TRABZON BÜYÜKŞEHİR ‘KARDEŞİ’ İÇİN İMKÂNLARINI SEFERBER EDİYOR

TRABZON BÜYÜKŞEHİR ‘KARDEŞİ’ İÇİN İMKÂNLARINI SEFERBER EDİYOR

TRABZON BÜYÜKŞEHİR ‘KARDEŞİ’ İÇİN İMKÂNLARINI SEFERBER EDİYOR
6 Şubat Pazartesi sabahı Kahramanmaraş merkezli meydana gelen deprem felaketinin üzerinden 12 gün geçti. Deprem yönetimine destek vermek üzere görevlendirildiği Kahramanmaraş’a giden Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ve ekibi, o gün bugündür bölgede etkin çalışma yürütüyor. Başkan Zorluoğlu kardeş şehir Kahramanmaraş’ın ve 2. depremin merkez üssü Elbistan’ın günlük yaşam koşullarını sağlamak için Büyükşehir’in tüm imkânlarını seferber ediyor.
 
Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde 7.7, dokuz saat sonra da Elbistan ilçesinde 7.6 büyüklüğünde meydana gelen ve 11 ilde büyük yıkıma yol açan depremlerin üzerinden 12 gün geçti. Uzmanlar tarafından yüzyılın afeti olarak nitelendirilen depremin ardından Valilik ve Belediye Başkanlığı tecrübesi nedeniyle depremin merkezi Kahramanmaraş’ta görevlendirilen Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, günbegün sistemli bir çalışma programı ortaya koyuyor. Özellikle 2. depremin merkez üssü Elbistan’da günlük yaşam koşullarının sağlanması için çalışmaları anbean takip eden Başkan Zorluoğlu, hemen her gün yeni takviye ekiplerin yola çıkması için de talimat veriyor. Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen çalışmalarla ilgili detaylı bilgi verildi. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı;
 
14 KİŞİ SAĞ OLARAK KURTARILDI
“Depremin ilk gününden itibaren Kahramanmaraş, Adıyaman ve Hatay’da canları pahasına görev yapan arama kurtarma ekipleri, görkemli bir karşılama töreniyle Trabzon’a döndü. 14 kişiyi sağ olarak enkaz altından kurtaran ekiplerimiz, 57 kişinin de cansız bedenlerine ulaştı. Trabzon Büyükşehir Belediyesinin üniformasız kahramanı olan arama kurtarma köpeği Rita tarafından 8 enkazda yapılan çalışmalar sonucu 3 vatandaşımız canlı olarak tespit edilerek kurtarıldı.”
 
3 ŞEHİRDE CENAZE HİZMETİ VERİLİYOR
“Trabzon Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Dairesi Başkanlığı ekipleri tarafından Kahramanmaraş merkezde bugüne kadar 6 cenaze aracı ile toplam 3400 cenaze hizmeti verildi. Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde 4 cenaze aracı ile toplam 500, Adıyaman’da ise 1 cenaze aracı ile toplam 75 cenaze hizmeti verildi. Yine ekipler tarafından Kahramanmaraş merkezde 2 taziye çadırı kurularak depremzedelere hizmet veriyor. Ayrıca bugüne kadar toplam 2.845 adet kefen, 1.800 adet defin torbası, 489 adet tabut kullanıldı.”
 
ELBİSTAN TEMİZLENİYOR
“Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde 92 temizlik ve ilaçlama personeli, 21 çöp kamyonu ve 1 temizlik aracı ile bölgede temizlik çalışmaları sürdürülmektedir. Ayrıca Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından Kahramanmaraş'a 200 çöp konteyneri gönderildi.”
 
15 BİN DEPREMZEDE TAHLİYE EDİLDİ
“Trabzon Büyükşehir Belediyesi ekibinin koordinesinde Kahramanmaraş Elbistan’dan 15 bine yakın depremzede bölgeden tahliye edildi. Başta Antalya şehri olmak üzere İstanbul, Ankara, İzmir, Trabzon, Konya, Nevşehir ve diğer kentlere tahliyeler gerçekleştirildi.”
 
ELBİSTAN’DA KONTEYNER KENT KURULACAK
“Trabzon Büyükşehir Belediyesi ekipleri ve AFAD ekiplerinin ortak çalışması ile Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinin farklı bölgelerinde konteyner kent kurulacak. Bu kapsamda Cumhuriyet Mahallesi’nde 250 adet konteyner, Yunus Emre Mahallesi Adliye karşısında 102 adet konteyner, Şeker Ortaokulu yanında 2.469 adet konteyner, Yunus Emre Mahallesi Spor Salonu mevkisinde 640 adet konteyner, Hasankendi Mahallesi Esentepe Mevki 658 adet konteyner olmak üzere toplam 4 bin 119 adet konteyner için altyapı ve zemin iyileştirme çalışmaları devam ediyor.”
 
ENKAZ KALDIRMA ÇALIŞMASI DEVAM EDİYOR
“Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından gönderilen 21 iş makinesi ve 21 kamyon ile Kahramanmaraş Merkez ve Elbistan’da depremde yıkılan binaların enkaz kaldırma çalışmaları AFAD ekiplerinin koordinesinde çift ekip şeklinde yapılmaktadır.”
 
YARDIMLAR BÖLGEYE DAĞITILDI
“Trabzon Büyükşehir Belediyesi organizasyonunda deprem bölgesinde çeşitli illere gönderilen 72 tır yardım malzemesi tüm deprem bölgesinde adalet ve hakkaniyet çerçevesinde dağıtıldı.”
 
KÖFTE İKRAM EDİLİYOR
“Trabzon Büyükşehir Belediyesi iştirakleri arasında yer alan TRABİTAŞ ekipleri, Kahramanmaraş 12 Şubat Stadyumu’nda her gün saat 19.00-22.00 saatleri arasında yaklaşık 10 bin adet köfte ekmek ve ayran ikramına devam ediyor.”
 
TRABZON’DAN 23 KONTEYNER GÖNDERİLDİ
“Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından barınma ihtiyacına istinaden Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesine 23 konteyner gönderilmiş olup depremzedeler konteynerlere yerleştirilmiştir. Bölgeye ayrıca 3 vinç gönderildi. 2 vinç Kahramanmaraş Merkez’de enkaz çalışmalarında kullanılırken, 1 vinç ile de Kahramanmaraş Elbistan ilçesinde barınma konteynerleri kurulumu sağlandı.”
 
DEZENFEKSİYON ÇALIŞMASI YAPILIYOR
Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı tarafından Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde ilaçlama ve dezenfeksiyon faaliyetlerini yürütmek için 1 araç ve 3 personel görevlendirilmiştir. Görevli ekibimizle beraber ilaçlama çalışmalarında kullanılmak üzere 1 adet pülverizatörlü ulv, 2 adet atomizör, 3 adet sırt pülverizatörü ve 1 adet el pülverizatörü makineleri gönderilmiştir. Elbistan’da 3 çadır kent, Fatih İlkokulu, Elbistan Cemevi, Pınarbaşı çadırları, otogar, Elbistan Şehir Hastanesi, çadırların kurulu olduğu 2 noktada ve ortak kullanım alanlarında genel dezenfeksiyon çalışması yapılmaktadır.”
 
BİZ ONLARIN DA BELEDİYESİYİZ
“Sahipsiz canlara özel ilgi gösteren ve ‘Biz Onların da Belediyesiyiz’ anlayışıyla görev yapan Trabzon Büyükşehir Belediyesi olarak bölgeye mama takviyesi yapılmaktadır. Bu kapsamda toplam 1 ton kedi ve köpek maması ile sahipsiz hayvanlar beslenmektedir.”
 
HASAR TESPİT EKİBİ HATAY’DA
“Trabzon Büyükşehir Belediyesinin 1 Mimar, 10 İnşaat Mühendisi, 9 İnşaat Teknikerinden oluşan 20 kişilik hasar tespit kontrol ekibi Hatay’da çalışmalarını yürütmektedir.”
 
ALTYAPI ONARILIYOR
“Trabzon Büyükşehir Belediyesi Trabzon İçmesuyu ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (TİSKİ) tarafından oluşturulan 3 ekip, Kahramanmaraş Merkez, Elbistan ve Pazarcık ilçelerinde altyapı çalışması gerçekleştirmektedir. TİSKİ tarafından gönderilen 3 su tankeri gerek duyulan bölgelere su taşımaktadır.”

Arif Arslan

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER