Özel Gereksinimli Bireylerden Askerlik Yemini

Özel Gereksinimli Bireylerden Askerlik Yemini

Kara Kuvvetleri Komutanlığının, Engelliler Haftası dolayısıyladüzenlediği “Bir Günlük Temsili Askerlik Yemin ve Terhis Töreni” uygulamasına katılan 24 engelli birey asker oldu.


17’nci Komando Tugay Komutanlığı Şehit Üsteğmen H. Erdal Kurtoğlu Kışlası’nda düzenlenen törene Trabzon Valisi Aziz Yıldırım’ın yanı sıra, eşi Güllühan Yıldırım,  Garnizon Komutanı Piyade Albay Cemil Uzuner, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Mustafa Erdem,  Ortahisar Kaymakamı Gürkan Demirkale,  Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Kaya, Sahil Güvenlik Doğu Karadeniz Grup Komutanı Binbaşı Aytaç Bayırlı, Deniz Kuvvetleri Komutanı Dz. Albay İbrahim Hakkı Er, Trabzon, Emniyet Müdür Vekili Nur Tezcan, Asker Alma Daire Başkanı Albay İzzet Tepekaya, KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, il protokolü ve özel gereksinimli bireylerin aileleri katıldı.


Vali Yıldırım, “Biz, büyük ve tarihe damga vurmuş bir milletiz. Tarih boyunca şanlı bir orduya sahip olmuşuz. Hepimizin bildiği ve özellikle askeri faaliyetler vesilesiyle çokça dile getirdiği bir söz vardır: “Her Türk asker doğar.” Evet, biz asker bir milletiz. Askeri de askerliği de canımız gibi aziz biliriz.


Asker ocağını Peygamber ocağı kabul etmişiz. Bu ocak kutsal bir ocaktır. Bu ocakta nice kahraman evlatlar yetişmiş ve yetişmektedir. Mensubu olmaktan şeref duyduğumuz necip milletimiz tarih sahnesine çıktığı günden bugüne kadar türlü zorlukların üstesinden gelmiş, şanlı ordumuzun fedakârca, üstün gayretiyle, takdire şayan başarılar elde etmiştir. Ordumuz devletimizin medeniyet yolculuğuna da çok büyük katkılar sağlamıştır ve sağlamaya devam etmektedir.


Bugün bir günlük sembolik askerlik yapmaları için özel kardeşlerimiz ve siz kıymetli aileleriyle bir arada bulunuyoruz.  Onlarla, sizlerle, ordumuzla, milletimizle, devletimizle gurur duyuyoruz. Böyle necip bir millete ve böyle şanlı bir orduya sahip olduğumuz için bahtiyarız ve yüce Mevla’ya hamd ediyoruz. Temsili askerlik yapıp yemin edecek ve terhis belgesi alacak olan kardeşlerimiz, siz değerli ailelerinin yanında bizlere de emanettir. Onlar son derece kıymetli evlatlarımızdır. Onlar da ordumuz gibi göz bebeğimizdirler. Kardeşlerimizi ailelerimizin, toplumumuzun ve ülkemizin bereketi olarak görüyoruz. İyi ki varlar. 


Görüyoruz ki temsili terhis töreni vesilesiyle giydikleri askeri kıyafetler onlara ziyadesiyle yakışmış. Her biri çakı gibi asker oldular maşallah. 


Bu güzel gün ve bu kıymetli tören vesilesiyle kendileri, aileleri ve bizler de unutulmaz bir zaman dilimine şahitlik ediyoruz. İnanıyorum ki bu kıymetli hatıra ömür boyunca onlar tarafından da bizler tarafından da unutulmayacaktır. Kardeşlerimizin güzel gönülleri kadar güzel bir hayat sürmelerini temenni ediyorum. 


Bu vesileyle programa ev sahipliği yapan başta kıymetli Tugay Komutanımız olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Günümüzün ve törenimizin hayırlara vesile olmasını diliyor, özel askerlerimizi tezkereleri dolayısıyla tebrik ediyor tek tek her birinin gözlerinden öpüyorum.

Arif Arslan

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER