Üniversitemizde “Yunanistan Tarafından Anadolu’da İşlenen İnsanlık Suçları” Sempozyumu Düzenlendi

Üniversitemizde “Yunanistan Tarafından Anadolu’da İşlenen İnsanlık Suçları” Sempozyumu Düzenlendi


Üniversitemiz ve Türk Tarih Kurumu iş birliğinde gerçekleştirilen “Yunanistan Tarafından Anadolu’da İşlenen İnsanlık Suçları” başlıklı uluslararası sempozyum, 17 Mayıs 2022 tarihinde, Üniversitemiz Prof. Dr. Osman Kültür ve Kongre Merkezi’nde, Rektörümüz Prof. Dr. Hamdullah ÇUVALCI, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Muhammet HEKİMOĞLU, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Birol ÇETİN, Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Alaaddin YALÇINKAYA, akademisyenler, öğrenciler ve basın mensuplarının katılımıyla düzenlendi.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programın açılış konuşması, Üniversitemiz Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Alaaddin YALÇINKAYA tarafından gerçekleştirildi. Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Birol ÇETİN’ın programın amacına dair yaptığı genel sunumda, “Öyle gözüküyor ki Ermeni meselesi ile başladı, bugün Yunanların bize yaptıkları saldırılar var ve son birkaç yıldır bu daha da artmaya başladı… Onun için bütün arşiv belgelerimizi, sadece Türkiye'de olanlar değil, dünyanın neresinde bu konularla ilgili bilgi, belge varsa... hepsi toplanmıştır. Dolayısıyla biz bu hakikatin ortaya çıkması için bilimsel yöntemlerle çalışıyoruz. ” sözlerine yer vermesinin ardından konuşmasını yapan Rektörümüz “İşgalci Mağdur Olabilir mi? temasının işlenecek olduğu bu nitelikli sempozyumda, yurt içinden ve yurt dışından gelen birbirinden kıymetli bilim insanları; bundan tam yüz yıl önce küresel emperyalizmin ileri karakolu olarak görev yapan Yunanistan’ın, Batı Anadolu’yu işgal ederek ortaya çıkarmış olduğu insanlık suçlarını, tarih metodolojisinin esasları çerçevesinde ve bilimsel bilgi ışığında değerlendireceklerdir. Bugün burada gerçekleştirilecek bilimsel etkinlikle 100 yıl önce Batı Anadolu’da Yunanlıların, Doğu Karadeniz’de “Pontusçu Rumlar”ın yaklaşık üç buçuk yıl boyunca Müslüman Türk ahaliye yönelik uygulamış oldukları mezalim ve insanlık suçları ele alınacak ve karanlıkta kalmış olan bazı olaylar aydınlığa kavuşturulacaktır. Böylelikle propaganda yöntemiyle oluşturulan maskeler düşürülecek, mağdur edebiyatları sonlandırılacak ve hür dünyanın önüne tarihsel gerçekler serilecektir. Bu gerçekleştirilirken insanlığı yaşatmak için Türk milletinin günümüzde Ortadoğu’da, Kafkasya’da ve Karadeniz Havzası’nda yapmakta olduğu fedakârlıklar bir kez daha dünya kamuoyunun dikkatine sunulmuş olacaktır.” dedi.
Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Muhammet HEKİMOĞLU’nun konuşmasında “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ekonomisi ile askeri ve siyasi gücüyle bölgesinde ve dünyada oyun kurabilen ve kurulan denklemlerin hiçbirinde yok sayılamayan bir Türkiye var. Başımız dik bir şekilde acılarımızı da anlatmayı öğreneceğiz. Dedelerimizin, ninelerimizin çektikleri ızdırapları ve maruz kaldıkları zulümleri de nesilden nesile aktaracağız. Derdimiz ne kan davasıdır ne de başka milletleri topyekun suçlamaktır. Bütün meselemiz her zaman bu tür caniliklerin yaşanacağını anlatmak ve milletine saygı duyan her bir ferdin kendi milletinden bireyler işlese de cinayetleri itiraf ederek, insanlığın barış ve huzuruna katkı sağlama çabası içine girmesini sağlamaktır ” sözlerine yer vermesinin ardından video konferans yöntemi ile programa bağlanan TBMM Başkanı Mustafa ŞENTOP, katılımcıları selamladıktan sonra konuşmasında “15 Mayıs 1919’da Yunanistan’ın, İzmir’den başlattığı işgal teşebbüsü, büyük bir yıkımı, ölümü, işkenceyi ve Türklerin muhaceretini beraberinde getirmiştir. Yunanistan ile yerli iş birlikçi Rum çeteleri, Anadolu ve Trakya halkı üzerinde yaptıkları maddi ve manevi tahrip ve yok etme girişimleri, üç yıldan uzun bir süre tesirini gösterdiği gibi hafızalarda, nesiller boyunca silinmeyecek izler bırakmıştır.” dedi. 
Alanında uzman yerli ve yabancı akademisyenlerin sempozyumun ana teması ile ilgili sunumlarını gerçekleştirdiği programda, "Yunan Mezaliminin Sessiz Tanıkları" adlı belgesel gösterimi yapıldı. Konuşmacılara, Teşekkür Belgesi takdim edilmesinin ardından katılımcılar, "Yunanlıların Anadolu'da İşlediği İnsanlık Suçları" adlı fotoğraf sergisini gezdi.

Berat Kalaycı

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner317

banner11