CHP’Lİ AHMET KAYA: “ÜNİVERSİTELERİ VE YURTLARI BİR AN ÖNCE ÖĞRENCİLERİMİZE AÇIN”

CHP’Lİ AHMET KAYA: “ÜNİVERSİTELERİ VE YURTLARI BİR AN ÖNCE ÖĞRENCİLERİMİZE AÇIN”

CHP’Lİ AHMET KAYA: “ÜNİVERSİTELERİ VE YURTLARI BİR AN ÖNCE ÖĞRENCİLERİMİZE AÇIN”

CHP’Lİ AHMET KAYA: “DEPREMZEDELER İÇİN AYRILAN KYK YURTLARININ SADECE YÜZDE 8,8’İ DOLU”

CHP’Lİ AHMET KAYA: “DEPREMZEDELER İÇİN AYRILAN KYK YURTLARI NEDEN BOŞ?”

CHP’Lİ AHMET KAYA: “YURTLAR BOŞ DURACAKSA ÜNİVERSİTELERİ NEDEN EĞİTİME KAPATTINIZ?”

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, depremzedelerin konaklaması için boşaltılan KYK yurtlarının büyük çoğunluğunun boş olduğuna dikkat çekerek, “Trabzon’da 15.814 depremzedemizden sadece 1.297’si KYK yurtlarında kalıyor. 14 bin 666 olan KYK yurt kapasitesinin sadece yüzde 8,8’i kullanılıyor. Bu veriler ışığında iktidarın ‘KYK yurtlarını depremzede vatandaşlarımıza açıyoruz’ tezi geçerliliğini kaybetmiştir. Yaklaşık 4 milyon üniversite öğrencimiz üniversitelerin örgün eğitime kapatılmasıyla mağdur edilmiştir. KYK yurtları yeniden çocuklarımıza tahsis edilmeli ve üniversitelerimiz bir an önce örgün eğitime açılmalıdır.” dedi.

“ALELACELE BİR KARARLA YURTLAR BOŞALTILDI, ÖĞRENCİLER MAĞDUR EDİLDİ”

“Depremin ardından ülkeyi yönetenler alelacele bir kararla üniversitelerimizi örgün eğitime kapatma kararı aldılar. KYK yurtlarını boşalttılar. Yurtlarda bulunan öğrencilerimize ait eşyalar sorgusuz sualsiz çantalara, poşetlere doldurulup kapı önlerine bırakıldı. Çocuklarımız mağdur edildi. Bir sürü öğrenci bizlere bu meseleyi iletip şikayetçi oldular.”

“BİLİM İNSANLARI UYARDI, İKTİDAR BİLDİĞİNİ OKUDU”

“Sayın Genel Başkanımız çıktı ‘yapmayın etmeyin üniversitelerimizi kapatmayın, çocuklarımızı eğitimden koparmayın’ dedi.  Bu ülkenin saygın bilim insanları bu meselede yetkin insanlar, söz sahibi insanlar açıklama yaptılar, ‘üniversiteleri kapamayın’ dediler. Fakat iktidar kulaklarını tıkadı, bildiğini okudu.”

“TRABZON’DA 15 BİN 814 MİSAFİR DEPREMZEDEMİZ VAR”

“Trabzon’a bugüne kadar toplam 15 bin 814 depremzedemiz geldi. Hoş geldiler, sefa geldiler, başımızın üstünde yerleri var. Trabzon konuksever insanların şehridir. Her birimiz o misafirlerimize kucak açtık. Bu misafirlerimizin nerede kaldıklarını ve kaç kişi olduklarını Valilikten aldığım günlük raporlarla takip ediyorum. 15 bin 814 depremzede misafirimizin 1297’si yani yüzde 8,2’si KYK yurtlarında kalıyor. Diğerleri kendi imkanlarıyla ev tuttular. Büyük çoğunluğu otellerimizde misafir ediliyor, apartlarda misafir ediliyor. 

“KYK YURTLARININ SADECE YÜZDE 8,8’İNDE DEPREMZEDELER KALIYOR”

“Öğrencilerimizin boşalttığı KYK yurtlarına depremzedelerin yerleştirileceği söylenmişti. Trabzon’daki KYK yurtlarında durum nedir diye baktık. 14 bin 666 kişilik bu yurtlarımızda şu an kalan depremzede sayısı 1.297. Yani KYK yurtlarımızın yüzde 8,8’i dolu, büyük çoğunluğu boş.”

“MESLEKİ YETERLİLİKLERİ EKSİK BİR ŞEKİLDE MEZUN OLACAKLAR”

“Pandemi döneminde bu çocuklarımız zaten iki yıl okullarından ayrı kaldılar. Eğitimlerinden uzak kaldılar. Bir de deprem nedeniyle üniversiteler çocuklarımıza kapatılarak, uzaktan eğitim uygulanıyor. Çocuklarımız maalesef mesleki yeterlilikleri eksik olarak mezun olacaklar. Dolayısıyla vakit kaybedilmeden bu kararın tekrar gözden geçirilmesi gerekiyor. Üniversitelerimizin açılması, çocuklarımızın üniversitelerle buluşturulması gerekiyor.”

“ÜNİVERSİTELER ÖRGÜN EĞİTİME AÇILMALI”

“Rakamlarla ortada. AKP iktidarının ileri sürdüğü, ‘KYK yurtlarını depremzedelere tahsis edeceğiz, onları orada misafir edeceğiz tezi’ geçerliliğini kaybetmiştir. Trabzon’da yurtların sadece yüzde 8,8’i dolu yüzde 91,2’si boş. Bu yüzde 8,8’i doluluğu sağlayan depremzede misafirlerimizi başka yerlerde rahatlıkla misafir edebiliriz. Bu veriler ışığında iktidara tekrar çağrıda bulunuyorum. Bu hatadan bir an önce vazgeçin. KYK yurtları tekrar öğrencilerimize tahsis edilmeli ve bir an önce üniversitelerimizde örgün eğitime başlanmalıdır.”

Arif Arslan

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER