ESNAFA RAMAZAN AYI DESTEĞİ

ESNAFA RAMAZAN AYI DESTEĞİ

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi nisan ayı toplantılarının 4’üncü oturumu, Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu başkanlığında yapıldı. 

Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu, toplantı öncesi koronavirüs tedbirleri kapsamında ekipler tarafından etraflıca dezenfeksiyon işleminden geçirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, salonda bulunan Meclis üyeleri, ilçe belediye başkanları, Büyükşehir Belediyesi ve TİSKİ Genel Müdürlüğü yöneticileri ile basın mensuplarını selamlayarak toplantının açılışını gerçekleştirdi.

GÜNDEM MADDELERİ KABUL EDİLDİ 
Toplantının başında 1 gündem dışı teklif gündeme alınarak Plan ve Bütçe Komisyonu’na, 4 teklif ise İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edildi. Ardından Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan gelen 5 gündem maddesinin müzakeresine geçildi. Meclis üyelerinin oylarına sunulan gündem maddeleri oy birliği ile kabul edilirken, Başkan Zorluoğlu müzakere edilen maddelerle ilgili açıklamalarda bulundu. 

2 BİN 500 KÜÇÜK ESNAF YARARLANACAK 
Ramazan ayında esnafa bir kereye mahsus gıda kartı desteği ile ilgili değerlendirmede bulunan Başkan Zorluoğlu, "Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, Büyükşehir Belediyesi olarak 4 binin üzerinde haneye her ay düzenli bir şekilde 61 kart ismi ile bilinen kart çerçevesinde gıda yardımı yapıyoruz. 4 bin muhtaç vatandaşımız 12 ay boyunca her ay marketlerden istediği gibi gıda alışverişi yapabilmektedir. Ramazan ayı münasebetiyle biz buna ilave olarak 7 bin tane daha vatandaşımıza bir kereye mahsus olmak üzere gıda kolisi yerine gıda kartı vermeyi planladık. 18 ilçemizde dağıtılacak 7 bin kartın 5 bin tanesini ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık. Bunu yaparken de her ilçenin sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından muhtaç kişiler listesi alındı. Muhtaç olanların tamamına bu şekilde yardım yapmış olduk. Tamamı kaymakamlıkların sosyal yardımlaşma dayanışma vakıflarının bünyelerinde var olan muhtaç vatandaşlar listesidir. Başka bir liste oluşturmadık. Bugün Meclisimizde görüştüğümüz gündem maddesi ise, doğrudan muhtaç olmayan ama koronavirüs salgını nedeniyle muhtaç duruma düşmüş esnafımıza dönük bir katkıdır. Esnaf odaları birliğimizle beraber çalışıldı. Pandemi nedeniyle 18 ilçede dükkanını kapatan 2 bin 500 küçük esnafın ismi ortaya çıktı. Esnaflarımıza da bir kereye mahsus 500 liralık gıda kartı vereceğiz” ifadelerini kullandı. 

BU YIL FİLOMUZA 10 OTOBÜS KATTIK 
Öte yandan otobüs filosunun yenilenmesi konusuna da özel önem verdiklerini dile getiren Başkan Zorluoğlu, “Bu kapsamda geçtiğimiz yıl 20 tane değişik boyda yeni sıfır otobüs almıştık. Bu sene de 8 adet otomatik vites 8.5 metre araç satın aldık. ÖTV dahil olmak üzere 610 bin lira ödedik. Bunlar kendi ürün grubunun en uygun fiyatına satın alınmıştır. Yine bunlarla ilgili olarak KDV muafiyetinden yararlandık. İlave olarak 2 adet hibe aracın küçük bir maliyetle tamir ve bakımını yaptık. 8 tanesi sıfır, 2 tanesi hibe olmak üzere bu sene de 10 otobüsü filomuza kattık. İnşallah 2022, 2023 yıllarında da yeni araçlar ilave etmek suretiyle otobüs filomuzu daha güçlendirmiş olacağız” şeklinde konuştu.

Berat Kalaycı

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER