Somonun sadece yüzde 3’ü atık olacak, kılçığı bile katma değerli ürüne dönüşecek

Somonun sadece yüzde 3’ü atık olacak, kılçığı bile katma değerli ürüne dönüşecek

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı Erkut Çelebi, Türk somonu üretim ve ihracatını artırmak için çalışmalarını sürdürdüklerini, ayrıca iç piyasada da tüketimin artırılmasını hedeflediklerini vurgulayarak, “Türk Somonundan maksimum katma değeri sağlamak için de yeni bir projemiz var. Projeyle somonun sadece iç organlarının oluşturduğu yüzde 3’ü atık hale gelecek, derisinden kılçığına kadar her bölümü katma değerli ürüne dönüşecek” dedi.

BAŞKAN ÇELEBİ, İSTANBUL’DA TÜRK SOMONUNU ANLATTI

TTSO Başkanı Erkut Çelebi, F İSTANBUL- Gıda, İçecek Ürünleri ve Üretim Teknolojileri Fuarı kapsamında düzenlenen Trabzon Gastronomisi ve Trabzon Somon İhracatı konulu söyleşiye katıldı. İpek Dağıstanlı’nın moderatörlüğünde düzenlenen söyleşide Çelebi’nin yanı sıra somon üreticisi ve ihracatçısı iş insanı Tayfun Denizer ve Şef Murat Aslan da yer aldı.

TTSO Başkanı Erkut Çelebi, Trabzon denilince hemen balığın ön plana çıktığını vurgulayarak, “Deniz avcılığının yanı sıra son zamanlarda somon yetiştiriciliği ve ihracatı da artıyor. Biz marka değeri açısından Türk Somonu diyoruz. Karadeniz’de yetişen somon, deniz suyunun özelliğinden dolayı Norveç somonuna göre daha besleyici, protein ve yağ bakımından daha zengin” dedi.

TÜRK SOMONUNUN İÇ PAZARDA DAHA FAZLA TÜKETİLMESİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Başkan Çelebi, hep ihracat için çalışıldığını ancak Türk somonunun Türkiye’de tüketiminin de mutlaka artırılması gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi:

“İç piyasada tüketimin artması için işlenmiş olarak pazara ulaştırılması planlanıyor. Çocuklarımıza balık yedirmemiz lazım. Bunu çocukların seveceği tarzlarda pişirmek gerek. İhracatçılarımızın karşılaştığı sorunları da çözmeye çalışıyoruz. Tabii ki en büyük tehditlerden biri somon ihraç ettiğimiz ülkelerin de üretimlerini artırmak için çalışmalar yürütmesi. Bu anlamda yeni pazarlar bulmak için de üzerimize düşeni yapmaya gayret ediyoruz. Bu balığın işlenmiş olarak, yani katma değeri yüksek ürün olarak ihraç edilmesi önemli. Üreticilerimizin, ürettiği balığı işleyecek tesislere sahip olması da katma değerli ihracatın artırılması açısından önem verilmesi gereken bir konu.”

SOMONUN SADECE YÜZDE 3’Ü ÇÖP OLACAK

Başkan Çelebi, Türk Somonu üretiminden maksimum katma değeri sağlamak için önemli bir proje hazırlığında olduklarını da vurgulayarak, “Projemiz kapsamında balığın sadece yüzde 3’ü çöp olacak. Kılçığından derisine kadar her yerini çeşitli amaçlarla kullanacağız. Mesela derisinden çanta yapılacak. Sadece iç organlarını oluşturan yüzde 3’lük bölümü atık hale gelecek. Böylece üründen en yüksek katma değeri sağlayacağız” ifadesini kullandı.

Başkan Çelebi ve TTSO Yönetim Kurulu Üyesi Selami Ayyıldız, fuarda ünlü şeflerin yer aldığı somon pişirme etkinliklerini izledi, stantları ziyaret ederek sektördeki yeniliklerle ilgili bilgi aldı.

Arif Arslan

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER