Ortahisar Gazeteciler Cemiyeti'ni Ziyaret

Ortahisar Gazeteciler Cemiyeti'ni Ziyaret

Ortahisar Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaret eden Özüne Dön Trabzon Adlı Platform Başkanı Süreyya Kahraman, Başkan Yardımcısı Ecz.Aygün Turan ve Yönetim Kurulu Üyeleri yaptıkları açıklamada şunları söylediler: Bizim esnafın tabelasına söyleyecek sözümüz yoktur. Esnafın tabelası için 2018 yılında TBMM'nde yasal düzenleme yapılıp karar alınmıştır. Tabelalardaki yazıların %75'inin Türkçe olması, %25'i de yabancı dilde ve küçük puntolarla Türkçe'nin altına yazılma koşulu getirilmiştir. Uygulama belediyelerin insiyatifindedir. Getirilen bu yasal düzenleme sonrası Amasya Belediyesi dilimizi koruma adına yabancı dilde tabela yazılarını tamamen yasaklamıştır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve bir çok belediye esnaf tabelalarını mevzuata uygun hale getirme çalışmalarını yapmaktadırlar.

Şehir içi yön tabelalarında 3. dilde yazılmış olan Arapça yazıların kaldırılması Trabzon'da turist çeşitliliği sağlanması açısından önemli olduğu kadar dilimizin de korunması adına önem arzetmektedir. Çünkü Türkçemiz için ciddi tehdittir. Dilbirliği millet olmanın en önemli şartıdır.
Bu konunun yetkililer tarafından ivedilikle halledileceğine inanıyoruz. Ayrıca esnaf tabelasındaki yabancı dilde yazıların da mevzuata uygun hale getirilme çalışmalarının başlatılacağını umuyoruz.

Kürşat Emiroğlu

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner317

banner11