Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü Paneli Trabzon'da Düzenlendi

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü Paneli Trabzon'da Düzenlendi

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Karadeniz Teknik Üniversitesi ile Büyükşehir Belediye Başkanlığının 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında ‘ Şiddete Sıfır Tolerans’ sloganı ile düzenledikleri panele katıldı.

Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi’nde düzenlenen panelde konuşma yapan Vali Ustaoğlu, “Bugün burada 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla bir araya geldik. Bu vesile ile her birinize hoş geldiniz diyorum.

Kadın erkek yan yana medeniyet yolunda hep birlikte yürüyoruz. Bu uzun yolculukta zaman zaman hepimizi derinden üzen hadiselerle karşılaşabiliyoruz. İşte bunlardan en çirkin olanı kadına yönelik yapılan şiddettir. İşte zaman zaman karşılaştığımız ve hepimizi derinden üzen bu çirkin davranışla top yekün mücadele çok büyük önem arz etmektedir.

Kültürümüzde ve dinimizde çok özel bir yer tutan, hayatımızın her döneminde bizlere sevgi, hoşgörü ve özveriyle destek olan kadınlarımız her zaman el üstünde tutulmayı, sevgiyi ve saygıyı hak etmektedirler.

Bu itibarla, “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” nün, ülkemizde ve dünyada kadına yönelik şiddetin önlenmesine, kadın haklarının korunup geliştirilmesine dikkatleri çekmesi açısından çok etkili olduğunu düşünmekteyim.

Sayıları yeterli olmamakla birlikte bu alanda yapılan ulusal ve uluslararası bazı çalışmalar, şiddetin aslında evrensel bir sorun olduğunu gözler önüne sermektedir. Zira dünyada kadına uygulanan şiddet; din, dil, ırk ayırt etmeksizin çok yaygın olarak karşılaşılan bir problemdir.

Bu konuda ilerleme sağlanabilmesinde yasal düzenlemeler ve kurumsal mekanizmaların yanı sıra konuya ilişkin bilinç ve duyarlılığın artırılması, toplumsal farkındalığın sağlanması da önemlidir. Kolluk, adalet, sağlık, sosyal hizmet gibi birçok alanın; kamu kurumları, sivil toplum, medya ve özel sektör gibi birçok tarafın, bütüncül yaklaşım içerisinde uzun soluklu ve kararlı mücadelesine ihtiyaç vardır.

Ülkemizde kadına uygulanan şiddet ve sorunla ilgili çözüm arayışları, bugüne kadar hem sivil hem de kamu kuruluşlarınca ele alınmaktadır.

Ülkemizde kadın-erkek eşitliğinin sağlanması ve kadın haklarının güçlendirilmesi konusunda önemli yasal düzenlemeler yapılmıştır.  Bununla birlikte şiddetle mücadelede daha başarılı ve daha etkin olabilmek adına İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun talimatıyla KADES uygulaması geliştirilerek, şiddet karşısında tüm kadınlarımızın anında güvenlik güçlerinden yardım talebinde bulunabilmeleri sağlanmıştır. Uluslararası alanda da dikkat çeken KADES mobil uygulaması geçen ay içerisinde Akdeniz ülkelerinin parlamentolarından oluşan Akdeniz Asamblesi tarafından 'kadına şiddete karşı destek hattı' olarak ödüle layık görüldü. Ödül, bizzat Sayın Bakanımız tarafından geçen ay içerisinde İtalya’nın başkenti Roma’da alındı” dedi.

Yeryüzünde hiçbir canlının şiddeti hak etmediğini söyleyen Vali Ustaoğlu, “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nün, toplumda bir farkındalık oluşturulmasını temenni ediyor, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü vesilesiyle yapılacak etkinliklerin, bu sağlıksız gidişatı engellemesini, bilinç, sağduyu ve itidal oluşumuna katkı sunmasını gönülden diliyorum. Unutulmamalıdır ki, ailenin sağlık ve mutluluğu, toplumun huzur ve güveni ancak kadınlarımızın saygı, sevgi ve adalet görmesiyle mümkün olacaktır.

Unutmayalım ki, “Kadına Yönelik Şiddet İnsanlığa İhanettir.” Kadınlarımızın yani geleceği şekillendiren bu kıymetli insanların daha adil, huzurlu, güvenli ve barış içinde bir dünyada yaşayabilmesi ümidiyle tüm kadınlarımızın mutlu, sağlıklı ve sevgi dolu bir dünyada hiçbir şiddete maruz kalmadan yaşamalarını diliyor, “Kadına yönelik şiddette 1(bir) sayısı bile çoktur ve bir sayısına bile tahammülümüz yoktur” şeklinde konuştu.

Programın ardından Vali Ustaoğlu, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü’nün kadına yönelik şiddetin önlenmesi ile ilgili bilgilendirici broşürlerin yer aldığı stantları gezdi.

Berat Kalaycı

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner11