AB Karadeniz Sınır Ötesi İş Birliği Programı 2014-20 Dönemi BSB-785 LitOUTer Projesi

AB Karadeniz Sınır Ötesi İş Birliği Programı  2014-20 Dönemi BSB-785 LitOUTer Projesi

Üniversitemiz Merkez Kampüsü’nde, Denize Taşınarak Kirlilik Yaratan, Karasal Kökenli Katı Atıkların Azaltılması İçin Farkındalık Etkinliği Gerçekleştirildi

Üniversitemiz Deniz Bilimleri Fakültesi tarafından ekolojik sorun olan deniz çöplerinin azaltılması amacı ile hazırlanan ve AB Karadeniz Sınır Ötesi İş Birliği Programınca desteklenen Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin proje lideri olduğu, 4 ülke ve 6 ortaklı, LitOUTer Projesi (Karadeniz Ekosisteminin Koruması için Toplumsal Farkındalığın Artırılması ve Deniz Çöplerinin Azaltılması) kapsamında, Rektörlük, Deniz Bilimleri Fakültesi ve Deniz Çöpleri Eylem Planı Trabzon Koordinatörlüğü iş birliğiyle toplumda katı atık ve deniz çöpleri sorunu konusundaki bilinç ve farkındalığı arttırmak amacı ile 28 Nisan 2022 tarihinde, KTÜ Merkez Kanuni Kampüsü’nde Atık Toplama ve Geri Dönüşüm Etkinliği düzenlendi. “ATMA” sloganı ile gerçekleştirilen etkinlikte hedef, denize taşınan SIFIR ATIK. 
LitOUTer Projesi ve farkındalık etkinliği ile bilimsel araştırma bilgi ve verilerine dayalı olarak ilkokuldan üniversite öğrencilerine, ev hanımlarından, din adamlarına, turizm sektöründen balıkçılık ile uğraşanlara, kamu kuruluşlarından belediyelere kadar geniş bir hedef kitleye ulaşılarak denizlerdeki ekolojik ve toplumsal tehdit olan çöp kirliliği sorununa karşı Türkiye ve kıyıdaş ülkelerde ortak bilinç oluşturulması hedeflenmektedir.  
Her yıl gittikçe artan bir sorun olan deniz çöpleri ve tehlikeleri konusunda, bireysel, toplumsal, ulusal ve uluslararası farkındalık yaratarak ve halkın, kamu kurumlarının birlikte hareket ederek Karadeniz’de deniz çöplerinin azaltılması noktasında, çözüm sürecine katkı sağlanması amaçlanmaktadır.
Etkinliğe katılanlarca kampüs alanında toplanacak katı atıkların, tasnif edilerek tartılması suretiyle doğaya atılan ve denize taşınan katı atıkların türleri, miktarları ortaya konulacaktır. 
Elde edilen sonuçlar, Sürmene Deresi ve Trabzon kıyılarında 2 yıldır yürütülen atık tür ve miktarı tespit çalışmalarında elde edilen sonuçlarla karşılaştırılarak etki düzeyi irdelenecektir. Kampüs etkinliği ve diğer saha çalışmaları ile elde edilen sonuçlar, Proje Hidrodinamik Model Senaryo ve Animasyonları ile görselleştirilerek kamuoyu ile paylaşılacaktır. 
Etkinliğin hedefi sıfır atık ve projenin ana sloganı “ATMA”dır.  Doğaya atılmayan hiçbir atık, kirlilik yaratmaz ve denize taşınmaz. Denizlere taşınan katı atıkların %80 kadarı plastiklerden oluşmaktadır. Trabzon kıyılarından, her yıl kontrol altına alınamayan 3-5.000 ton katı atık Karadeniz’e taşınmakta ve orada birikmektedir. Plastik atıklar, kimyasal ayrışmaya uğramadan 500 yıl kadar denizlerde kalabilmektedir. Önlem alıp azaltılamaz ise 2050 yılına gelindiğinde, okyanus ve denizlerde plastik çöp/deniz çöpü sayısı, balık sayısından fazla olacaktır. 
Rektörümüz Prof. Dr. Hamdullah ÇUVALCI, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Halil İbrahim OKUMUŞ ve Prof. Dr. Cemil RAKICI ile Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Uğur KORKMAZ’ın katıldığı etkinlik planına göre; katılımcı ekipler ve ekip liderleri (atık kaydı tutacak kişiler) ile birlikte kampüsün farklı noktaları dolaşılarak ulaşılabilen katı atıklar toplanıp ve kayıt altına alınıp etkinlik toplanma alanına aktarıldı. Burada tartımı yapılan atıkların miktarı ve türlerine ait sonuçlar katılımcılarla paylaşıldı. Katılımcılarla katı atıklar ve denizlerde yarattıkları kirliliğin neden ve sonuçları konusunda söyleşi, fotoğraf çekimi, “ATMA” sloganı ile sosyal medya paylaşımları yapılarak etkinlik tamamlandı.
Hedef, 83 milyon Türk insanının daha az plastik atık üretmesi ve doğaya atık atılmaması konusunda her bireyde farkındalık yaratmak ve “Ortak Sınırlar Ortak Çözüm” anlayışını hâkim kılmaktır. 
Organizasyon ve Ekip Koordinasyonu: Dr. Öğr. Üyesi Koray ÖZŞEKER
                                                                   Arş. Gör. Dr. Yahya TERZİ
                                                                   Arş. Gör. Nurettin BAŞKAN
                                                                   Dr. Öğrencisi Neira Purwanty İsmail
KTÜ Deniz Bilimleri Fakültesi Dekanlığı: Prof. Dr. Muzaffer FEYZİOĞLU
LitOUTer Proje Lideri : Doç. Dr. Coşkun ERÜZ
LitOUTer Proje Türkiye Koordinatörü: Prof. Dr. Fatma Telli KARAKOÇ
Deniz Çöpleri Eylem Planı Koordinatörü: Funda DURMUŞ 
Etkinlik Katılımcıları: KTÜ yönetici ve akademisyenleri, idari personel, öğrenciler, aileler, Kamu Kurum ve Kuruluş Temsilcileri vd.

Berat Kalaycı

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner317

banner11