Yapıcı uyarı ve öneriler doğruları bulmak içindir

Yapıcı uyarı ve öneriler doğruları bulmak içindir
Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, yurtdışında katılacağı bir toplantı için Esenboğa Havalimanına giderken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, barolarla ilgili açıklamasını duydu. Konu son derece önemli olduğu için uçağa binmeden döndü. Değişik illerde baroları tek pota altında toplayan ve milli konularda en ön safta olan Prof.Dr. Metin Feyzioğlu, SÖZCÜ'nün sorularını şöyle çevaplardırdı:
 
VATANIMIZ İÇİN YÜREĞİMİZ TİTRİYOR
“Sayın Cumhurbaşkanı’nın Türkiye Barolar Birliği'nin milli duruşunu sorgulayan cümlelerini gerçekten hayretle dinledik. Üzücü. Ciddi bir bilgi yanlışı var. Cumhurbaşkanı, kendisi gibi düşünmeyen ama bu vatan için yüreği titreyen başkalarının görüşlerini dikkate almak zorunda. Yapıcı uyarılar, öneriler, eleştiriler daha doğruyu bulmak içindir.
Cumhurbaşkanı, Baroları ve Türkiye Barolar Birliği’ni bölmekten söz ediyor. ‘Türkiye Barolar Birliği’nin adından Türkiye kelimesi çıkarılmalıdır. Bunu, Bakanlar Kurulu yapsın' diyor. Bilgi yanlışlığı buradan başlıyor. Biz, Anayasal dayanağı olan kamu kurumu niteliğinde meslek örgütüyüz. Adımızdaki Türkiye kelimesi de Bakanlar Kurulu Kararıyla değil, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'yla verilmiştir.
 
PKK VE FETÖ İÇİN ALTIN FIRSAT
Açık söyleyeyim. ‘Her ilde isteyen avukatlar bir araya gelsinler istedikleri gibi baro kursunlar, bunlar da ayrıca kendi birliklerini oluştursunlar' demek Türkiye’yi bölmektir. Bu yapılır ise; PKK, FETÖ gibi terör örgütleri bugün hayal bile edemedikleri altın bir fırsat yakalarlar. Etraflarına topladıkları, farklı söylemlerle akıllarını çeldikleri insanlarla kendi barolarını ve birliklerini kurarlar. Bunların arkasındaki yabancı devletler de bu yapıları muhatap alır.
 
Bugün uluslararası meslek örgütlerinin muhatabı biziz. Hem hukukun üstünlüğünü ve adil yargılama hakkını savunuyoruz hem de tüm dünyaya, bazen duymaktan hoşlanmasalar da, Türkiye’ye saldıran terör örgütlerinin yaptıklarını anlatıyoruz. Eğer Cumhurbaşkanı’nın dün birkaç cümleyle ifade ettiği gibi birden çok birlik ve bir ilde birden çok baro kurulur ise dediğim gibi, dünya kamuoyunu yönlendiren kimi uluslararası meslek örgütler ve yabancı basın, sadece duymak istediklerini söyleyen bu ayrılıkçı yapıları muhatap alır.
Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner317

banner11