TRABZON’DAN AFRİKA ÜLKELERİNE YAPILAN İHRACATTA BÜYÜK ARTIŞ

TRABZON’DAN AFRİKA ÜLKELERİNE YAPILAN İHRACATTA BÜYÜK ARTIŞ

Trabzon’dan 2021 yılı Ocak-Eylül aylarını kapsayan 9 aylık dönemde Afrika Ülkelerine yapılan ihracat %83 oranındaki artışla 9 Milyon 325 Bin 847 $’a ulaştı. Bu dönemde Afrika kıtasında bulunan 24 Ülkeye Trabzon ilinden ihracat gerçekleştirildi. Trabzon ilinden en çok ihracat yapılan ilk 3 Afrika Ülkesi Güney Afrika Cumhuriyeti, Tunus ve Mısır oldu. Trabzon ilinden gerçekleştirilen ihracatta en yüksek oranlı artış ise Moritanya ve Mısır’a yapılan ihracatta yaşandı. Trabzon ilinden Afrika Ülkelerine en fazla ihracatı gerçekleştirilen ürünler ise fındık, savunma sanayi ürünleri, taşıt yedek parçası ve makine olarak sıralandı.
 
Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Saffet KALYONCU;
 
İhracat açısından çok önemli potansiyel ihtiva eden, Türk mallarına çok büyük ilginin olduğu ve Ülkemize karşı büyük bir teveccühün bulunduğu Afrika ülkelerine Trabzon’dan gerçekleştirilen ihracatta hızlı bir gelişme yaşandığını ve ihracatçılarımızın bu pazarlara etkin bir şekilde giriş yapma başarısı gösterdiğini belirterek bu bölgeye yönelik ihracatımızın çok daha yüksek rakamlara ulaştırılacağına inandıklarını belirtti.
 
Afrika Bölgesine yönelik ihracatımızda, ihracatçılarımızın karşılaştığı sorunların başında Afrika Ülkelerinden ürün almak için Ülkemize gelmek isteyen iş insanlarının Ülkemizden vize almada yaşadığı büyük zorlukların geldiğini ifade eden DKİB Başkanı KALYONCU; Büyükelçiliklerimize yapılan bir çok vize başvurusunun olumsuz sonuçlanmasının ihracatımıza olumsuz yansıması yanında, Ülke imajımıza da zarar verdiğini ve bu olumsuzluğu ortadan kaldırmak için Afrika ülkelerinden ülkemize gelecek iş insanlarına ihracatçıların vereceği taahhüt ve referans karşılığında çok hızlı bir şekilde vize verilmesi gerektiğini belirterek bu sorunun çözüme kavuşması halinde Afrika’ya ihracatımızın çok daha yüksek rakamlara çıkacağından emin olduklarının altını çizdi.
 
İhtiyaç duyulan bir makine için dahi Trabzon’un tercih edilmesinin çok önemli olduğunu, Trabzon’da üretilen bir makinenin Afrika Bölgesine ulaşmasının Trabzonlu ihracatçılarımızın çok takdire şayan bir başarısı olduğunu ve bu başarının sürdürülebilir olabilmesi için de herhangi bir maddi katkı gerekmeksizin sadece vize sorunun çözülmesinin yeterli olacağını vurgulayan KALYONCU, yetkililerden bu konuda ihracatçıya yardımcı olmalarını talep etti.

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2021, 00:28

Kürşat Emiroğlu

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner11