KARADENİZ SOMONU İHRACATINA GÖL SOMONU DARBESİ”

KARADENİZ SOMONU İHRACATINA GÖL SOMONU DARBESİ”

Ahmet Hamdi Gürdoğan’ın beyanatlarına dayandırıldığı belirtilen “KARADENİZ SOMONU İHRACATINA GÖL SOMONU DARBESİ” başlıklı haber, Sn. Gürdoğan ile Türk Somonu sektörüne ilişkin olarak yapılan kapsamlı birröportajda kullanılan ifadelerin cımbızlanması ve söylemlerin genel bağlamından koparılması sonucu kamuoyunda yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermiştir.

Söz konusu haberin başlığı Sn. Gürdoğan'ın ifadelerinden bağımsız bir çıkarımdır ve gerçeği yansıtmamaktadır. Türk Somonunda kalitenin artırılmasının öneminin vurgulandığı bahse konu röportajın, iç su ve baraj göllerinde yetiştirilen somona ihracat izni verilememesi gerektiği şeklinde yanlış yorumlanarak haberleştirilmesi gerek kurumumuzda gerek sektörde büyük üzüntüye yol açmıştır. Halbuki Sn. Gürdoğan tarafından ifade edilen, ithalat taleplerine uygun şekilde, yüksek kalitede ürünlerin ihracatınınyapılmasının sektör için hayati önem taşıdığıdır. Keza deniz kafeslerinde yetiştiricilik yapan birçok ihracatçımızın aynı zamanda iç su yetiştiricisi olduğu ve Türk Somonu ihracatımızın baraj gölleri ve deniz kafeslerinde yetiştirilen ürünlerin bir araya gelmesiyle oluştuğu göz önünde bulundurulduğunda Sn. Gürdoğan tarafından bu yönde bir açıklama yapılmasının mümkün olmadığı aşikardır.

Hem deniz hem de iç suda yetiştirilen Türk Somonu’nun uluslararası pazarlarda önemli bir müşteri kitlesi bulunmakta olup röportajda ifade edilmesi amaçlanan aslen; müşteri tarafından talep edilen nitelikteki ürünü göndermek yerine kalitesiz ürünlerin ihracatını gerçekleştiren birtakım firmaların Türk Somonu imajını olumsuz etkilediği hususudur.

Arif Arslan

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER