BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ NİSAN AYI İLK TOPLANTISI YAPILDI

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ NİSAN AYI İLK TOPLANTISI YAPILDI

 
Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi nisan ayı ilk toplantısı, Büyükşehir Belediye Meclis Başkan Vekili Atilla Ataman başkanlığında yapıldı.
 
Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu, toplantı öncesi koronavirüs tedbirleri kapsamında ekipler tarafından etraflıca dezenfeksiyon işleminden geçirildi. Büyükşehir Belediye Meclis Başkan Vekili Atilla Ataman, salonda bulunan Meclis üyeleri, ilçe belediye başkanları, Büyükşehir Belediyesi ve TİSKİ Genel Müdürlüğü yöneticileri ile basın mensuplarını selamlayarak nisan ayı Meclis toplantısının açılışını gerçekleştirdi.
 
BAŞSAĞLIĞI DİLEKLERİNİ İLETTİ
Büyükşehir Belediye Meclis Başkan Vekili Atilla Ataman, toplantının başında, Konya’da Türk Hava Kuvvetleri’nin akrobasi ekibi Türk yıldızlarındaki NF-5 eğitim uçağının düşmesi sonucu şehit olan ve memleketi Trabzon’da defnedilen yüzbaşı Burak Gençcelep’e ve tüm şehitlere Allah’tan rahmet diledi. AK Parti Yomra ilçesi Özdil belde kurucularından Nusret Coşkun, Trabzon’un yetiştirdiği fotoğrafçı ve yönetmen Aytekin Çakmakçı ve İYİ Parti Beşikdüzü İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Ayşe Ülken’in de vefat haberlerini üzüntüyle karşıladıklarını dile getiren Ataman, “Kendilerine Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz” dedi.
 
OLUMLU GERİ DÖNÜŞLER ALDIK
26 Mart tarihinde sözleşmesi imzalanan Ganita- Faroz Projesi ile ilgili de açıklama yapan Meclis Başkan Vekili Ataman, proje kapsamıyla ilgili değerlendirmede bulundu. Ganita- Faroz’un Trabzon’la ilgili çok önemli bir proje olduğunu dile getiren Ataman, “Proje doğrultusunda 1 adet büyük restoran, 3 adet kafe restoran, 1 adet kitap kafe, 7 adet fındık büfe, 2 adet ahşap seyir terası, amatör balıkçıların yararlanabileceği 7 adet iskele, 1 adet gün batımı terası, 1 adet sonsuzluk penceresi, 2 bin 500 metre yürüyüş ve 2 bin 837 metre bisiklet yolu yapılacaktır. Ganita-Faroz projemizle ilgili vatandaşımızdan çok olumlu geri dönüşler aldık. Belediye Başkanımız Murat Zorluoğlu, göreve geldiği günden itibaren dile getirdiği üzere bu şehirde yaşama sebeplerini artırmaya çalışıyoruz. Bu şehirde yaşama sebeplerini artıracak projelerden biri olacaktır” ifadelerini kullandı.
 
EMEKLİ AMİRALLERİN BİLDİRİSİ KINANDI
Büyükşehir Belediye Meclisi ve şahsı adına 104 emekli amiralin bildirisini kınadıklarını da belirten Başkan Vekili Ataman, “Eğer bu bildiride emekli amiral sıfatı kullanılmasaydı, büyükelçiler gibi görmezden gelinebilirdi. Bu sıfat kullanıldığı an itibarıyla darbe çağrışımı yaptığını benim de buradan söylemem lazım. Her türlü darbeyi ve teşebbüsünü de Meclis adına kınadığımızı ifade etmek durumundayım. Kullanılan sıfat emekli amiral sıfatıdır, vatandaş sıfatı değildir” şeklinde konuştu.
 
GÜNDEM MADDELERİ GÖRÜŞÜLDÜ
Açılış konuşmalarının ardından gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi. Gündem dışı 2 madde gündeme alınarak Plan Bütçe Komisyonu’na havale edildi. Toplantıda daha sonra Denetim Komisyonu Raporu okundu.
 
MECLİS 1. BAŞKAN VEKİLLİĞİNE ATAMAN SEÇİLDİ
Toplantıda daha sonra Meclis Başkanlık Divanı, Encümen üyeleri ve ihtisas komisyonları üye seçimlerine geçildi. Meclis 1. Başkan Vekilliğine Atilla Ataman 60 oyla yeniden seçildi. Meclis 2. Başkan Vekili Mehmet Karaoğlu kendi isteğiyle aday olmazken, yerine Seda Beşir 58 oyla seçildi. Meclis asil katip üyeliklere Ali Osman Çoban ve Güngör Hami Aydın, yedek katip üyeliklerine Ömer Faruk Adıgüzel ve Gözde Atasoy Koç seçildi.
 
ENCÜMEN ÜYELERİ BELİRLENDİ
Trabzon Büyükşehir Belediyesi Encümen seçimleri de gerçekleştirildi. Encümen üyeliklerine Mustafa Bayındır, Zekeriya Karaçengel, Murat Üçüncü, Ahmet Salih Birincioğlu, Ömer Çakıroğlu seçildi.
 
İHTİSAS KOMİSYONLARINA ÜYE SEÇİMİ YAPILDI
İhtisas komisyonlarının üye sayısının belirlenmesi ve üye seçimleri de tamamlandı. Buna göre 1 yıl süre ile görev yapacak ihtisas komisyonlarının 5’er üyeden oluşması kararlaştırılırken, komisyonlar şu isimlerden oluştu:
 
İmar ve Bayındırlık Komisyonu: Hüsnü Akkan, Hüseyin Özderya, Mustafa Yaylalı, Murat Güney, Oktay Ulusoy.
Plan ve Bütçe Komisyonu: Ali Bayram Tanrıverdi, Ahmet Seyit Alışkan, Mustafa Sekban, Ali Osman Çoban, Hasan Çebi
Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu: Emre Akgün, Mehmet Tayar, Ali Osman Çoban, Kenan Bağçiçek, Tahsin Bayrak
Çevre ve Sağlık Komisyonu: Erhan Nadir, Erol Nural, Adnan Aydın, Ahmet Seyit Alışkan, Enver İskenderoğlu
Ulaşım Komisyonu: Şaban Bülbül, Güngör Hami Aydın, Seyfullah Kaya, Hasan Bahçekapılı, Şener Kibar
Kent Ekonomisi ve Meslek Odaları Komisyonu: Mehmet Öztürk, Ömer Hacıbektaşoğlu, Ömer Faruk Adıgüzel, Ersin Akyol, Ömer Köroğlu
Yerel Eşitlik Komisyonu: Seda Beşir, Gözde Atasoy Koç, Ahmet Salih Birincioğlu, Mustafa Bayındır, Ali Osman Çoban
Engelliler Komisyonu: Erhan Nadir, Kenan Bağçiçek, Seyfullah Kaya, Seda Beşir, Muhammet Yıldırım
 
Meclis toplantısı, diğer gündem maddelerinin müzakere edilerek ilgili komisyonlara havale edilmesinin ardından sona erdi.

Berat Kalaycı

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER