TRABZON BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ İLK TOPLANTISI YAPILDI

TRABZON BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ İLK TOPLANTISI YAPILDI

TRABZON BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ İLK TOPLANTISI YAPILDI

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi, 31 Mart'taki Mahalli İdareler Genel Seçimleri sonrası ilk toplantısını Büyükşehir Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç başkanlığında gerçekleştirdi. 

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi, 31 Mart yerel seçimlerinin ardından ilk kez toplandı. Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Belediye Meclisi Toplantı Salonu’nun dışında Meclis öncesi bir kokteyl düzenlenerek, meclis üyelerine çeşitli ikramlar verdi. Meclis’in ilk toplantısına AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Trabzon Milletvekili Mustafa Şen, AK Parti Trabzon İl Başkanı Sezgin Mumcu, MHP Trabzon İl Başkanı Ömer Ayar, AK Parti Ortahisar İlçe Başkanı Selahaddin Çebi, CHP Trabzon Ortahisar İlçe Başkanı Haluk Batmaz ile daire başkanları, ilçe belediye başkanları, Büyükşehir Belediyesi ve TİSKİ Genel Müdürlüğü’nün yöneticileri ve basın mensupları katıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç’in başkanlığında gerçekleşen Büyükşehir Belediye Meclisi’nin açılışı yoklama ile başlarken ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam etti. Belediye Meclisi’nin açılışında Büyükşehir Belediye Başkanı Genç, bir konuşma yaptı. Başkan Genç, önceki dönem görev yapmış başkan ve meclis üyelerine teşekkür ederek, “Önemli bir seçimi geride bıraktık. Öncelikle daha önce bu meclisi yöneten Trabzon Büyükşehir Belediye Meclis Başkanımız Murat Zorluoğlu’na ve önceki dönem kıymetli meclis üyelerimize teşekkür ediyorum. Onlar gibi biz de yeni dönemde Trabzon halkı adına Trabzonluların iradesiyle beraber en üst irade organı olarak inşallah yeni dönemde hizmet edeceğiz. Trabzon'umuzda seçimlerin demokratik teamüllere uygun bir şekilde gerçekleştirmemize vesile olan herkese teşekkür ediyorum” dedi. 

ŞEHRİN YARARINA OLAN TÜM ADIMLARI ATACAĞIZ
Büyükşehir Belediye Meclisi olarak güzel hizmetler yapmanın gayreti içerisinde olacaklarını belirten başkan Genç, “Halkımızın demokratik iradesi sandığa yansımıştır. Halkımız yetkiyi kullanmıştır ve bu yetki de bugün Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Meclis Başkanlığında buradaki bütün hazirunla birlikte tecelli etmiştir. Seçimlerin ülke genelinde de huzur ve sükunet içerisinde başarı ile sonuçlanmasını sağlayan başta cumhurbaşkanımız liderliğinde bütün bakanlıklarımız, kurumlarımız, kuruluşlarımız, yüksek seçim kurulumuz, ana yetkili olan kurumumuz ve bütün emek veren herkese buradan şükranlarımızı arz ediyoruz. Hem seçimlerin hem de yeni dönemimizin ülkemiz olduğu gibi Trabzon’umuza da hayırlı sonuçlar getirmesini niyaz ediyoruz. İnşallah yeni dönemde Trabzon Büyükşehir Belediyemizin Meclisi olarak güzel hizmetler yapmanın iradesini bu kurumumuzda oluşturmayı arzuluyoruz. Daha önce belediye başkanlığı vazifesini ifa ettiğimiz üzere inşallah bu dönemde de daha üst bir kurum olan, bütün şehrin irade organı olan Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisimizde de sizlerin katkılarıyla birlikte Trabzonluların yararına olan adımları atacak iradeyi inşallah hep beraber ortaya koyacağız. Başta belediye başkanlarımız, Büyükşehir'de yetki alan değerli belediye meclis üyelerimize hayırlı olsun dileklerimi iletiyorum” ifadelerini kullandı. Başkan Genç’in konuşmasının ardından, Meclis’in birinci ve ikinci başkanvekillikleri, divan katipliği ve encümen üyeliklerinin belirlenmesi için kapalı zarf usulüyle oylama yapıldı.

MECLİS BAŞKANVEKİLLERİ BELİRLENDİ
Meclis’te Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi Başkan Vekillerinin seçimi yapıldı. Yapılan gizli oylama sonrasında Faruk Kanca Meclis 1. Başkanvekili olurken, Cevdet Bayraktar Meclis 2. Başkanvekili oldu. Meclis başkanvekillerinin seçiminin ardından yine gizli oylama ile asil ve yedek katip üyeliklerinin seçimi yapıldı. Ahmet Seyit Alışkan 63 oyla, Sevgi İsmailçebi Aktaş 64 oyla asil katip üyeliğine seçildi. Katip yedek üyeler ise 64’er oyla Oğuzhan Haliloğlu ve Murat Güney oldu. Encümen üyeliklerine ise isimleri önergeyle beraber sunulan Hayati Yavuz, Ahmet Seyit Alışkan, Ayfer Cihan, Enver İskenderoğlu, Ersin Akyol gizli oy kullanımı ile seçildi.

İHTİSAS KOMİSYONLARI SEÇİLDİ
İmar ve Bayındırlık Komisyon Üyeleri olarak Meclis’in oylamasına sunulan Hüseyin Özderya, İbrahim Tarık Dilaver, Murat Güney, Yasin Kul, Alper Öztürk ve Mehmet Muhcu oy birliğiyle kabul edildi. Çevre ve Sağlık Komisyonu ise Meclis’e isimleri sunulan Mahmut Çavuş, Coşkun Şahin, Halil Aydın, Ahmet Şahin, Mustafa Çankaya ve Alişan Bayram isimleri de oy birliğiyle kabul edildi. Plan ve Bütçe Komisyonu üyeleri olarak Meclis’e sunulan Hayati Yavuz, Mehmet Öztürk, Ahmet Seyit Alışkan, Ömer Çakıroğlu, Celal Akaç ve Alparslan Kul oy birliğiyle kabul edildi. Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu üyeleri olarak Meclis’in oylarına sunulan Sebahittin Saruhan, Cevdet Bayraktar, İrfan Göktaş, Sedat Kongur, Mehmet Aydın ve Atakan Uzun oy birliğiyle kabul edildi. Ulaşım Komisyonu üyeleri olarak Meclis’e sunulan Hasan Çebi, Kenan Şengün, Ahmet Sarıalioğlu, Coşkun Şahin, Cüneyt Zorlu ve Alparslan Kul oy birliğiyle kabul edildi. Yerel Eşitlik Komisyon üyeleri olarak Meclis’e sunulan Ayfer Cihan, Seyfullah Kaya, Oğuzhan Haliloğlu, Adem Kılıç, Zeynep Aktuğ Cora ve Mehmet Muhcu oy birliğiyle kabul edildi. Kent Ekonomisi ve Meslek Odaları Komisyon üyeleri olarak Meclis’e sunulan Mehmet Öztürk, Sebahittin Saruhan, Ömer Köroğlu, Necmettin Özkul, Turhan Eyüpoğlu ve Alparslan Kul oy birliğiyle kabul edildi. Engelli Komisyonu üyeleri olarak Meclis’e sunulan Sevgi İsmailçebi Aktaş, Ömer Çakıroğlu, Adnan Aydın, Muhammet Yıldırım, Ali Cora ve Atakan Uzun oy birliğiyle kabul edildi. 

Başkan Genç, bir sonraki Meclis Toplantısı’nın 22 Nisan Pazartesi günü saat 14.00’da yapılacağını belirterek oturumu kapattı.

Arif Arslan

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER