-TTB Başkanı Ergan, “Fiyat tespiti ve zamanlaması isabetlidir.”

-TTB Başkanı Ergan, “Fiyat tespiti ve zamanlaması isabetlidir.”

-TTB Başkanı Ergan, “Fiyat tespiti ve zamanlaması isabetlidir.”

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) stoklarındaki 2022 ve 2023 ürünü fındıklardan 27 bin tonluk kısmının satış kararının fiyat ve zamanlama açısından isabetli olduğu bildirildi.

Trabzon Ticaret Borsası (TTB) Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan, fındık sektöründe TMO uygulamalarının piyasa ve fiyat istikrarı açısından bugüne kadar genelde olumlu etki yaptığına dikkat çekerek, “27 bin ton fındığın satışı için açıklanan fiyat 4 dolara tekabül etmektedir. Piyasanındaseyri halen bu seviyelerdedir. Bu da demektir ki, TMO satış fiyatında piyasa istikrarını göz önünde bulundurmuştur” dedi.

Fındığın en önemli tarımsal ihraç ürünümüz olduğunu hatırlatıp, TMO’nun iç ve dış piyasa şartlarını da değerlendirerek satış fiyatı belirlediğini ifade eden Ergan açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Fındığımızın dış piyasada da fiyatı artıyor. Halen ortalama olarak kentali 730 doların üzerinde bir ihraç fiyatı var. Geçen sezonun aynı döneminde bu rakam kentalde 600 dolar civarında idi. Bu da demektir ki, TMO’nun alım ve satış politikaları ihracatımıza da olumlu etki yapmaktadır. 27 bin tonluk satış kararı iç ve dış piyasadaki istikrara katkı sağlamaya devam edecektir düşüncesindeyiz.” 

TTB Başkanı Ergan, 1 Eylül’de başlayan 2023-2024 ihraç sezonunun geride kalan bölümünde 192 bin ton iç fındık ihraç edilerek karşılığında 1 milyar 413 milyon 807 bin dolar dövizelde edildiğini de belirterek, bir önceki sezonda ise bu rakamların miktar olarak 201 bin ton,  karşılık olarak ise 1 milyar 191 milyon 781 bin dolar olduğunu da hatırlattı.

Arif Arslan

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER