Türsap’ı Ziyaret

Türsap’ı Ziyaret

Türsap Başkanı Volkan Kantarcı’yı makamında ziyaret eden Özüne Dön Trabzon Adlı Platform Başkanı Süreyya Kahraman bizim esnafın tabelası ile işimiz yok dedi..

Bizler, Trabzon'un yurttaşları olarak daha güzel ve yaşanılabilir bir Trabzon'umuz için neler yapabiliriz düşüncesiyle 40 a yakın üye sayımızla "Özüne Dön Trabzon" platformu olarak bu sene çalışmalara başlamış bulunuyoruz. Aramızda yıllardır STK larda çalışmış ve çalışmakta olan çeşitli mesleklerden çok değerli arkadaşlarımız olup, yaşadığımız kentin sorunlarının çözümü için sadece kentimizi yönetenlerin değil yaşayanlar olarak da her birimize görev düştüğünün bilincinde olan sivil insiyatifiz.
Yaşadığımız kentimizle ilgili gözlemlerimizi yöneticilerimizle paylaşıp istişare ederek şehrimizin menfaatine olacak şekilde çalışmalar yapılmasını istemek Trabzon'un paydaşları olarak hakkımız ve görevimizdir.

Platform olarak yaptığımız toplantıda gündemimizdeki konulardan biri de şehir içi yön tabelalarında 3. dilde yazılmış olan Arapça yazılar olmuştur. Bir önceki yönetim döneminde yazdırılmış olan bu yazıların yazılmasında, son yıllarda Körfez Ülkeleri'nden gelen yoğun turist akınının etken olduğu  düşünülmektedir. 
Ancak bilindiği üzere  Ekim 2020 itibariyle Suudi Arabistan mallarımıza boykot başlatmış, vatandaşlarının da ülkemize gelmemeleri ve almış oldukları mülkleri satmaları için de baskı yapmaktadırlar...
Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki savaş devam ederken Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai şehrinde binalara Ermenilerin bayrağının renkleri yansıtılarak destek vermişlerdir. 
Ülkeler arası ilşkileri siyasi stratejilerin belirlediği bir düzende bölgedeki diğer ülkelerin de aynı kararları alma olasılıkları vardır. Durum böyle iken sadece körfez ülkelerinden turist beklentisine girip şehrimizdeki yön tabelalarına dillerini yazmak ne kadar doğrudur? Rusya'dan yoğun turist akını olduğunda tabelalara Rusça mı yazılacak? Yazılamayacağına göre kalıcı olması düşünülmeli, bütün Dünya'da turizm bölgelerinde olduğu gibi ortak dil olan ingilizce küçük puntolarla Türkçemizin altına gelecek şekilde tabelalara yazılmalıdır. 
Trabzon'umuz, eşsiz doğa güzellikleri Dünya mirası tarihi zenginlikleri ve kültürüyle turizm potansiyeli çok yüksek olup, sadece bir bölgeden değil yurt içinden ve batıdan da turist çekmek amaçlı çalışmalar yapılmalıdır.

Kürşat Emiroğlu

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner317

banner11