Rektör prof doktor Çuvalcı boş koltuklara konuştu.

Rektör prof doktor Çuvalcı boş koltuklara konuştu.

8. Uluslararası Sağhk Bilimleri ve Yönetimi Kongresi KTÜ'de Başladı

3-6 Mayıs 2023 tarihleri arasında, Üniversitemiz Prof. Dr. Osman Turan  Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenecek olan ve "Sağlıkta İnsan Kaynaklanı Yönetimi ve İstihdamı Sorunları" ana ekseninde sunumların gerçekleştirileceği ve çözüm önerilerinin tartışılacağı "Uluslararası Sağlık Bilimleri ve Yönetimi" Kongresi, 3 Mayıs 2023 tarihinde başladı.

Ulusal ve uluslararası, yerel bilim insanları ve uygulamacıların katılacağı ve "Sağlıkta İnsan Kaynakları Yönetimi ve İstihdamı" konusunun 13 panelde tartışılacağı kongreye, yüz yüze ve çevrim içi olarak Tayvan, Filistin, Pakistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Azerbaycan ABD, Türkiye'den ve Trabzon'un yerel sağlık kurumlarından 200 civarında bilim insanı, uygulamacı ve öğrencinin katılması bekleniyor.

Kongrenin açılış konuşmalarını yapan alanında uzman bilim insanlarının, gelişen teknolojinin hem sağlık sektöründeki istihdam alanları üzerinde olumsuz etkide bulunduğuna hem de yeni iş alanlarını ortaya çıkardığına, sağlık çalışanlarının verim ve performansının arıtılmasına, çalışma ortamlarındaki ve uygulama alanlarındaki etik sorunlarının tespitine yönelik neler yapılabileceğine, özellikle pandemi süreci sonrasında sağlık hizmetlerinin; insanlık, ülkemiz ve dünya için ne kadar önemli olduğuna, pandemi ile mücadelede sağlık çalışanlarının gayretinin değerine, sağlık hizmetlerinin daha da iyileştirilmesine ve gelecek projeksiyonunu planlanması noktasında uygulamaya konulabilecek politikalara, bilim insanlarının süreçteki sorumluluğuna değinmesinin ardından sözü alan Trabzon İl Sağlık Müdürü Dr. Hakan USTA "Eğitim yuvasının ana görevlerinden biri, insan kaynağı oluşturmaktır. Karadeniz Teknik Üniversitesi, Trabzon'un güçlü değeridir. Buradan çıkacak insan kaynağının yönetilmesi ve istihdamı bizlerin sorumluluğunda oluyor. Geçmişten günümüze kadar süreçleri anlatmamıza destek olanlara, başta Sedat Hocam olmak üzere bu organizasyonun hazırlanmasında emeği geçenlere ve Sayın Rektörümüz Prof Dr. Hamdullah ÇUVALCI'ya teşekkür ederim." dedi. Rektörümüz Prof. Dr. Hamdullah ÇUVALCI ise konuşmasında "Sağlık, hayatımızı anlamlı kılan en önemli değerlerimizden biridir. Bugün, sağlık alanında hizmet veren sağlık çalışanlarının mevcut durumlarının analizi yapılacak ve gelecek projeksiyonu, yerli ve yabancı uzmanlar tarafından tartışılacaktır. Üniversitemiz Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Sağlık Hizmetleri MYO ve Farabi Hastanesi ile tam bir Sağlık Üniversitesi olarak hekimden eczacıya, hemşireden sağlık yöneticisine kadar her alanda sağlık sektörüne işgücü yetiştirmektedir. Bugün, bütün dünyanın olduğu gibi ülkemizin de sağlık işgücü ihtiyacı giderek artmaktadır. Kongrenin, bu konuların anlaşılmasına, üreteceği bilimsel veriler ile sorunların çözümü ve geleceğin planlanmasına katkı sağlayacağına inanıyoruz." sözlerine yer verdi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Sağlık Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sedat BOSTAN, kongrenin düzenlenmesi ile ilgili olarak "Dünyada ve ülkemizde nüfusun giderek yaşlanması, sağlık hizmeti ihtiyacını artırmaktadır. Ülkemizde 2030 yılında 65 yaş üstü nüfusun %12'lere, 2050 yılında ise %20'lere ulaşması bekleniyor. Önümüzdeki süreç düşünüldüğünde; 2030 ve 2050 yılına yönelik olarak sağlıkta insan kaynakları planlaması, sağlık hizmetlerinin reorganizasyonu ve profesyonel yönetiminin bilimsel ortamlarda tartışılması ve geliştirilecek politikalar için bilimsel bir zemin hazırlanmasına ihtiyaç vardır. 8. International Health Sciences and Management Conference (8. IHMC) bu ihtiyaca bilimsel katkı sağlamak amacıyla Karadeniz Teknik Üniversitesi'nin ev sahipliğinde ve yedi üniversiteden bilim insanlarının desteği ile düzenlenmiştir. Kongrenin düzenlenmesine her türlü katkıyı sağlayan Rektörümüz Prof. Dr. Hamdullah ÇUVALCI, ilgili yöneticilerimiz, çalışanlarımız ve yerel paydaşlarımıza çok teşekkür ederiz. 8. IHMC'in 'yerelden ulusala, ulusaldan evrensele' sağlıkta insan kaynakları yönetimine bilimsel katkı sağlaması diliyorum." dedi.

Sağlık Yöneticilerinin Kamu ve Özel Sektörde İstihdamı, World Health Workforce Situation and Future Projection, An Analysis of Pharma Salesforce Job Satisfaction, System Thinking in Healtcare, Medikal Turizm: Sağlıkta Stratejik Gelecek, Farklı Sektörlerde Hekimlerin Çalışma Şartları ve İstihdamı ana başlıklarının, alanında uzman yerli ve yabancı bilim insanları tarafından tartışılacağı ve çözüm önerilerinin sunulacağı kongre 6 Mayıs 2023 tarihine kadar devam edecek.

Arif Arslan

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER