Sağlam Otizme Mavi Işık Yak

Sağlam Otizme Mavi Işık Yak

Aile çalışma ve Sosyal hizmetler İl Müdürü Seha Sağlam Otizme mavi ışık yak dedi.

Trabzon Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'nden “Otizm farkındalık etkinliği”

 Otizme Mavi Işık Yak!


Trabzon Aile Çalışma Sosyal Hizmetler il Müdürlüğümüzce ‘Otizm Farkındalık Günü’ kapsamında otizme farkındalık oluşturmak için ‘Otizme Mavi Işık Yak’ sloganıyla bir çalışma gerçekleştirildi .

Bu amaçla şehrin tarihi ve turistik yönden en gözde eserlerden biri olan Ayasofya Camii maviye büründü. Ayasofya Camiinin mavi rengini gören vatandaşlar bir yandan merak ederken diğer yandan cep telefonlarıyla  görüntü almayı ihmal etmedi.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü  Seha Sağlam; otizmli bireylerimizin ve ailelerimizin her zaman yanında olduğumuzu bilmelerini isteriz, Otizm alanındaki çalışmalarımızda Trabzon kamuoyunun da desteğini ve yardımlarını aldık, alıyoruz, otizm alanında yakın gelecekte şehrimize güzel haberler vermeyi planlıyoruz, Otizmin farkındalığını arttırmak için gerçekleştirdiğimiz bu ışıklandırmanın amacımıza katkı sağlamasını umarım dedi.

Sağlam açıklamasına söyle devam etti :

2 Nisan, tüm dünyada otizm konusunda farkındalık oluşturmak ve otizm ile ilgili sorunlara çözüm bulmak amacıyla Birleşmiş Milletler tarafından ‘Dünya Otizm Farkındalık Günü’ olarak ilan edilmiştir. Nisan ayında ‘Otizm Farkındalık Ayı’ çerçevesinde tüm dünyada otizm ve otizmli bireylerin toplumsal yaşama katılımı konusunda farkındalığın ve duyarlılığın artırılmasına yönelik çalışmalar gerçekleştirmekteyiz.

Otizmli bireylerin daha iyi şartlara kavuşabilmesi için tüm imkanlarımızı kullanarak onların sosyal hayatta yer alabilmelerini ve kendi ihtiyaçlarını mümkün olduğunca bağımsız karşılayabilmelerini amaçlamaktayız. Otizmli bireylerin çocukluktan itibaren ön yargı ve ayrımcılığa maruz kalmadan nitelikli eğitim alabilmelerini temin etmek ve onlara daha iyi yaşam sağlamak, başta otizmli çocuklarımızın aileleri olmak üzere toplumumuzun her bireyinin görevidir.

Son olarak  şunu etmek isterim ki; Otizm bir hastalık, bir engel, bir yetersizlikten çok, farklılıktır.

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2021, 21:33

Berat Kalaycı

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER