AK Parti Trabzon Milletvekili Vehbi Koç 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yaptığı açıklama

AK Parti Trabzon Milletvekili Vehbi Koç 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yaptığı açıklama

AK Parti Trabzon Milletvekili Vehbi Koç 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yaptığı açıklamada bağımsızlık tutkusuyla büyük bir mücadele veren Türk Milletinin kurtuluş savaşında destan yazdığını ifade ederek “Bu millet canını siper ederek vatanını savunmuş ve küllerinden yeniden doğmuştur. En son örneğini 15 Temmuz gecesi yaşadığımız bağımsızlık aşkı; aynı ruh ve aynı heyecanla tazeliğini korumaktadır. Başta Trabzonlu hemşehrilerimiz olmak üzere aziz milletimizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını tebrik ediyorum.”dedi. 


Trabzon’un, birinci Dünya Savaşı sonrasında itilaf devletlerinin ülkeyi bölme ve işgal etme girişimlerine karşı ilk direniş hareketlerini başlatan iller arasında olduğunun altını çizen Milletvekili Vehbi Koç “Trabzon, kurtuluş savaşı mücadelesinde de en ön saflarda yer almış ve bağımsızlığımızın kazanılmasında büyük rol oynamıştır. Özellikle Trabzon Muhafaza-i Hukuk-ı Milliye Cemiyeti milli kurtuluş hareketlerini ateşleyen ruhuyla Anadolu’ya öncülük etmiştir. Trabzonlular her zaman olduğu gibi bugün de milli ve manevi konulardaki hassasiyetini muhafaza ederek siyasi, sosyal ve kültürel faaliyetlerde devletçi duruşu tüm Türkiye’ye örnek olmaya devam etmektedir.”ifadelerini kullandı. 


Kuruluş savaşı mücadelesinin kazanılmasında denizcilerin de büyük rol oynadığını da belirten Milletvekili Vehbi Koç halk işgallere karşı direnişe geçtikten sonra Trabzon’un bütün kayıkçıları ve motorcularının da silahlanarak Pontusçu çetelere ve Yunan gemilerine karşı mücadeleye giriştiğini söyledi.

Trabzon halkının, Millî Mücadele’ye, Türkiye Büyük Millet Meclisinin kurulmasına ve Cumhuriyetin ilanına önemli katkılarda bulunduğunu vurgulayan Milletvekili Vehbi Koç “Kıymetli hemşerilerim; şehitlerimize ve gazilerimize dualarımızı ihmal etmeden evinizi, balkonlarınızı, sokaklarınızı bayraklarla donatın ve Cumhuriyetin coşkusunu doya doya yaşayın. Cumhuriyet Bayramınız kutlu olsun.”dedi.

Arif Arslan

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER