10 EKİM DÜNYA RUH SAĞLIĞI GÜNÜ

10 EKİM DÜNYA RUH SAĞLIĞI GÜNÜ
Dünya Ruh Sağlığı Günü; Dünya Ruh Sağlığı Federasyonu (WFMH) tarafından 1992 yılından bu yana ruh sağlığına ve ruhsal hastalıklarına dikkat çekmek amacıyla kutlanan bir gündür. Dünya çapında bu gün kapsamında her yıl belirlenen temaya göre ruh sağlığı ve hastalıkları konusunda çeşitli farkındalık faaliyetleri yürütülmektedir. 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Gününün bu yılki teması “İş Yerinde Ruh Sağlığı” olarak belirlemiştir.

İş ve kariyer yaşamın önemli bir parçasıdır. Gelir kaynağı olmasının yanı sıra kişisel amaçların gerçekleştirilmesine, sosyal ilişkiler kurulmasına ve kişinin mesleğine veya topluma hizmet etmesine yardım etmektedir. Araştırmalar gösteriyor ki; iş stresi, iş-yaşam dengesizliği, yıldırma ve şiddet, sosyal maliyetlere ve üretim kaybına yol açmaktadır. Süreklilik gösteren iş kaynaklı stres fiziksel sağlığı da olumsuz etkilemektedir. İşteki sorumluluklarla aşırı meşgul olmak sıklıkla sağlıksız beslenmeye, yetersiz egzersiz yapmaya yol açarak kilo sorunları, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterole sebep olabilmektedir. Bu, depresyona yol açan tükenmişliğe sebep olabilirken, bir yandan da kalp hastalıkları, felç, obezite, yeme bozuklukları, diyabet ve bazı kanser türlerine yol açabilmektedir. Kronik depresyon diğer hastalıklara karşı bağışıklığı da azaltmaktadır ve hatta erken ölümlere yol açabilmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımına göre ruh sağlığı, yalnızca ruhsal bir rahatsızlık yaşamamak değil, aynı zamanda psikolojik olarak iyilik ve esenlik halinde olmaktır. Ruh sağlığı yerinde olan birey kendine güvenir, zorluklarla baş edebilir, değişen şartlara uyum sağlayabilir, anlamlı ilişkiler kurabilir ve gelecek duygusu ile üretken bir şekilde çalışarak topluma katkıda bulunur. Unutmayınız ki, ruh ve beden sağlığı bir bütündür.
Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2019, 17:26

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner317

banner11