banner375

Vali Aziz Yıldırım’ın 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı

Vali Aziz Yıldırım’ın 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı

Mutlu ve huzurlu bir toplumun en önemli şartı herkesin eşit şartlarda, ortak bir amaç etrafında birbirini anlayarak desteklemesidir. Bu amaç doğrultusunda 3 Aralık günü tüm dünyada Birleşmiş Milletler tarafından engellilerin topluma kazandırılması ve haklarının ‘tam ve diğer insanlara eşit ölçüde’ sağlanması amacına dönük çalışmaların yapılması gereken bir gün olarak duyurulmuş, bu gün ‘Uluslararası Engelliler Günü’ olarak kabul edilmiştir.
 
​Ülkemizin huzurunun; içinde yaşayan tüm bireylerin mutluluğuyla sağlanabileceğini unutmamalıyız. Engelli vatandaşlarımızın toplum içinde yaşama sevincini yitirmeden mutlu bir yaşam sürdürmeleri için çaba göstermek, onlara ulaşarak, sorunlarına sahip çıkmak devletin ve toplumun en önemli sorumluluklarından biridir. Engelli vatandaşlarımızın toplumla bütünleşmelerini sağlamak, onların yaşamlarının kolaylaşmasına yardım etmek hepimiz için toplumsal bir görevdir. Onların sosyal hayatın içerisinde etkin olarak yer alması, toplumla bütünleşmeleri ve fırsat eşitliğinden yararlanmaları noktasında devletimiz imkanlarını seferber ermektedir. Eğitimden evde bakım hizmetlerine, istihdamda önceliğe varıncaya kadar pek çok hususta engelli vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik çözümler üretilmiş ve gerekli kanunî düzenlemelerle engelli vatandaşlarımızın hakları güvence altına alınmıştır.
 
​Engelli kardeşlerimizin önlerindeki sosyal ve fiziki engeller kaldırıldığında, kendilerine güvenilip fırsat verildiğinde, sanattan spora girişimcilikten üretime kadar her alanda gurur verici başarılara imza attıklarını, devletimizin ve milletimizin onlara olan desteğine fazlasıyla karşılık verdiklerini memnuniyetle müşahede etmekteyiz. 
 
​Her birimizin bir engelli adayı olduğu şuuruyla hareket etmemiz, engelli bireylerin hissiyatını ve karşılaşabilecekleri muhtemel sıkıntıları anlamamıza ve bir arada yaşamanın gerektirdiği mesuliyetleri yerine getirmemize vesile olacaktır.  Sevgi ve saygı varsa engel yoktur düşüncesiyle, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün engelli vatandaşlarımızla ilgili duyarlılığın ve farkındalığın artmasına vesile olmasını temenni ediyor, sağlık huzur ve mutluluk dileklerimle tüm engelli kardeşlerimizin Dünya Engelliler Günü’nü kutluyorum.
 

Arif Arslan

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER