VALİ USTAOĞLU'NUN 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ MESAJI...

VALİ USTAOĞLU'NUN 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ MESAJI...

"Kadın, toplum hayatının vazgeçilmez ve en kıymetli parçası, sağlıklı ve kaliteli nesillerin yetişmesinde anahtar rol oynayan ailenin temel unsurudur. Yaşamın hemen her alanında türlü fedakârlıklarına tanık olduğumuz kadınlarımız, köklü geçmişimizde örneklerini gördüğümüz üzere, vatan ve millet uğruna yeri geldiğinde canını feda etmekten kaçınmamış, ülkemizi; aynı bilinç ve duyarlılıkla yetiştirdikleri evlatlara emanet etmiştir. 

Devletimizin günden güne daha kararlı şekilde attığı adımlarla, kadınlarımızın temel hak ve özgürlüklerini iyileştirmeye dönük birçok yasal düzenleme yapılmıştır. Eğitimden bilime, sanattan kültüre, spordan iş yaşamına uzanan pek çok alanda başarılarından gurur duyduğumuz kadınlarımızın hayallerine daha kolay ulaşabilmesi amacıyla, gayretli çalışmalar sürdürülmektedir. 

Öte yandan maalesef gündemimizden düşmeyen ve toplum vicdanını derinden yaralayan kadına şiddet olaylarının önlenmesine yönelik mevzuat değişiklikleri ve ilgili bakanlığımızca kurulan şiddet önleme merkezlerine ek, yeni düzenlemeler hayata geçirilmektedir. Yakın geçmişte, İçişleri Bakanlığımız tarafından hazırlanan Kadın Destek Uygulaması (KADES), kadınlarımızın ve çocuklarımızın maruz kaldığı şiddet, taciz gibi kötü eylemleri engellemek adına kolluk kuvvetlerimize kısa sürede müdahale imkânı tanıyan, kullanımı kolay ve etkinliği yüksek bir uygulamadır. 

İnancımızda ve kültürümüzde kadınlarımızın yeri her daim başımızın üzerinde konumlanmışken, toplumumuzda kadına yönelik hiçbir şiddet eylemi, ayrımcılık ve istismar kabul edilemez. Her hangi bir canlıya olamayacağı gibi kadına yönelik şiddetin de gerekçesi, ‘ama’sı, ‘fakat’ı olamaz. Toplumumuz, konuya bu bilinç ve hassasiyetle yaklaştığında inanıyorum ki; yarınlarımız daha mutlu, huzurlu ve müreffeh hale gelecektir. 

Bu duygu ve düşüncelerle, mukaddesatını korumak uğruna şehadete ulaşan kadınlarımızı bir kez daha rahmet ve minnetle anıyor, şehitlerimizin ve gazilerimizin eli öpülesi anneleri ile kıymetli eşlerinin ve tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyor, saygı ve muhabbetlerimi sunuyorum." 

Berat Kalaycı

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner11