FARKLI KÜLTÜRLER UZUNGÖL’DE BİR ARAYA GELDİ

FARKLI KÜLTÜRLER UZUNGÖL’DE BİR ARAYA GELDİ

1 / 1

HABER: FARKLI KÜLTÜRLER UZUNGÖL’DE BİR ARAYA GELDİ

SAYI: 01/2022/01

UDEF’e bağlı Trabzon Uluslararası Öğrenci Derneği; Trabzon’a eğitim almaya gelen, farklı kıtalardan ve 34 ülkeden 130 uluslararası öğrenciyle Uzungöl’de “Şehrine Hoş Geldin” etkinliği düzenledi.  

Uzungöl Ortaokulu’nda verilen kahvaltının ardından, seyir terası ve Dursun Ali İnan Müzesi’ni gezen öğrenciler Uzungöl’de doğa yürüyüşü ve fotoğraf çekimi gerçekleştirdi. İkiçay Fabrikası’nda çayın sofralarımıza geliş serüvenini izleyen öğrenciler ardından akşam yemeğiyle günü tamamladılar.

Trabzon turizminin en önemli noktalarından biri olan Uzungöl’ü gezen öğrenciler yeşil doğa, temiz hava ve yöresel lezzetlerin tadını çıkarttılar, doyasıya eğlendiler. Yaklaşan sınavlar öncesi “Şehrine Hoş Geldin” etkinliğiyle stres atan öğrenciler Trabzon’un doğasına ve yöresel lezzetlerine hayran kaldılar.

“Şehrine Hoş Geldin” etkinliğiyle alakalı açıklama yapan Trabzon Uluslararası Öğrenci Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Yılmaz şunları söyledi; “UDEF’e bağlı olarak Trabzon’da uluslararası öğrenci çalışması yapan tek derneğiz. Biz memleketlerinden buraya okumaya gelen kardeşlerimize asla yabancı gözüyle bakmıyor, onlara misafir öğrencilerimiz diyoruz. “Biz Bir Milletiz!” diyerek on binlerce kilometreyi aşarak ülkemize gelen misafir öğrencilerimize Türkiye’nin kardeşlik iklimini, samimiyetini, misafirperverliğini ve hoşgörüsünü tanıtıyoruz. Derneğimizi kurarken bile ana ruhu kuvvetlendirmek için mezun olan misafir öğrencilerimizle bir yönetim oluşturduk. Bugün burada ilk programımızı gerçekleştirerek kardeşlerimizle tanıştık ve kucaklaştık. Trabzon’un hatta Türkiye’nin yabancıları değil, misafirleri hatta memleketleri olduklarını hissettirmek istedik. Bir ümmet bilinci, bir kardeşlik bilinciyle aynı sofrayı, aynı havayı, aynı masayı paylaştık. Bugün aramızda ülkemize yeni gelen öğrencilerimiz, yıllardır burada eğitim alan, mezun olacak ve hatta mezun olmuş kardeşlerimiz vardı. Güney Amerika’dan Asya’ya, Asya’dan Ortadoğu’ya, Ortadoğu’dan Afrika’ya kadar 34 ülkeden kardeşimizle Uzungöl’de bir araya geldik. Gezimize Afganistan, Azerbaycan, Cezayir, Endonezya, Eritre, Etiyopya, Fas, Fildişi Sahilleri, Filistin, Gürcistan, Irak, İran, Kamerun, Kırgızistan, Kolombiya, Libya, Lübnan, Makedonya, Mali, Mauritius, Mısır, Moğolistan, Nijer, Özbekistan, Ruanda, Rusya, Somali, Sri Lanka, Sudan, Suriye, Tacikistan, Türkiye, Türkmenistan, Ürdün ve Yemen’den öğrencilerimiz katıldı. Bugün Trabzon çok kültürlü bir organizasyona ev sahipliği yaptı ve inşallah bundan sonra da daha güzel etkinliklere, projelere ve buluşmalara ev sahipliği yapacak. Bugün burada etkinliğimizde emeği geçen; Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Ortahisar Belediyesi, Karadeniz’den Günebakış Gazetesi, Uzungöl Ortaokulu, Trabzon İHH İnsani Yardım Derneği, Trabzon Genç İHH, Trabzon İHH Çaykara ve Sürmene Temsilcilikleri, İkram Sofrası ve Dursun Ali İnan Müzesi’ne öğrencilerimize vermiş oldukları desteklerden ötürü teşekkür ediyorum.”  

Arif Arslan

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER