Vali AZİZ YILDIRIM’IN “ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ’NİN 109. YIL DÖNÜMÜ VE 18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ MESAJI

Vali AZİZ YILDIRIM’IN “ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ’NİN 109. YIL DÖNÜMÜ VE 18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ MESAJI

Şu Boğaz harbi nedir? Var mı ki dünyada eşi?
En kesif orduların yükleniyor dördü beşi.
-Tepeden yol bularak geçmek için Marmara'ya-
Kaç donanmayla sarılmış ufacık bir karaya. 

“Kutlu vatan topraklarımıza tasallut eden ve cihanın dört bir köşesinden akın ederek yurdumuzu işgale, milletimizi yok etmeye kalkışan tarihin en güçlü düşman ittifakına, bu toprakların sahipsiz olmadığını göstererek, Kurtuluş Savaşı’mızın kazanılmasına ve yeni bir devletin temellerinin atılmasına vesile olan Çanakkale Zaferi, sonuçları itibarıyla tarihin akışına ve yüce milletimizin kaderine tesir eden eşsiz bir başarıdır.
Milli Mücadele’nin ve Türkiye Cumhuriyeti’nin adeta bir ‘ön sözü’ ve başlangıcı olan Çanakkale Zaferi, necip milletimizin tarih boyunca kazandığı sayısız başarı ve kahramanlıkların en parlak olanlarındandır. Verdiğimiz 250 bin şehidimizin kanlarıyla yazılan tarihimizin en büyük iftihar tablolarından biri olan Çanakkale Zaferi, alınması ve uygulanması gereken derslerle, sonraki nesillere de adeta bir rehber gibi yol göstermektedir.
Büyük fedakârlıkların hayat bulduğu, savaş nizamına dair tüm yiğitliklerin tezahür ettiği, düşmana dahi merhametin esirgenmediği Çanakkale Savaşı’nı her an zihnimizde canlı tutmalıyız. Bu gerçeklerden hareketle bizler, 109 yıl önce ecdadımızın içeriden ve dışarıdan gelen her türlü fitneye karşı göstermiş olduğu feraseti, basireti, dayanışmayı, birlik ve beraberliği; her türlü olumsuzluğa rağmen gösterdiği o eşsiz mücadeleyi canımız ve kanımız pahasına da olsa önde tutmak, üzerimizde oynanan oyunlara karşı dimdik ve sağlam bir şekilde ayakta durmak durumundayız. Bu sebeple geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza, tarihimizi iyi anlatmalı, onları vatan ve millet şuuruyla donanmış bir şekilde yetiştirmeliyiz.
Çanakkale şehitlerimiz başta olmak üzere son yıllarda vatan müdafaasında şahadet mertebesine erişen, şuan dahi sınır ötesinde canlarını ortaya koyarak çarpışırken Rahmet-i Rahman’a kavuşan kahraman Mehmetçik’imize Allah’tan rahmet diliyorum.
Tüm şehitlerimizin aziz hatıralarını yüreğimizde taşımak ve yaşatmak, onların emaneti olan değerli ailelerine sahip çıkmak, onların kederlerini ve sorunlarını paylaşarak çare üretmek, bizlerin üzerine düşen milli bir görev, görevin ötesinde büyük bir vefa borcudur.
Bu duygu ve düşüncelerle; Çanakkale Zaferi’mizin 109. yıl dönümünü vesile kılarak bizlere bu mukaddes vatanı miras bırakan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bütün şehitlerimize Cenâb-ı Allah’tan rahmet diliyor; gazilerimizi minnet ve şükranla yâd ediyorum.”

Arif Arslan

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER