Türkgözü Sınır Kapısı açılış törenine Eren ve Çelebi de katıldı

Türkgözü Sınır Kapısı açılış törenine Eren ve Çelebi de katıldı

Türkiye ile Gürcistan arasında yer alan ve modernizasyonu tamamlanan Ardahan’ın Posof ilçesindeki Türkgözü Sınır Kapısı törenle açıldı. Açılış törenine Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Meclis Başkanı M. Şadan Eren ve TTSO Yönetim Kurulu Başkanı Erkut Çelebi de katıldı. Başkan Çelebi, Türkgözü Sınır Kapısı’nın kapasitesinin artırılmasının Sarp’taki yoğunluğu azaltmasını umduklarını belirterek, “Ancak Kafkaslara ve Orta Asya’ya ticaretin ana yükünü çeken Sarp Sınır Kapısı’ndaki iyileştirmelerin de acil olarak yapılması gerekiyor” dedi.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Bugün Ardahan’ı ve ülkemizi, Kafkaslara ve Asya’ya daha güçlü bir şekilde bağlayacak, bu topraklara daha fazla refah ve zenginlik getirecek, çok önemli bir adım atıyoruz. Ülkemiz ve iş dünyamız adına gururlu ve mutluyuz” dedi. Ticaretin olduğu yerde para, paranın olduğu yerde zenginlik, zenginliğin olduğu yerde de huzur bulunduğunu ifade eden TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Ticaretin rotasını, bu coğrafyaya çevirmeyi hedefledik. Türkgözü Sınır Kapısıyla, bu hedefimiz doğrultusunda bir adım daha attık. Hükümetimizin olumlu yaklaşımı ve onayıyla dünyada bir ilki gerçekleştirdik. Kara gümrük kapılarını yap-işlet-devret modeliyle modernize etmeye başladık. Bunu yaparken devlete tek kuruş maliyet yüklemedik. Kamu bütçesinden tek bir kuruş harcama yaptırmadık. Üstelik daha etkin ve hacimli çalışan kapılar sayesinde, devletin vergi gelirleri katlanarak arttı” diye konuştu.

ODA-BORSA CAMİASI OLARAK 12 GÜMRÜK KAPISINI YENİLEDİK

Bugüne kadar 12 sınır kapısını en ileri teknolojiyi kullanarak tamamen yenilediklerini ve ülke ekonomisine kazandırdıklarını belirten Hisarcıklıoğlu, modernize ettikleri kapılarda, bekleme sürelerinin yarı yarıya azaldığını bildirdi. Hisarcıklıoğlu buralarda geçiş hacminin katlanarak arttığını da belirterek şunları söyledi:

“Bütün bunlar için, Oda-Borsa camiası olarak, tam 660 milyon dolarlık yatırım yaptık. Türkgözü gümrük kapısını modernize etmek için de 180 milyon lira yatırım gerçekleştirdik. Yani devleti bu kadar para harcamaktan kurtardık. Bu kapılardan elde edilen gelirden de devletimiz 340 milyon dolar daha fazla vergi geliri sağladı. Demek ki Oda-Borsa camiası olarak, devletimizin kasasına 1 milyar dolar kazandırmış olduk. Bundan da sadece devlet değil, özel sektörümüz ve üyelerimiz de kazandı. Ülkemizden karayolu ile yapılan ihracatın yüzde 85’i modernize edilen bu kapılardan geçiyor. TOBB olarak Gürcistan sınırında daha önce Ardahan'da Çıldır-Aktaş, Artvin'de Sarp kapılarını modernize etmiştik. Bugünden itibaren başta Gürcistan olmak üzere, Kafkaslar ve Orta Asya'ya Türkgözü ile daha güçlü şekilde bağlanmış olacağız.”

BOLAT: DIŞ TİCARETİN ARTMASI İÇİN GÜMRÜK KAPILARI ÇOK ÖNEMLİ

Ticaret Bakanı Ömer Bolat ise gümrük kapılarında yapılan modernizasyonlarla ilgili bilgi verirken, Bakanlık olarak 152 gümrük kapısı yönetiminden sorumlu olduklarını hatırlattı. GTİ ile iş birliği yaparak 13 tane gümrük kapısını modernize ettiklerini belirten Bakan Bolat, dış ticaretin artması için gümrük kapılarının önemine değindi. Türkiye’nin uluslararası ticaret açısında çok önemli bir koridorun merkezinde yer aldığını ifade eden Bolat, Türkgözü kapısının da Türkiye’yi Kafkaslara, Asya’ya bağlayan çok önemli bir nokta olduğunu bildirdi.

ÇELEBİ: TÜRKGÖZÜ HAYIRLI OLSUN

TTSO Başkanı Erkut Çelebi, Türkgözü Sınır Kapısının bölge ticareti için hayırlı olmasını dileyerek, “Sarp Sınır Kapısındaki yoğunluk herkesin malumu. Bölgedeki diğer sınır kapılarının modernize edilmesiyle Sarp’taki geçiş yoğunluğunun azalacağını umut ediyoruz. Ancak Kafkaslara ve Orta Asya’ya ticaretin ana yükünü çeken Sarp’taki iyileştirmelerin de acil olarak yapılması gerekiyor. Türk sanayi ürünlerinin yurt dışı pazarlara hızlı ulaştırılması için sınır kapılarının modernize edilmesi çok olumlu bir adım ve önemli bir altyapı hizmetidir. Bu anlamda TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’na da teşekkür ediyoruz” dedi.

Arif Arslan

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER