Lise öğrencileri projeleriyle Türkiye finaline kaldı

Lise öğrencileri projeleriyle Türkiye finaline kaldı

Trabzon Ortahisar Kanuni Anadolu Lisesi öğrencileri, işitme engelli bireylerin iletişim problemine çözüm olarak buldukları aplikasyonla Genç Başarı Eğitim Vakfı’nın GençBizz Lise Girişimcilik Programı Yarışmasının 15 finalisti arasında yer aldı.

Trabzon Ortahisar Kanuni Anadolu Lisesi öğrencileri, öğretmenleri Hatice Sağlam ile Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı Erkut Çelebi ve yönetim kurulu üyelerini ziyaret ederek projeleri hakkında bilgi verdi. Genç Başarı Eğitim Vakfı’nın, lise öğrencelerinin proje fikri bulması, buna uygun şirket kurulumu ve şirketin nasıl işlediğini öğrenmesini amaçlayan GençBizz programı kapsamında düzenlediği yarışmada finale kaldıklarını belirten öğrenciler, “7 kişilik ekibimizle işitme engelli bireylerin iletişim kurmasını kolaylaştıracak bir telefon uygulaması bulduk. Uygulamaya sesli bir komut gönderdiğinizde bunu işaret diline çeviriyor ve görüntüyle işitme engelli bireyin sizi anlamasını sağlıyor. Yüzlerce farklı proje içinde finale kalan 15 proje içinde yer aldık. 7 – 9 Haziran’da yapılacak Türkiye finaline katılacağız” dediler.

ÇELEBİ: GENÇ GİRİŞİMCİLER UMUDUMUZ

TTSO Başkanı Erkut Çelebi, genç ve kadın girişimciliğine çok önem verdiklerini vurgulayarak, “Öğrencilerimizin bu yaşta bir projenin yaratılması, şirketin kurulması, işletilmesi, proje fikrinin hayata geçirilmesi konusunda yaptıkları çalışmaları görünce gerçekten mutlu oluyoruz. Ülkemizin istihdamı, üretimi, ihracatı, dolayısıyla milli geliri böyle girişimcilerin çoğalmasıyla artacaktır. Öğrencilerimizi ve onlara yol gösteren, destek olan öğretmenlerini kutluyorum, Türkiye finalinde de başarılar diliyorum” diye konuştu.

Arif Arslan

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER