Ortahisar Belediyesi’nden ‘Şiir Dinletisi’

Ortahisar Belediyesi’nden ‘Şiir Dinletisi’

Ortahisar Belediyesi’nden ‘Şiir Dinletisi’
Ortahisar Belediye Başkanvekili Murat Özçilingir, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından Tarih Müzesi’nde düzenlenen ‘Şiir Dinletisi’ etkinliğine katıldı. Etkinliğe katılan KTÜ Edebiyat Fakültesi öğrencileri, Türkiye’nin önde gelen şairlerinin şiirlerini seslendirerek, dinleyicilere keyifli anlar yaşattı. 
Öğrenciler ve öğretmenler; Necip Fazıl Kısakürek’in ‘Veda ve Beklenen’, Orhan Veli’nin ‘Anlatamıyorum-İstanbul’u Dinliyorum’, Sabahattin Ali’nin ‘Çocuklar Gibi’, Cahit Zarifoğlu’nun ‘Anılar Defterinde Gül Yaprağı’, Özdemir Asaf’ın ‘Seni Saklayacağım’, Cahit Sıtkı Tarancı’nın ‘Desem ki’, Atilla İlhan’ın ‘Ben Sana Mecburum’, Edip Cansever’in ‘Yerçekimli Karanfil’, Nazım Hikmet’in ‘Seviyorum Seni’, Hasan Hüseyin Korkmazgil’in ‘Yaşlanmayan Ananın Yaşlanmayan Mektubu’, Ahmet Muhip Dıranas’ın ‘Serenad’, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın ‘Bir Adın Geriye’, Turgut Uyar’ın ‘Göğe Bakma Durağı’ ve Yunus Emre’nin ‘Gel Gör Beni Aşk Neyledi’ şiirlerini okuyarak katılımcıları duygulandırdı. 
“İYİ Kİ SANAT VAR, İYİ Kİ ŞİİRİ VAR”
Ortahisar Belediye Başkanvekili Murat Özçilingir etkinlikte yaptığı konuşmada, şiiri; “Şiir insanların duygularını, düşüncelerini ifade eden, bizleri geçmişten geleceğe taşıyan en önemli sanattır” şeklinde tanımlayarak şunları ifade etti:
“Şiir, bazen acı, bazen sevinç, bazen hüzün, bazen mutluluktur. Ulu önderimiz ne güzel demiş; ‘Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.’ İyi ki sanat var, yaşam olduğu sürece, iyi ki şiir var, iyi ki sizler varsınız. Çok değerli hocalarıma, öğrencilerimize ve Kültür Müdürümüz Sadettin Önsel Bey’e, bu güzel günü organize ettiği için, bizlere bu mutluluğu yaşattığı için tekrar teşekkür ediyorum. İnanın çok yoğun bir seçim çalışmasından çıktık. Bu iki aylık süre içinde de aynı yoğunlukta çalışmalarımıza devam ediyoruz. Fakat şurada yaşadığım yarım saatlik zaman gerçekten de bu yorgunluğumu alıp götürdü. Çok huzur buldum, mutlu oldum. Tekrar hepinize bugün için çok teşekkür ediyorum, saygılar sunuyorum.”

Arif Arslan

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER