Uluslararası Öğrenciler Müzeler Haftası'nda Trabzon’un Müzelerini Keşfetti

Uluslararası Öğrenciler Müzeler Haftası'nda Trabzon’un Müzelerini Keşfetti

Uluslararası Öğrenciler, Müzeleri Gezerek Eşsiz Bir Kültür Deneyimi Yaşadı

Trabzon Uluslararası Öğrenci Derneği; Trabzon’daakademik eğitim gören uluslararası öğrencilerle, Trabzon’un tarihi, sosyolojisi, kültürü ve spor tarihini daha yakından tanımak için Müzeler Haftası'nda “Trabzon Kültür Gezisi” düzenledi. Bu etkinlik, farklı ülkelerden gelen 30 ülkeden 48uluslararası öğrencinin müzelerdeki sanat eserlerini, tarihi objeleri ve kültürel mirası yakından tanıma fırsatı buldukları unutulmaz bir deneyimi sundu.

Uluslararası öğrenciler Trabzon Şehir Müzesi, Trabzonspor M. Şamil Ekinci Müzesi, Trabzon Tarih Müzesi ve Trabzon Basın Tarihi Müzesi’ni dolaştı. Öğrenciler, profesyonel rehberler eşliğinde müze galerilerini dolaşarak, Trabzon tarihindeki önemli olayları, sanat eserlerini, kültürünü ve spor tarihini keşfettiler. Müzelerin sunmuş olduğu zengin koleksiyonlar aracılığıyla, öğrenciler, farklı kültürlere, sanat akımlarına ve tarihi dönemlere ilişkin bilgi sahibi oldu.

Müze gezileri sırasında öğrenciler, tarih boyunca gelişen Trabzon’a ait eserleri inceleyerek geçmişin izlerini sürdü. Toplumların yaşam biçimlerine ve sanatsal ifadelere tanıklık eden öğrenciler, geçmişin zenginliklerini keşfetmenin yanı sıra geleceğe dair ilham alacakları deneyimler yaşadı.

Öğrenciler arasında kültür alışverişini teşvik eden bu etkinlik, uluslararası dostlukların ve anlayışın gelişmesine de katkıda bulundu. Farklı ülkelerden gelen öğrenciler, müzelerdeki eserler hakkında bilgi paylaşımında bulunarak kendi kültürlerini ve tarihlerini diğer katılımcılarla paylaştı. Bu sayede hem yerel halk hem de uluslararası öğrenciler, kültürel farklılıkların zenginlik olduğunu bir kez daha deneyimledi.

Konuyla alakalı konuşan Trabzon Uluslararası Öğrenci Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Yılmaz şunları söyledi; “18-24 Mayıs Müzeler Haftası dolayısıyla 30 ülkeden 48 uluslararası öğrencimizle Trabzon tarihini, kültürünü ve yaşamını daha iyi tanımak amacıyla müzelerimizi gezdik. Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Ortahisar Belediyesi ve Trabzonspor Kulübü’ne bu güzel eserler için teşekkür ediyoruz. Trabzon’u hem kültürel hem tarihi hem de spor hayatı olarak öğrencilerimize tanıtmış olduk. Bugün şehrimizde akademik eğitim alan uluslararası öğrencilerimiz eğitimlerini tamamladıktan sonra ülkelerine döndüklerinde Türkiye’nin ve Trabzon’un misafirperverliğini, dostluğunu, kardeşliğini ve samimiyetini unutmayacaktır. Türkiye’nin gönül elçisi olacak bu gençlerimize inşallah daha güzel fırsatlar ve projeler sunacağız.” dedi.

Arif Arslan

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER