banner375

Trabzon Valisi Aziz Yıldırım ve Eşi Güllühan Yıldırım, 24 Kasım Öğretmenler Günü Dolayısıyla Düzenlenen Programa Katıldı

Trabzon Valisi Aziz Yıldırım ve Eşi Güllühan Yıldırım, 24 Kasım Öğretmenler Günü Dolayısıyla Düzenlenen Programa Katıldı

Trabzon Valisi Aziz Yıldırım ve eşi Güllühan Yıldırım, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen programa katılarak öğretmenlerimizle bir araya geldi.

Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa Vali Yıldırım’ın yanı sıra, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Uygun, İl Protokolü, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Vali Aziz Yıldırım ve eşi Güllühan Yıldırım, 24 Kasım Öğretmenler Günü kapsamında hazırlanan resim sergisini ziyaret etti.

Vali Aziz Yıldırım, ülkelerin kalkınmasında, nitelikli insan kaynağının yetiştirilmesinde, nesillerin toplumsal hayata hazırlanmasında ve ülkenin kültürel mirasının genç kuşaklara aktarılmasında öğretmenlerin büyük rolü olduğunu söyleyerek, “Milletimizin geleceği olan nesillerimizi eğiten, yetiştiren değerli öğretmenlerimizin ne kadar kutsal bir görev icra ettikleri de ortadadır. Öğretmenlik; sorumluluğu ağır, fedakârlık ve sabır gerektiren, dünyanın en onurlu mesleğidir. Eğitimin temel gayesi; taze dimağları, evrensel değerlerin ışığında; üretken, idealist, vatanına ve bayrağına bağlı bireyler olarak yetiştirmektir.

Kültürün ve medeniyetin temelini eğitim öğretim oluşturur. Eğitimin mimarı da öğretmendir. Yarınların daha aydınlık olması, muasır medeniyetin üstüne çıkma hızımız, eğitime ve öğretmene verdiğimiz değer ile kaimdir. Tarihin her döneminde öğretmenlerine en üstün değeri veren bir medeniyetin mensupları olarak bizler de bu mukaddes mesleğin saygınlığının korunması için gayret göstermekteyiz” dedi.

Vali Yıldırım, İslam’ın ilim öğrenme ve öğretmeye büyük önem verdiğini ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü; “Kutsal Kitabımız Kur’an-ı Kerim “oku” hitabıyla başlamıştır.

Mutluluk kaynaklarından biri de bilgidir, insan öğrendikçe ve öğrendiklerini başkalarına öğrettikçe mutlu olur, sevenleri artar ve ufku yücelir. Nitekim Peygamber Efendimiz (sav) “Ben ancak bir muallim/bir rehber olarak gönderildim” buyurarak öğretmenliğin, öğrenmenin ve öğretmenin önemine işaret buyurmuşlardır.

Öğretmenlik, her şeyden önce bir ideal, gaye ve hizmet mesleğidir. Toprak altına atılan bir tohumun, onlarca tomurcuk verebilmesi için kendisini feda etmesi gibi, bir öğretmen de hayatını bu anlamlı ve şerefli meslek uğruna adayabilendir.

Bizler, millî ve manevi değerlerine kıymet veren bir milletiz. Bu değerlerimizle nefes alıp veririz. Değerlerimiz; evimizde, iş yerimizde yaşadığımız her yerde hayatımıza şekil verir. Gözümüzün nuru yavrularımızı, bizim değerlerimizle yoğuran öğretmen, işte bu sebeple milletimizin gözünde üstün ve seçkin bir yere sahiptir. Bu vatanı emanet edeceğimiz yavrularımızı millî ve manevi değerlerimizle bilimin ışığında donatarak hiçbir fedakârlıktan çekinmeden yetiştirmeliyiz ki görevimizi layıkıyla yapmış olalım.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk “Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğitimciden mahrum bir millet, henüz bir millet adını alma yeteneğini kazanamamıştır.” ifadesi ise Türk Milleti’nin, öğretmenlerin ışığında yürüyen büyük bir millet olduğunu göstermektedir. Bu yürüyüşte vatanını, milletini, devletini ve bayrağını seven şuurlu nesiller yetiştiren öğretmenlere her zaman Hz. Ali’nin “Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum” meşhur sözündeki gibi millet olarak minnettar kalacağız.

Bu vesile ile tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü kutluyor, Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk ve ebediyete irtihal etmiş tüm öğretmenlerimizi rahmet ve saygı ile anıyor, görevi başında bulunanlara çalışmalarında başarılar diliyorum. Fedakârca çalışan tüm öğretmenlerimize göstermiş oldukları bu azim ve başarılarından dolayı da ayrıca saygı ve şükranlarımı sunuyorum.”

Programda mesleğe yeni başlayan öğretmenler için yemin töreni düzenlenirken, emekli olan öğretmenlerimize Vali Aziz Yıldırım tarafından Hizmet Şeref Belgeleri takdim edildi. Günün anlam ve önemine ilişkin düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğretmen ve öğrencilere ödülleri Valimiz ve eşi tarafından verildi.

Arif Arslan

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER