PORT KAVKAZ'A RO-RO SEFERLERİ ARTIYOR, NOVOROSSİSK HATTI İZİN BEKLİYOR

PORT KAVKAZ'A RO-RO SEFERLERİ ARTIYOR, NOVOROSSİSK HATTI İZİN BEKLİYOR

Türkiye ile Rusya arasında yeni bir Ro-Ro seferlerinin başlayacağı müjdesini veren DEİK Türkiye-Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, taşımaların Lider Denizcilik tarafından yapılacağını söyledi.

Lider Denizcilik, yaklaşık 20 yıldır Türkiye ile Rusya arasında deniz taşımacılığı yapan bir şirket. Ancak bu gemilerde sadece dorse taşınıyordu. Şirket, son olayların ardından yaklaşık bir ay önce Samsun Limanı ile Port Kavkaz (Rusya) arasında TIR’ı komple taşıyan Ropax gemilerle hizmet vermeye başladı.

 Lider denizçilik Yönetim kurulu başkanı vekili Mustafa bulut, Rusya’nın transit TIR taşımacılığına şu anda sadece Port Kavkaz Limanın’nda izin verdiğini belirterek, “Yaklaşık bir aydır Port Kavkaz’a 5 günde bir olmak üzere transit TIR taşımacılığı hizmeti veriyorduk. Şimdi bunu iki günde bir olarak yapacağız” dedi. Mevcut gemi ile tek seferde 53 TIR taşınıyor. Yeni gelecek bir gemi ile sefer sayısı artırılacak. Haftada 160’dan fazla TIR taşınacak. Bulut, ay sonunda bir geminin daha filoya eklenebileceğini bu sayede haftada 5 sefer yapılabileceğini söyledi. Bu da haftada 250’nin üzerinde TIR taşınması anlamına geliyor. Bulut, nakliyeciler tarafından hem konumu hem de kapasitesi ile daha çok tercih edilen Novorossisk Limanı’na da sefer yapmak istediklerini belirterek, “Şu anda Novorossisk Limanı, transit TIR taşımacılığına kapalı. Bu izinlerin alınması noktasında çeşitli girişimlerimiz var. İzinleri alabilirsek o limana da daha büyük gemilerle taşıma yapabileceğiz” diye konuştu.

Son olaylar, Türkiye’den bölgeye yapılan taşımaları da büyük sekteye uğrattı. Türkiye’den Rusya’ya yapılan ihracat taşımalarının yüzde 50’den fazlası karayolu ile yapılıyor. Olaylardan önce bu taşımaların da yüzde 60’a yakını Ukrayna üzerinden gerçekleştiriliyordu.

Ukrayna’ya ise Ro-Ro ile taşıma yapılıyordu. Bu taşımaları Cenk Ro-Ro şirketi gerçekleştiriyordu. Cenk Ro-Ro, Ukrayna’ya haftada 6 gemi seferi sunuyordu ve yıllık yaklaşık 14 bin TIR taşıyordu. Ukrayna limanları kapalı olduğu için Cenk Ro-Ro’nun bu ülkeye yönelik tüm seferleri durdu. Son olaylar nedeniyle Ukrayna hattı kapanınca hacmin neredeyse tamamı alternatif bir güzergâh olan Gürcistan hattına yöneldi. Sadece Rusya değil Orta Asya’ya taşıma yapanların da bu güzergahı kullanıyor. Ayrıca armatörlerin çeşitli sebeplerle bölgeye gitmek istememesi nedeniyle denizden karaya kayan yükler var.

Ancak bu güzergâhtaki sınır kapılarının kapasitesi yetersiz olduğu için Gürcistan-Rusya sınırında oluşan TIR kuyruğu 30 km’yi aşmış durumda. Öte yandan, Gürcistan’ın Rusya ile sınır kapısı, yüksek rakımlı bir mevkide bulunuyor. Bu lokasyondaki kar yağışı sebebiyle Verhniy Lars (Rusya) – Kazbegi’nin (Gürcistan) tarafında sürekli olarak yol kapanıyor. Bölgede olan iki binin üzerindeki Türk plakalı araçta bulunan şoförler haftalardır Rusya sınırında hayatta kalma mücadelesi veriyor. Özellikle dönüş yolunda olan Rusya’da bekletilen TIR sürücüleri çok zor günler geçiriyor.

Sektör yetkilileri, Rusya’ya ve Rusya üzerinden Orta Asya’ya yapılan karayolu taşımalarında yaşanan sıkıntıların aşılması için bir süredir direkt bir Ro-Ro hattı kurulmasının aciliyetine vurgu yapıyordu. İki ülke arasında direkt bir Ro-Ro hattı kurulmasının kısa vadede en hızlı ve kalıcı çözüm olacağı belirtiliyordu. Lider Denizcilik’in yeni Ro-Ro gemilerini devreye almasını ve sefer sayısını artıracak olmasını memnuniyetle karşılayan Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) İcra Kurulu Başkanı Alper Özel, “Haftalık 200’ün üzerinde TIR’ın Ro-Ro ile Rusya’ya ulaşacak olması, nakliyecilere nefes aldıracak. Maalesef 40 gündür Rusya sınırında bekleyen araçlarımız var. Lider Denizcilik’in sefer sayısını artırması Gürcistan hattındaki yoğunluğun azalmasına büyük katkı sağlayacak” dedi. Nakliyeciler, sefer sayısının artması ile 4 bin dolar olan Ro-Ro navlunun da düşmesini umut ediyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2022, 17:29

Berat Kalaycı

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner317

banner11