Vehbi Koç’tan flaş çıkış!

Vehbi Koç’tan flaş çıkış!

- HDP kapatılırsa AİHM onaylar! 
- Terörü kınamayan partiler AİHM’e göre kapatılabilir! 

27. Dönem AK PARTİ Trabzon Milletvekili Adayı, iş insanı Vehbi Koç, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Batasuna Partisi’nin kapatılması ile alakalı kararına göre HDP başta olmak üzere PKK ve FETÖ gibi terör örgütlerinin eylemlerini kınamayan partilerin kapatılabilirceğini söyledi. 

İstanbul Kadıköy’de HDP Milletvekilinin polis memuruna yumruk atmasıyla yeniden gündeme gelen HDP‘nin kapatılması konusu ile ilgili açıklamalarda bulunan iş insanı Vehbi Koç “HDP‘nin yaptığı faaliyet program ve çalışmaları göz önünde bulundurulduğunda, PKK’nın siyasi uzantısı olduğuyla alakalı Türkiye’de ortak fikir hakim. Dolayısıyla HDP kapatılırsa Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de bu kararı onaylar.”dedi. 

İspanya’da Batasuna Partisi’nin kapatılmasıyla ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin almış olduğu kararın emsal nitelik taşıdığını belirten Vehbi Koç “ İspanya’da faaliyet gösteren Batasuna Partisi ETA terör örgütünün siyasi kolu olduğu gerekçesiyle kapatılmıştı. AİHM’nin bu kararı onaylamasının en önemli dayanaklarından bir kaçı ise; Batasuna Partisi’nin ETA eylemlerini kınamaması, demokrasiye karşı tehdit oluşturması ve toplumun bu konuda ortak kanaate hakim olması gibi durumlar yeterli görüldü. HDP‘nin kapatılması halinde tüm bu şartları fazlasıyla sağlayan eylem ve söylemler dolayısıyla AİHM bu kararı onaylar.” ifadelerini kullandı. 


Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararına göre terörü desteklemek bir yana terör örgütü faaliyetlerini kınamamanın da terör örgütü uzantısı olma ile özdeşleştirildiğinin altını çizen Vehbi Koç “ Türkiye’deki siyasi partiler bu açıdan değerlendirildiği zaman gerek PKK gerek FETÖ gibi terör örgütlerinin eylemleri ile alakalı yaptığı açıklamalar ortadadır. Avrupa insan hakları Mahkemesi kararına göre; terör destekçisi sayılmamak için ben terör örgütü uzantısı değilim demek yeterli olmuyor, aynı zamanda terör örgütlerinin faaliyetlerini de eylemlerini de kınamak ve onlara tepki göstermek gerekiyor. Türkiye’de terör örgütü faaliyetlerine kimler kınamıyor incelenmek, araştırmak lazım.” diyerek uyarılarda bulundu.

Berat Kalaycı

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner317

banner11