Vali Ustaoğlu Millet Bahçesi'nde Düzenlenen Trabzon Bilim, Teknoloji ve Kültür Şenliği'ne Katıldı

Vali Ustaoğlu Millet Bahçesi'nde Düzenlenen Trabzon Bilim, Teknoloji ve Kültür Şenliği'ne Katıldı

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliklerini Destekleme Programı kapsamında İl Milli Eğitim Müdürlüğünün koordinesinde ve Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi ve Trabzon Üniversitesi paydaşlığında düzenlenen “Trabzon Bilim, Teknoloji ve Kültür Şenliği”ne katıldı.

 

Avni Aker Millet Bahçesi'nde düzenlenen Bilim Şenliği'ne Vali İsmail Ustaoğlu’nun yanı sıra İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Burak Fettahoğlu, il protokolü, öğrenciler, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı.

 

Yapılandırmacı yaklaşıma uygun olarak katılımcıların etkinliklerde aktif olduğu, yaparak yaşayarak öğrenebilecekleri, bilimsel olguları keşfetmelerine olanak sağlayan, merak duygularını artıran ve eleştirel düşünme, problem çözme, yaratıcılık, teknoloji okuryazarlığı gibi 21. Yüzyıl becerilerini geliştirmek amacıyla düzenlenen Trabzon Bilim, Teknoloji ve Kültür Şenliği'nde konuşan Vali Ustaoğlu, “Bugün burada yavrularımızın, geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımızın yapmış olduğu bilimsel çalışmaları hep birlikte görüyoruz. Bu çocuklarımız; ülkemizin ilerlemesinde, kalkınmasında, muasır medeniyetler seviyesine çıkmasında aktif rol alarak geleceğin Türkiye'sine mühürlerini vurup, imzalarını atacaklar. Her zaman söylüyoruz. Trabzon; eğitimde, sanatta, kültürde, sporda, hayatın her alanında ilkleri başaran, lider bir şehirdir. Her alanda öncü olan bu şehir istiyoruz ki bilimde de öncü olsun. İşte bunun için bu Bilim, Teknoloji ve Kültür Şenlikleri önemli. Bu ortamın hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür ediyor, Bilim ve Teknoloji Şenliği'nin hayırlara vesile olmasını diliyorum." dedi.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Burak Fettahoğlu ise yaptığı konuşmasında Bilim Şenliği'nin şehrimizde bilim kültürünün yaygınlaşması açısından büyük öneme sahip olduğunu vurgulayarak, “Şenlikte okul öncesi çocuklarından doktora öğrencisine, öğretmenlerden sivil vatandaşlara 7’den 70’e toplumun her kesiminden 20 bin vatandaşımızın 4 gün boyunca 40 farklı bilim, teknoloji ve kültür içerikli atölye etkinliği ile buluşturulması hedeflenmektedir.” dedi.

 

Yapılan konuşmaların ardından Vali Ustaoğlu, toplumun her kesiminde her yaş grubuna uygun, bilim söyleşileri, müze gezileri, sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik, kodlama, robotik, resim sergisi, 3-D modelleme, tarım ve hayvancılık, sanat, drama, astronomi, fen bilimleri, zekâ oyunları, stratejik düşünme, tarih, yapay zekâ, gastronomi, siber güvenlik ve mekatronik içerikli etkinliklerin yer aldığı stantları ziyaret etti.

Berat Kalaycı

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner317

banner11