Ortahisar’da el emeği göz nuru eserler görücüye çıktı

Ortahisar’da el emeği göz nuru eserler görücüye çıktı

Ortahisar’da el emeği göz nuru eserler görücüye çıktı

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Kaya, el sanatlarının hem ulusal kültürün oluşumuna hem de kadınların sosyo-ekonomik ve kültürel gelişimine büyük katkı sağladığına dikkat çekerek, “Kadın emeğine çok kıymet veriyoruz. Belediye olarak, bugün olduğu gibi, bundan sonraki süreçte de kadın emeğine katkı sağlayan kurumsal işbirliklerimizi ve çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Ortahisar Belediyesi ve Ortahisar Halk Eğitim Merkezi’nin birlikte düzenlediği ‘El Sanatları Kurslarının Yılsonu Sergisi’ için açılış töreni yapıldı. 

Ortahisar Belediye binası önündeki alanda kurulan serginin açılış törenine Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Kaya ve eşi Tuba Kaya, Trabzon İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Uygun, Ortahisar İlçe Milli Eğitim Müdürü Cemil Karakaş, Ortahisar Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mustafa Balaban, CHP Ortahisar İlçe Başkanı Haluk Batmaz, usta öğreticiler, eğitmenler, kursiyerler ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Törende, Ortahisar Belediyesi keman kursu öğrencileri İzmir Marşı’nı seslendirdi ve üzerinde Mustafa Kemal Atatürk resmi olan balonları gökyüzüne bıraktı. Ortahisar Belediyesi kız horon ekibinin folklor gösterisiyle devam eden açılışta renkli görüntüler oluştu.

Sergide; kazaziye, kağıt-rölyef yapımı, kaytan, makrome, filografi, hasır örücülüğü, tezhip ve mandala, ev tekstili ve mefruşat, ahşap süsleme, iğne oyası, makine nakışı, tahta baskı yapımı, ipek kozası ve keçe aksesuar yapımı, takı yapımı, çini işlemeciliği, kuaförlük ile kalıcı makyaj kurslarında eğitim gören 414 kursiyerin ürettiği ürünler ziyaretçilerin beğenisine sunuldu ve canlı workshoplar yapıldı. 

“KADIN EMEĞİ BİZİM İÇİN ÇOK KIYMETLİDİR”

Törende konuşan Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Kaya, “Hepinizi hürmetle, saygıyla, muhabbetle selamlıyorum ve bu güzel günde bizleri yalnız bırakmadığınız için belediyemiz adına, burada emek veren kadınlarımız adına hepinize çok teşekkür ediyorum. Ortahisar Belediyemizle, Ortahisar Halk Eğitim Merkezi’mizin işbirliğinde yapılan bu anlamlı etkinliğin ürünlerini bugün hep birlikte görmüş olacağız. Kadın emeği çok kıymetlidir. Bizler için de, bütün dünya için de, insanlık tarihi için de, kadın emeği çok kıymetlidir. Buradaki her stantta, birbirinden değerli, el emeği, göz nuru, çok güzel ürünler var.” dedi.

“EL SANATLARI ULUSLARI ULUS YAPAN İŞLERİN BAŞINDA GELİR”

El sanatlarının ulusal kimliklerin oluşması noktasında büyük öneme sahip olduğunun altını çizen Başkan Kaya, açılan serginin kadınların ev ekonomilerine katkı sağlayacağına işaret ederek konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Arkadaşlarımız günlerce uğraşıp ürettikleri ürünleri sergiliyor, inşallah bizlerin katkılarıyla da aile ekonomilerine bir nebze katkı yapmış olacaklar. ‘Kadın emeği çok kıymetlidir’ dedim. Bizler için de kadın emeğinin ne kadar kıymetli olacağını önümüzdeki günlerde yapacağımız ve artarak devam edecek işbirlikleriyle büyüteceğimiz çalışmalarımızda göreceksiniz. El sanatları ulusları ulus yapan, medeniyetleri medeniyet yapan işlerin başında gelir. Her ulusun kendine özgü el sanatları vardır. Bu el sanatlarının yansımaları da çok farklı olur. Bazen sevgilerini, acılarını, dramlarını, yaşanmışlıklarını, geleneklerini, göreneklerini, tecrübelerini böyle nakışlar halinde dile getirirler. Bazen kelime işlerler, bazen halıya işlerler, bazen bir çember oyasına işlerler. Duygularını, yaşanmışlıklarını medeniyetlerini, öğrendiklerini, acılarını, dramlarını oralarda anlatmaya çalışırlar. Bunun en güzel ifadesi, burada açılan stantlarımızda kendini gösterecektir.”

“VATANDAŞLARIMIZ İÇİN İŞBİRLİKLERİMİZİN ARTARAK DEVAM EDECEĞİNİ MÜJDELİYORUM”

Kadın emeğini önceleyen ve değer veren işbirliklerinin artarak devam edeceğini kaydeden Başkan Kaya, “Ben bu serginin oluşmasında, kadın emeğinin değer kazandığı bu işbirliğinde bizleri yalnız bırakmayan Sayın İl Milli Eğitim Müdürü'müze, Ortahisar İlçe Milli Eğitim Müdürümüze, Halk Eğitim Merkezimize ve bu birlikteliğin şekillenmesinde ve bu noktaya gelmesinde katkı veren herkese şükranlarımı, teşekkürlerimi sunuyorum. Bu işbirliğimizin artarak devam edeceğini sizlere buradan müjdeliyorum. Geldiğiniz için hepinize tekrar teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

“YÜZBİNLERCE KURSİYER EĞİTİM ALIYOR”

Törende konuşan Ortahisar Milli Eğitim Müdürü Cemil Karakaş ise, Ortahisar Belediyesi ile işbirliği protokollerinin bundan sonra da devam edeceğini belirterek, “Ortahisar Belediyesi ile yaptığımız işbirliği protokolleri bundan sonra da devam edecek. Kadınlarımızın, gençlerimizin aile bütçesine katkı olarak düzenlediğimiz kurslarımız Türkiye çapında devam ediyor. Yüzbinlerce kursiyer, bu kurslarda bir meslek ya da ilgi duydukları kültür sanat alanında eğitim alıyor. Gerçekten kursiyerlerimiz görüldüğü üzere çok güzel, çok nitelikli el emeği, göz nuru eserler ortaya çıkarmışlar. Hepsini tebrik ediyorum. Ortahisar Belediye Başkanımıza desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Kurslarımız bundan sonra da devam edecek.” diye konuştu.

TUBA KAYA, EL EMEKLERİNİ İNCELEDİ VE BİLGİ ALDI

Açılış konuşmalarının ardından Başkan Kaya ve eşi Tuba Kaya, kadınların el emeklerini sergiledikleri stantları gezdi. Stantlarda üreten kadınlarla sohbet eden Tuba Kaya, el emeği, göz nuru ürünler hakkında bilgi aldı ve emekleri için teşekkür etti. 

SERGİ 3 GÜN BOYUNCA AÇIK KALACAK

Yılsonu sergisine katılım gösteren öğretmenlere, kurum ve derneklere, ‘En Genç’ ve ‘En Bilge’ kursiyerlere ‘Teşekkür Belgesi’ verildi. Ortahisar Belediyesi’nin el sanatları kurslarında hazırlanan ürünlerin daha geniş kitlelere ulaşması amacıyla düzenlenen sergide ziyaretçiler için canlı workshoplar ile çocuklar için yüz boyama etkinliği yapılacak. 

Ortahisar Belediyesi ve Ortahisar Halk Eğitim Merkezi bünyesindeki 60 kursta yetişen 414 kursiyerin el emeği ürünlerinin ziyaretçilerin beğenisine sunulacağı sergi, 3 gün boyunca açık kalacak.

Arif Arslan

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER