda endişe verici ve memleketimizin demokrasisini ne yazık ki paramparça eden bir süreci hep birlikte yaşıyoruz” şeklinde konuştu. 

 

SELÇUKLU / KONYA 

 

Millet İttifakı’nın CHP’li 11 Büyükşehir Belediye Başkanı, yerel yönetimlerden sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun öncülüğünde Konya’da buluştu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen buluşma öncesinde, Selçuklu ilçesindeki bir otelde basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda, sırasıyla Konya CHP İl Başkanı Barış Bektaş, Torun ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, birer konuşma yaptı. 

 

TORUN: “İKTİDAR, İNSANLARIN ADALETE 

OLAN İNANCINA BÜYÜK ZARARLAR VERDİ”

 

Devletin temelinin adalet olduğuna vurgu yapan Torun, “Adalet, bir kutup yıldızı gibi yerinde durur, geriye kalan her şey, onun etrafında döner. Bir ülkede adalet yere düşüp, menfaat boşa çıkarsa, orada düzen de ahlak da bozulur. Bu iktidar, ülkemizi yıllarca kötü yönetti. Ama en önemlisi; insanların adalete olan inancına büyük zararlar verdi. Tüm vatandaşlarımız artık şunu görüyor: Bu iktidarın terazisi artık adaleti değil, menfaati tartıyor” dedi. İktidarın, 2019 yerel seçimlerinden bu yana “gözü dönmüşçesine” Millet İttifakı belediyelerine saldırdığının altını çizen Torun, “Vatandaşa hizmet götüren belediyelerimize karşı organize bir kötülük, politik bir terör uyguluyor. Peki bu pervasız saldırıların nedeni nedir; size birkaç örnekle sıralamak isterim. Onlar, ‘2019’da Cumhuriyet Halk Partisi gelirse, yardımları kesecek’ diye milleti korkutmaya çalıştılar. Ama bizim belediyelerimiz, bugün itibariyle sosyal yardımları 4-4-5 katına çıkardı. Yaklaşık 4 yılda, 4 milyon 800 yüz bin haneye, 28 milyar lira tutarında yardım götürdük. Eğer Türkiye'de, Kovid-19 salgınına ve ekonomik buhrana rağmen bir sosyal felaket yaşanmadıysa, o bizim belediyelerimizin ve sizlerin sayesindedir” diye konuştu. 

 

“ÇOCUKLARI AÇLIĞA MAHKUM ETMEK ONLARA, 

EVLATLARIMIZIN KARNINI DOYURMAK BİZE NASİP OLDU”

 

Öğrencilere yapılan yardımlardan, yurt ve kreş sayılarının artmasından, çiftçilere sağlanan desteklerden örnekler veren Torun, “Onlar, gizli kapaklı ihalelerle bir avuç azınlığa para dağıtırken, biz, binlerce ihaleyi canlı yayınladık, belediye meclis toplantılarını canlı yayınladık. Şeffaf bir süreci yönettik. Onlar, 3 kuruş rant için zeytinlikleri bile madenlere açmak isterken, biz, belediyelerimizde, şehirlerimize. 3 bin 478 dört yüz yeni park kazandırdık. Bize saldıranlar, çocuklarımızın güvenle kalabileceği kreşler yapmadılar, ama biz yaptık. 162 olan kırk kreş sayısını 380’e çıkardık. Onlar binlerce ailenin elektriğini, doğal gazını keserken, biz, borcu olmasına rağmen 1 milyon 250 bin hanenin suyunu kesmedik. Ama bir şeyi kestik: Maaşa bağladıkları yandaşların hortumlarını kesip, milletin kaynağını, milletin parasını, millete harcadık. Onların Genel Başkanı, ‘Kadın-erkek eşitliği fıtrata ters’ diyordu. Biz, onlardan aldığımız belediyelerdeki kadın yönetici sayısını, yüzde91 oranında artırdık. Meclis’te, ‘İhtiyaç sahibi öğrencilere ücretsiz yemek verelim’ dedik; reddettiler. Onlar yapamadılar, ama biz bu çalışmayı başlattık. Şimdi, onlarca belediyemizde, on binlerce öğrencimize her gün beslenme desteği veriyoruz. Çocukları açlığa mahkum etmek onlara, evlatlarımızın karnını doyurmak, çok şükür bize nasip oldu” bilgilerini paylaştı. 

 

“ACİZ KUMPASLARA KARŞI EKREM BAŞKAN’IN YANINDAYIZ”

 

İktidarın bu nedenlerle Millet İttifakı belediyelerine saldırdığının altını çizen Torun, İBB Başkanı İmamoğlu’na yerel mahkemece verilen hapis ve siyasi yasak kararını da bu kapsamda gördüklerine dikkat çekti. “Aciz bir kumpasla karşı karşıyayız” diyen Torun, yapılanın bir “sivil darbe girşimi” olduğuna vurgu yaptı. “Bu haksızlığa karşı asla yalnız değilsiniz Ekrem Başkanım” diyen Torun, “Hep beraber direneceğiz, hep beraber bu kararı yırtıp atacağız. O gün ben de mahkeme salonundaydım. Bu kararı verenler, utançlarından yüzlerimize dahi bakamıyorlardı. Ama onlara talimatı verenlerin utanma duygularının kalmadığını da biz gayet iyi biliyoruz. Fitne ve fesat üretmekten başka işe yaramayan bir İçişleri Bakanı’yla karşı karşıyayız. Bu bakan Ekrem İmamoğlu'na bir laf etmiş, Başkanımız da bu sözü kendisine iade etmiş. Başkanım, az bile söylemişsin. Çünkü, gerektiğinde hadsize had bildirmek, 40 yetime kaftan giydirilmekten daha üstündür. Bu makam, belediyelerimiz için özel bir birim kuruyor ve her gün öküzün altında buzağı arıyor. Bir şey bulamayınca da yalana ve iftiraya sarılıyor. Belediyelerimizle ‘terörü’ yan yana getirmeye çalışıyor. Yerel seçimlerden önce de ‘CHP gelirse faturaları teröristler dağıtacak’ dediler. Ne oldu? Bu millet, fatura getiren terörist görmedi ama, FETÖ'nün yolundan gidenlerin bakanlık yapmasına şahit oldu” şeklinde konuştu. 

 

SOYLU’YA ‘TERÖRİST’ TEPKİSİ: “BOZULUNCA MAYA, NE AR TANIR, NE DE HAYA”

 

“Bu bakan, geçen yıl da ‘İBB’de 557 terörist var’ dedi. Bas bas bağırdı. ‘İspat edemezsen, namertsin’ dedik. Aradan bir yıl geçti ama ispat edemedi” diyen Torun, “Bir yıl sonra da bir daha çıktı, ‘İstanbul'da 1.668 terörist var’ demeye başladı. Ama bir atasözümüz var: ‘Bozulunca maya, ne ar tanır, ne de haya’ demiş atalarımız. Ülkede terörist sayısının arttığını söyleyen ve bununla övünen bir İçişleri Bakanı, bu ülke için bir utanç kaynağıdır. Bir bakanın ‘Binlerce terörist var’ diyerek belediyeleri suçlaması, Bir akıl tutulmasıdır. Sormak istiyoruz: Adli sicil belgelerini veren, güvenlik soruşturmalarını yapan sizsiniz. Bilmiyorsanız da söyleyelim; Emniyet de bizim belediyelerimize bağlı değil. Adama sorarlar: ‘Sen İçişleri Bakanı değil misin? Elini tutan mı var? Bu kadar terörist varsa sen ne iş yapıyorsun o zaman?’ Bu İçişleri Bakanı maalesef hukuk tanımıyor. Kanun tanımıyor. İBB’de çalışanları, ikinci derece yakınları üzerinden iltisaklı ilan ediyor. İkinci derecede yakınlık iltisaklı sayılsa, kendi partisinde kaç kişi kalır? Kaç kişi bulunur? Onu bile bilmiyor” ifadelerini kullandı.  

 

“KÖTÜLÜK HER KİŞİNİN, İYİLİK MERT KİŞİNİN KARIDIR”

 

İktidar kanadının “Soruşturmalarda belediyeler arasında ayrım yapmıyoruz” dediğini hatırlatan Torun, şunları söyledi: 

 

“Biz, sizin hangi belediyelere soruşturma açtığınızı, müfettiş gönderdiğinizi, ne yaptığınızı iyi biliyoruz. Açıklayın o zaman: AK Partili belediyelerde binlerce FETÖ’cü çıktı. Onları niye anlatmıyorsunuz? Serik Belediyesi'nde, rüşvet skandalı hakkında niye işlem yapmıyorsunuz? Şırnak'ta, rüşvet ve yolsuzluktan hapis cezaları alan belediye başkanlarını neden koruyorsunuz. İstanbul'da, Ankara'da önceki dönemde yapılan yolsuzluk dosyalarını niye anlatmıyorsunuz? Sizin belediyelerinizde, gri pasaportla insan kaçakçılığı yapıldı. Neden onları konuşmuyorsunuz. Çünkü, bu iktidarın terazisinde menfaat, adaletten daha ağır basıyor. Baskılarının artacağını biliyoruz değerli Belediye Başkanları. Ama kötülük her kişinin, iyilik mert kişinin karıdır. Biz tüm engelleri aşa aşa hizmet etmeye devam edeceğiz. Bu saldırıların tek nedeni, korkudur. Sizin verdiğiniz hizmetlerden korkuyorlar. Seçime kadar ki süre, bu iktidarın korku ve panik dönemidir. Korkuyla saldırıyorlar, korkuyla çırpınıyorlar. Millet, yerel seçimlerde bunların kulağını çekti ama ders almadılar. İlk sandıkta öyle bir tokat yiyecekler ki, emin olun kulak çekmeye hasret kalacaklar. Ve inanıyoruz ki; yapılacak ilk seçimde, tarihi ne olursa olsun, erken veya zamanında; milletimiz bu baskıya, bu ayrıştırmaya, bu organize kötülüğe sandıkta mutlaka ve mutlaka kararını verecek, bu basiretsiz iktidarı gönderecek, halkın iktidarını, milletin iktidarını göreve getirecek. Geliyor gelmekte olan.”

 

İMAMOĞLU: “HOŞGÖRÜ İKLİMİ, ÇOK UZUN 

ZAMANDIR ÜLKEMİZİ TERK ETMİŞ DURUMDA”

 

Dünya tasavvuf tarihinin en önemli kişiliklerinden Mevlana Celalettin-i Rumi'nin şehrinde buluşmalarının önemli olduğuna dikkat çeken İmamoğlu, Konya’nın bu yönüyle hoşgörünün kenti olduğunun altını çizdi. “Maalesef bu hoşgörü iklimi, çok uzun zamandır ülkemizi terk etmiş durumda” diyen İmamoğlu, “Bile isteye, bu ‘hoşgörü toprağı’ diye tarif ettiğimiz. Anadolu'nun her köşesi, memleketimizin her köşesi, ne yazık ki sorunlu bir döneme evrildi. Kendi var oluşlarını, toplumu kutuplaştırmaya bağlama konusunda attıkları adımlarla bir hoşgörü ikliminin yerini hor görüye bıraktığı bir millet, bir memleket olduk. Bugün hepimizin yaşadığı zor süreçler var. Altı çizilecek, memleketimizin her köşesinde anlatılacak, gerçekten trajikomik, ama aynı zamanda ürkütücü, aynı zamanda endişe verici ve memleketimizin demokrasisini ne yazık ki paramparça eden bir süreci hep birlikte yaşıyoruz” şeklinde konuştu. 

 

“ÜLKEYİ YÖNETENLER, MİLLETİMİZİN TEMSİLCİLERİ OLDUKLARINI UNUTTULAR”

 

Millet İtifakı’na bağlı CHP’li 11 Büyükşehir Belediyesi olarak, iktidar kanadından gelen baskılara göğüs germek zorunda kaldıklarını belirten İmamoğlu, kendilerine hukuksuz bir süreç yaşatıldığına vurgu yaptı. “Zamanla ülkeyi yönetenler, milletimizin temsilcileri olduklarını unuttular ve kendilerini, devletin sahibi olmaya dönük bir sıfata, bir fıtrata büründüler” diyen İmamoğlu, “Öyle ki, İstanbul'da bunun örneklerini çokça tespit ediyoruz. Memleketi de İstanbul gibi, kendi mülkleri sanmaya başladılar. Tüm bu hamleleri millet vicdanında boşa çıkaracak 11 Büyükşehir Belediye Başkanımızla bir arada, buradayız. Türkiye'nin demokrat, hoşgörülü, erdemli, çok çalışkan ve başarılı belediye başkanları. Bizler, Türkiye'nin yarısından fazlasına hizmet vermek için canla başla, 7/24 çalışan neferleriz. Cumhuriyet Halk Partisi'nin ve Millet İttifakı'nın başarılı belediye başkanlarıyız” ifadelerini kullandı. 

 

Arif Arslan

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER