Valimiz İsmail Ustaoğlu'nun Türkiye Büyük Millet Meclisinin Açılışının 102. Yıl Dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Mesajı

Valimiz İsmail Ustaoğlu'nun Türkiye Büyük Millet Meclisinin Açılışının 102. Yıl Dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Mesajı
23 Nisan 1920 tarihi, geleceğimizin teminatı çocuklarımızın bayramı olmasının yanında, egemenliğin millet iradesine bırakıldığı, demokrasinin temelinin atıldığı Cumhuriyetimizin yapı taşı Türkiye Büyük Millet Meclisinin kuruluşu olarak milletimiz ve ülkemiz için tarihimizi şekillendiren önemli bir dönüm noktasıdır. 102 yıl önce gazilik unvanı ile onurlanan Meclisimiz, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır.” düsturu ile yola çıkan bu millet, 23 Nisan 1920 tarihinde Ankara’da, Anadolu’nun dört bir yanındaki özgürlük ruhunun en büyük tezahürü olmuş; aynı zamanda bu milletin yanan bağrına su serpmiş ülkemizin kışını bahara, baharını yaza döndürecek bir ayağa kalkışın habercisi olmuştur.

Şunu hiç unutmamalıyız ki özgürlüğün, eşitliğin ve adaletin tek dayanağı olan şey ulusal egemenliktir. Gelişmiş medeniyetlere ulaşma hedefinin taşıyıcısı olan TBMM, milletimizin dünyayla bütünleşmesi, demokrasimizin olgunlaşması ve millet iradesinin ülkemizde geçerli kılınması sürecinde önemli rol üstlenmiştir.

23 Nisan 1920 tarihi sadece Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışı değil aynı zamanda halkın yönetime tam anlamıyla hâkim olmasının ilk günü olması nedeniyle “ulusal egemenlik” açısından da önemli bir yeri vardır. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ilk başkanı ve Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk o gün "Hâkimiyet bilâ kaydü şart milletindir” demek suretiyle millet egemenliğine dayanan bir demokrasi anlayışının temelini atarken, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza verdiği önemi ve duyduğu güvenin bir ifadesi olarak bu bayramı onlara armağan etmiştir.

Bu duygu ve düşüncelerle böyle anlamlı ve değerli bir günde Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, İstiklal Savaşımızın tüm kahraman şehit ve gazilerini saygı, minnet ve şükranla anıyor ve bir kez daha TBMM’nin açılışının 102. yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyor, saygılarımı sunuyorum.

Kürşat Emiroğlu

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner317

banner11