Vali Aziz Yıldırım, Trabzon’da Güvenlik Güçlerimizin Gerçekleştirdiği Güncel Asayiş Verilerine İlişkin Açıklamalarda Bulundu

Vali Aziz Yıldırım, Trabzon’da Güvenlik Güçlerimizin Gerçekleştirdiği Güncel Asayiş Verilerine İlişkin Açıklamalarda Bulundu

2024 Mart ayı asayiş verilerine ilişkin açıklamalarda bulunan Vali Yıldırım, “ İlimizde Mart ayı içerisinde toplamda 1536 olay meydana geldi. 923 şahıs yakalanmıştır.

Ayrıca 134 şahıs tespit edilmiş olup yakalama çalışmaları devam etmektedir. 

Olayların aydınlatma oranı ise yüzde 90’a kadar çıkmıştır. 

Ayrıca 1362 asayiş olayı meydana gelmiştir. Bunların 654’ü şahsa karşı, 169 ‘u malvarlığına karşı, 121’i topluma karşı, 13’ü millete ve devlete karşı işlenmiş, 405’i takibi gereken suçlardır. 

Asayiş ekipleri tarafından gerçekleştirilen uygulamalarda 152.590 şahıs, 147.286 araç kontrolü yapılmış;

İlimizde aranan 443 şahıs yakalanmıştır. Bunlardan 171’i 5 yıla kadar cezası olan kişiler, 22’si 10 yıla kadar cezası olan, 9’u 20 yıla kadar olan cezası olan, 2’si ise 20 yılın üzerinde cezası olan kişilerdir. 

Mart ayında 443 şahıs yakalayarak, Şubat ayına göre yakalama oranımızda yüzde 84 artış sağlanmıştır. 

Bu aramalar esnasında 16 adet ruhsatsız tabanca, 2 adet kurusıkı tabanca, 1263 adet fişek, 9 adet kesici- delici alet, 4 adet av tüfeği ele geçirilmiştir. 

İl genelinde dolandırıcılık olayları da sıkı bir şekilde takip ediliyor. Dolandırıcılık faaliyeti genelde; telefonlar, sosyal medya  ve mesajlar üzerinden yapılıyor. İl genelinde toplam 101 nitelikli dolandırıcılık olayı gerçekleşmiş. 

64 olay faili meçhul, 37 olayın da faili bellidir. Bunların adalete teslimi için gerekli gayret ve çalışmalarımız devam etmektedir. 

Dolandırıcılık Olaylarının Önlenmesine Karşı Bilgilendirme Faaliyetleri Kapsamında; 

Dolandırıcılık olayları ile ilgili vatandaşların görebileceği yerlerde afiş çalışmalarına devam edilmektedir. Bilgilendirme broşürleri dağıtılmaktadır. 

8000 Adet bilgilendirme amaçlı SMS mesajı gönderilmiş;

çeşitli yerlerde bilgilendirme çalışmaları yapılmıştır. 1234 işyeri, 991 ikamet, 6 muhtarlık ve 41.475 vatandaşa bilgilendirme faaliyeti düzenlenmiştir.

Kadına Yönelik Destek Çalışmaları (KADES) Bilgilendirme Faaliyetleri Kapsamında; 

Kadına yönelik şiddet bizim sıfırlamak istediğimiz bir olay. Bununla ilgili emniyet ve jandarmamız ile birlikte mücadele ediyoruz. 

Kadına yönelik Şiddetle Mücadele konusu Valilik olarak üzerinde hassasiyetle durduğumuz konuların başındadır.

Bu alanda yaptığımız birçok çalışma da bulunmaktadır. KADES uygulaması hakkında bilgilendirme ve eğitim çalışmaları yapılmıştır. 26.506 kişiye bu konuda eğitim verilmiş, 617 kişiye uygulamaya yüklenmiştir.            

Mart ayı içerisinde KADES uygulaması üzerinden 136 ihbar alınmıştır. 

Uyuşturucuyla mücadele her zaman önceliklerimiz arasındadır. Mücadelemizi bu hassasiyetle sürdürmekteyiz. Trabzon’umuzun bu konuda ulaşılamaz ve yasaklı bölge olmasını hedefliyoruz. 

İlimizde 2024 yılı Mart ayı içerisinde 66 olay meydana gelmiş, 82 şahıs yakalanmış, 19 şahıs tutuklanmıştır. 

Operasyonlarda;

6 kg 618 gram uyuşturucu ve uyarıcı madde

302 adet sentetik ecza,

12 adet uyuşturucu madde kullanma aparatı 

1 adet hassas terazi,

2 adet esrar öğütme aparatı ele geçirilmiştir.

“En İyi Narkotik Polis Anneler” diyoruz ve bu kapsamda annelerin farkındalığını arttırmak ve uyuşturucu kullanımına başlamadan önüne geçmeyi planlıyoruz. 

Bu kapsamda; 2550 Anneye UYUMA (Uyuşturucu Suçları Bildirimi Mobil Uygulaması ) yüklenmiştir.

Uyuşturucu mücadele çalışmaları kapsamında, farkındalığı arttırmak ve aileleri bilgilendirmek üzere 3400 broşür dağıtılmıştır.  

Sokaklarımızı daha güvenli hale getirebilmek için 3630 kişiye Narko-rehber kapsamında eğitim verilmiştir. 

Kaçakçılıkla Mücadele Kapsamında Yapılan Çalışmalar

İlimizde 2024 yılı Mart ayı içerisinde 10 operasyon yapılmış, 39 şahıs yakalanmıştır. 5 Litre alkollü içki, 710 paket sigara, 1 adet tabanca ele geçirilmiştir. 

Gümrük Muhafaza ve Kaçakçılık Müdürlüğü tarafından yapılan iki ayrı operasyonda 5 kg kaçak altın ele geçirilmiştir.

Yine kaçakçılıkla mücadelede Trabzon merkezli operasyon kapsamında 38 aracın Change olduğu tespit edilmiştir. Yapılan operasyon kapsamında;

Kocaeli ilinde 1 şahıs, İstanbul ilinde 8 şahıs ve Trabzon ilinde 18 şahıs gözaltına alınmıştır. 7 şahıs tutuklanarak ceza evine gönderilmiştir. 20 şahıs hakkında gerekli işlemler yapılmıştır.

Göçmen Kaçakçılığı ile Mücadele Kapsamında yapılan çalışmalar bütün hızıyla devam ediyor. 

İlimizde 2024 yılı Mart ayı içerisinde 14 olay meydana gelmiş, bu olaylarda; 10 organizatör gözaltı, 1 organizatör tutuklu. Yakalanan 30 düzensiz göçmenden; 28 kişi sınır dışı edilmiş olup 2 kişinin de işlemleri devam etmektedir. 

Terörle Mücadele Kapsamında ilimizde yapılan çalışmalara baktığımızda;

Mart ayı içerisinde FETÖ terör örgütü ile bağlantısı düşünülen 9 şüpheli yakalanarak haklarında gerekli işlemleri başlatılmıştır.

Siber Suçlarla Mücadele Çalışmaları kapsamında; İnternet ortamında ve elektronik ortamda işlenen suçlarda mücadelemiz devam etmektedir.

İlimizde 2024 yılı Mart ayı içerisinde 64 olay meydana gelmiş, bu olaylarda 2 şahıs yakalanmıştır.

Siber suçlarla mücadele alanında yaptığımız diğer faaliyetler; Güvenli İnternet Kullanımı Sosyal Medya Ağları, İnternet Dolandırıcılık konularında, 3 okul, 480 öğrenci, 4 kurum, 230 kurum personeline eğitim verilmiştir. Zararlı içerik tespit edilen 20 site erişime kapatılmıştır. 

*Trafik olmazsa olmazımızdır. *

İlimizde 2024 yılı Mart ayı içerisinde Trafik ile ilgili yapılan çalışmalar kapsamında; 

109.545 araç kontrol edilmiş, 8.511 sürücüye cezai işlem uygulanmış, 534 araç trafikten men edilmiştir. Meydana gelen trafik kaza sayısı 340, bu kazaların 132’si yaralanma ile sonuçlanan, 2’si ölümlü kaza, 206’sı maddi hasarlı trafik kazalarıdır. 

İl geneli okullarda 3.220 öğrenciye teorik ve uygulamalı trafik eğitimi, mahallelerde çay evlerinde ve kahvehanelerde ise 1.747 sürücüye trafik güvenliği konusunda eğitim verilmiştir. 1.892 broşür dağıtılmıştır. 1.980 öğrenciye Çocuk Trafik Eğitim Parkında çeşitli eğitimler verilmiştir. Emniyet Kemeri Simülasyon Aracı ile Emniyet Kemeri Kullanımının Önemi 112’yi ne zaman ve nasıl aramalı, afet ve acil durumda ne yapılmalı, güvenli internet kullanımı gibi başlıklarda eğitimler de verilmiştir. Bununla birlikte okul önlerinde ve çevresinde art niyetli şahısların dolaşmaması için görevli arkadaşlarımız şüpheli gördükleri kişiler hakkında GBT uygulaması yapılmaktadır. 

Kolluk kuvvetlerimiz tarafından okul çevrelerinde 2.436 kez okul ve çevresi kontrol edilmiş, 76.495 şahıs sorgulanmış, 581 park ve bahçe kontrol edilmiştir. 2.796 araç ve servis aracı kontrol edilmiş, 24 araca idari para cezası uygulanmış, 5 araç trafikten men edilmiştir. 

Değerli arkadaşlar bildiğiniz gibi geçen hafta güzel bir seçim günü yaşadık. Şahsım adına Trabzonlulara ve bütün seçmenlere teşekkür ediyorum. 31 Mart 2024 tarihinde yapılan Mahalli İdareler Genel Seçiminde ilimizde 3.737 personelle seçim güvenliği aldık.  9 tane küçük çapta tartışma, kavga meydana gelmiş olup bunlarla alakalı Cumhuriyet Savcılığı gerekli işlemleri başlatmıştır. 

Sahil Güvenlik Komutanlığı Faaliyetleri Kapsamında Mart Ayı içerinde; 

117 saat deniz devriyesi, 444 saat kara devriyesi icra edilmiştir.  1.021 adet gemi/tekne/balık çiftliği kontrol edilmiştir. Eksikleri bulunan tekne sahiplerine 140.000 TL’ye yakın idari para cezası uygulanmıştır. 22 şahıs hakkında gerekli işlemler yapılmıştır. 

Değerli arkadaşlar Trabzon’umuz gerek doğası ile gerekse tarihi ve kültürel zenginlikleri ile en yaşanılabilir şehirlerarasında yer almaktadır. Huzur ve güvenlik açısından iyi durumda bulunmaktayız. Ancak münferit olsa da asayişe müessir bazı olaylar olmaktadır. Tüm güvenlik birimlerimiz bu olayları en aza indirmek, mümkünse yaşanmaması için gayretli çalışmalarına devam etmektedir. Trabzon huzurun ve güvenin şehridir. Bu vesile ile tüm hemşehrilerimin yaklaşmakta olan Ramazan Bayramını tebrik ediyorum, bütün günlerinizin bayram tadında olmasını temenni ediyorum.

Arif Arslan

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER